İki fazlı yere tek fazlı avize takmak

Merhaba
Günlerdir yeni aldığım avizedeki bir sorunu çözmeye çalışıyorum. Eve geç geldiğim için profesyonel destek alma şansım olmadı. Elimde tek fazlı olduğunu düşündüğüm 8 ampüllü bir avize ve duvarda 2 fazlı priz var.

Tavanda : 1 adet mavi (nötr) + 1 adet kırmızı (faz) + 1 adet kahverengi (faz) var. Düğmeye basarak da sıra ile bunları test ettim.

Avize: 1 adet mavi + 1 adet kahverengi + 1 adet sarı var. Sarı olan avizenin gövdesine lehimli (sanırım bu toprak oluyor) ve mavi ile kahverengi siyah bir kablo içerisinde birleşiyor.

Burada mavi avizeyi mavi duvara, kahverengi avizeyi kahverengi duvara bağlayıp kırmızıyı boşta bırakıp yaksam da

maviyi avizeyi mavi duvara, mavi ile kahverengi duvarı kahverengi avizeye bağlasamda

buna benzer başka kombinasyonlar denesemde ampül yanmadı.

Yanmadı ancak kontrol kalemi ile kontrol ettiğimde avizenin dışında, duyların içinde, mavi kabloda ışık yanıyor.

Şimdi avizede kaçak var diyebilirsiniz (demeyebilirsiniz de). Buna ek olarak avizeyi aldım başka bir odada tek fazlı tavanda sadece kırmızı ve mavi kablo olan bir yerde, maviyi maviye, kırmızıyı kahverengiye olacak şekilde taktım ve gayet düzgün çalıştı. Dışarıda da herhangi bir kaçak durumu yoktu.

Şimdi buradaki sıkıntı ne olabilir?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba. Sarı kablo avize metal gövdesine tam olarak lehimliyse ve tavanda sarı-yeşil (Toprak) kablosu varsa buna bağlanacaktır, yoksa tam olarak boşta bırakılacaktır. (Yani ilave olarak bu avizeye ekstra bir toprak hattı çekilmeyecektir)

Avize açıkta kalan 2 kablosu nedeniyle normalde tekli anahtarla tüm ampulleri kumanda edilip yakılan sıradan bir avizedir. Avizede metal gövdeye lehimli olanın dışında 3 adet kablo çıkışı olsaydı 2’li komütatör (Seçici) anahtarla örneğin bu iki grup ayrı ayrı yakılacaktı ve tavandaki bağlantı da buna göre daha değişik olacaktı. Ampullerin hiçbir bağlantı şeklinde yanmaması avizedeki kablonun içten kopma ihtimalini ilk akla getiriyor. Lambalar duylarında takılı iken avometreyle omaj ölçümü kısmında avizedeki mavi ve kahve kablo uçlarına prob uçlarını değidirdiğinizde bir omaj değeri sayısal olrak okunuyor mu yoksa sonsuz değeri mi gösteriyor? Bunu net olarak bize belirtirseniz avize içindeki kablo tesisatının durumunu size çok daha net söyleyebiliriz.

Duvardaki ikili (Komütatör = seçici) anahtardan çıkıp duvar içinden tavana gelen bu 3’lü kablodan sadece ikisini bu avizenizde kullanacaksınız. Anahtar 2 konumda da açıkken tavana 2 faz ve bir nötr kablosunun duvardaki bu seçici anahtar bozuk değilse eğer gitmesi lazım, zaten bunu görmüşsünüz. Geriye doğru kablo uçlarını bulup bağlamak size kalıyor, eğer avizede içten bir sıkıntı yoksa eğer. Bunu avometreyle ölçüm yapıp bize bildireceğiniz omaj ölçümü değeriyle çok net olarak belirtebiliriz. Kolay gelsin

Merhaba. Sarı kablo avize metal gövdesine tam olarak lehimliyse ve tavanda sarı-yeşil (Toprak) kablosu varsa buna bağlanacaktır, yoksa tam olarak boşta bırakılacaktır. (Yani ilave olarak bu avizeye ekstra bir toprak hattı çekilmeyecektir)

Avize açıkta kalan 2 kablosu nedeniyle normalde tekli anahtarla tüm ampulleri kumanda edilip yakılan sıradan bir avizedir. Avizede metal gövdeye lehimli olanın dışında 3 adet kablo çıkışı olsaydı 2’li komütatör (Seçici) anahtarla örneğin bu iki grup ayrı ayrı yakılacaktı ve tavandaki bağlantı da buna göre daha değişik olacaktı. Ampullerin hiçbir bağlantı şeklinde yanmaması avizedeki kablonun içten kopma ihtimalini ilk akla getiriyor. Lambalar duylarında takılı iken avometreyle omaj ölçümü kısmında avizedeki mavi ve kahve kablo uçlarına prob uçlarını değidirdiğinizde bir omaj değeri sayısal olrak okunuyor mu yoksa sonsuz değeri mi gösteriyor? Bunu net olarak bize belirtirseniz avize içindeki kablo tesisatının durumunu size çok daha net söyleyebiliriz.

Duvardaki ikili (Komütatör = seçici) anahtardan çıkıp duvar içinden tavana gelen bu 3’lü kablodan sadece ikisini bu avizenizde kullanacaksınız. Anahtar 2 konumda da açıkken tavana 2 faz ve bir nötr kablosunun duvardaki bu seçici anahtar bozuk değilse eğer gitmesi lazım, zaten bunu görmüşsünüz. Geriye doğru kablo uçlarını bulup bağlamak size kalıyor, eğer avizede içten bir sıkıntı yoksa eğer. Bunu avometreyle ölçüm yapıp bize bildireceğiniz omaj ölçümü değeriyle çok net olarak belirtebiliriz. Kolay gelsin
Aynı avizeyi tek düğmeli başka bir yerde kurduğumda yani tavandan sadece kırmızı ve mavi kablo çıkan tek düğmeli bir yere taktığımda avize sorunsuz çalışıyor. ve avizenin dışını kontrol kalemi ile kontrol ettiğimde bir sıkıntı görmüyorum.

Ancak salonda bulunan 2 fazlı yerde. Tavanda bulunan 2 faz + 1 nötr ü düğmeleri tek tek yakarak kontrol kalemi ile teyit ettim. Toprak hatta birşey takmadım. Fazlardan birisini avizedeki kahverengi kabloya, tavandaki maviyi avizedeki mavi kabloya taktığımda avizedeki ampüller yanmadığı gibi avizenin dışında da elektrik oluyor. Yani kontrol kalemi ile avizenin dışında dokunduğumda ışık yanıyor.

Tavandan çıkan 2 fazı da aynı yere yani avizedeki kahverengiye takıp, maviyi maviye taksam da birşey değişmiyor.

Elimde avometre olmadığı için size omaj bilgilerini veremiyorum.

Az önce fark ettim. Nötr olan yer nötr değil. Mavi kabloya kontrol kalemini dokundurduğumda çok zayıf da olsa ışık yanıyor...

O zaman nötr kablosu bu anahtardan çıktıktan tibaren tam boştadır, boşta kalan kablolarla birlikte yan yana giden faz kabloları elektromanyetik indüksiyonla yan yana gittikleri bu kablolarda (mavi nötr kablosundaki gibi) statik (ölü) elektriği buna yükler. Bir kontrol kalemiyle hafif yanması kuvvetle muhtemel bundandır, yani tavandaki noktaya anahtardan (anahtarda da sıkıntı olabilir söküp kontrol etmeniz, avometre olmasa bile örneğin seri ampül testi ile) nötr hattı hiç gelmiyor, 2 faz olarak ayrı ayrı gelen bu gelen uçlarla ampül yanmaz zaten, bu yüzden yanmıyordur) sonra nötr ucun hiç gidemediğini düşünüyorum.

ikili anahtarı sıva altından söküp (duvara bağlantı vidalarını gevşeterek) kablolarını (3 adet) üzerindeki bağlantısından çıkardıktan sonra elinizle bunu açıp kapattığınızda her 2 konumunda da devreyi açıp kapatıyor mu, seri lamba tekniğiyle bunu bir test edin. İkili anahtar sağlam çıkarsa eğer kabloların tesisattaki sağlamlığını da ayrıca düşünmeniz lazım. Tüm bu testleri panodaki ışık (aydınlatma) otomatları inmemişken (kurulu ucu yukarıda ) yapmıştınız sanırım, çünkü 2 ayrı fazın (kontrol kaleminde kuvvetli yanan) kablolara tam olarak da geldiğini söylediniz. Nötr ucundan nötr hattı gelmiyorsa yanma olmaz ve bu kabloda statik elektriği normal fazdaki olan elektrikle de karıştırabilirsiniz, çok hafiçe faz gibi yandığı için.

Anahtar için çok kesin bir şeyi ölçüp kurcalamadan net olarak söyleyemem, ama şunu kesin söyleyebilirim ; o nötr kablosu kesin olarak lambaya gelinceye kadar tam boştadır, hafifçe de ondan yanıyor, eğer panodaki nötr noktasına tam bağlı olarak anahtardan geçmeden tavana kadar gelebilseydi hafifçe yanma olmaz, tam sönerdi, buradan hareket ederek bunu net söylüyorum. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Diğer priz ve lambaları tek tek anahtar ile kontrol ettim. Nötr kablosundaki kopukluk sadece bu avize hattında gibi gözüküyor. Anahtarı açma ve kontrol etme işine girişicem. Desteğiniz ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık.

Bakın, evdeki tüm buvatlarda klemens yerine tek damarlı bakır, çıplak açılan uç kablolarının direk birbirine sarılması şeklinde buvat iç bağlantısı yapılmışsa, bu noktalardan avize taktığınız odadaki ikili anahtarın tam üzerindeki buvatta bu sıkıntı (Nötr kablosunun buradan ayrılması gibi) muhtemelen olmuş olabilir. Bu nedenle ilk bakılacak veya bir elektrikçiye ilk kontrol ettirilecek başlangıç noktası burası olmalıdır. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,101
Kullanıcılar
449,801
Son üye
Ayşegülll

Yeni konular

Geri