içinde kablo olan borunun içinden kablo geçirmek

kenan_37

Üye
merhaba arkadaşlar içinde 5adet 2,5 nya kablo olan borunun içinde 6 tane 2,5 nya olması gerekiyor bu altıncı kabloyu nasıl çekebilirim.zor olacağını biliyorum ama pratik bir yolu varsa lütfen söyleyin.bu arada boru 14 lük boru

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
merhaba arkadaşlar içinde 5adet 2,5 nya kablo olan borunun içinde 6 tane 2,5 nya olması gerekiyor bu altıncı kabloyu nasıl çekebilirim.zor olacağını biliyorum ama pratik bir yolu varsa lütfen söyleyin.bu arada boru 14 lük boru

kablo çekmek için susta kullanmak gerekecek lakin 5 adet 2.5 nya 14 lük boruya zaten zorlukla sığımış olmalı ki, altıncısını nasıl geçireceksin zor bir iş gibi duruyor.

onu bunu bırakın niye 14'lük boru? 18'lik,22'lik boru yokmu? o 14'lük koymuşlar?

Eskiden küçücük buatlar arasına 14 lük boru atıyorlardi ve içinden onca kablo geçirmeye çalışıyorlardı. Neyse ki şimdiler de işi bilen elektrikciler 18lik kullanılıyor "genelde". Gerektiği yerde 2.boru atılıyor.
Gelelim sorunun cevabına. İlla da kabloyu geçirmem gerek diyorsan yardimci olmaya çalışalım. Şu durumda kılavuz geçmez oradan. Borudan geçen kablolardan birini kılavuz olarak kullanman gerekli. Yani kablolardan birinin bir ucunun bağlantılarını buattan sök. Söktüğün kabloya 2 kablo bağla. Diğer buattan çek. Umarım dirsek yoktur. Varsa sıkıntı. Tabi bunu yaparken boru içindeki kabloların zarar görebileceğini hesaba kat. Yine de işin zor. Kolay gelsin

eğer boru içinde kablo varsa 6.kabloyu çekemezsiniz 14 lük borudan 6 kablo geçer mi?Vatan kablo göre sizin kablonun her biri 3,35mm çapında 14 lük borunun iç çapıda 10 mm senin kabloların 5 tanesi bile bu borudan geçemez sizin boru en az 20 lik olması lazım yada sizin kablolar 2,5 luk nya değil!

Yanlış bilinen bir şeyi düzeltmek istiyorum. 2,5 mm² dediğimiz ölçü bakırın kapladığı alandır. Yani çap değil. Hesapladım max. 8,8 mm² yer kaplıyor. Hadi 9 olsun. 14 lük borunun iç çapı 10 mm ise bu da 78 mm² alan demektir. ( π.r²/3,14.25=78 mm²) Yani 6.kablo geçecek alan var. Ama içindeki kablolar birbirine bitişik gitmedikleri için ve dolanarak gittikleri için çok yer kaplıyor. Özet olarak mevcut alan 78 mm² her kablo 9 mm². Bu nedenle işiniz kolay olmayacak.

Son düzenleme:
Buatı söküp kablo ucuna klavuz bağlayıp tüm kabloları geri çekin. Sonra diğer kabloları ekleyin, yüzeye biraz sıvı sabun sürerek tekrar klavuz yardımıyla kabloları çekin. Siz çekerken başka bir kişinin kabloları ittirmesinin çok faydası olacaktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri