Hurda Amplinin Başına Gelenler

Lale jakların çıkışlarındaki ground yanlış yazılmış.
DIN fişin bağlantıları doğru. L-R giriş ortadaki şase olmak üzere tam karşıdaki yeşil ve kırmızı pinler tape rec için out çıkışlarıdır.

Tamamdır o halde bizim yapacağımız ampliye de tape rec için o pinleri kullanacağım. Bu durumda elimdeki adaptör kablo sadece aux için kullanılabilir.

Çizimi güncelledim.
din5-pinout.png

Amplinin kartı bu şekildeydi.
nordmende-girisler.png

Tamamdır o halde bizim yapacağımız ampliye de tape rec için o pinleri kullanacağım. Bu durumda elimdeki adaptör kablo sadece aux için kullanılabilir.
KÖTEK 🔨
Tek DIN fişten hem rec out hem de tape in kullanacaksın.
Dolayısı ile tüm pinler kullanılacaktır.
Bu pinlerin kullanılma şekillerini ve bağlantılarını ben sana tarif edeceğim.
Zaten pinlerin iç lehim uçlarından benim devrelere kablo ile bağlayacaksın o kadar. Fazla zor değil.
FUNCTION yani tuner aux ya da falan girişleri için DIN fişte sadece iki canlı uç L-R ve bir şase ucu kullanılacak. Diğer iki fiş boşta kalacak.
Genel olarak alt alta olan 3 adet DIN fiş function. Diğerlerinden 2 tanesi monitörler için kullanılacak.
1 tane dın fiş boşta kalacak.
nordmende-girisler.png

Son düzenleme:
KÖTEK 🔨
Tek DIN fişten hem rec out hem de tape in kullanacaksın.
Dolayısı ile tüm pinler kullanılacaktır.
Bu pinlerin kullanılma şekillerini ve bağlantılarını ben sana tarif edeceğim.
Zaten pinlerin iç lehim uçlarından benim devrelere kablo ile bağlayacaksın o kadar. Fazla zor değil.
FUNCTION yani tuner aux ya da falan girişleri için DIN fişte sadece iki canlı uç L-R ve bir şase ucu kullanılacak. Diğer iki fiş boşta kalacak.
Genel olarak alt alta olan 3 adet DIN fiş function. Diğerlerinden 2 tanesi monitörler için kullanılacak.
1 tane dın fiş boşta kalacak.
Satın aldığım adaptörde sadece ilk gönderdiğim çizimdeki uçlar bağlı yani onu o yüzden yazmıştım. Sağdaki mavi ve yeşil için bir bağlantı yapılmamış. Bunun kablo olarak çözümüne daha sonra bakabilirim.

Bu konnektörü proteusta kullanabilmek için çizimini ayarlıyorum. Çizim aşaması yani pinlerin tam denk getirilmesi RCAlara göre biraz uğraştıracak gibi ama ampliyi kullanırken uğraştırmasın sorun değil bana :D

Bu arada son gönderdiğim fotoda tuner ve aux un yerleri değişmesi gerek ben yanlış yazmışım.

Bu kart tamamıyla bittikten sonra ön switchlerin ayarlanması var(En zor olan).

Satın aldığım adaptörde sadece ilk gönderdiğim çizimdeki uçlar bağlı yani onu o yüzden yazmıştım. Sağdaki mavi ve yeşil için bir bağlantı yapılmamış. Bunun kablo olarak çözümüne daha sonra bakabilirim.

Bu konnektörü proteusta kullanabilmek için çizimini ayarlıyorum. Çizim aşaması yani pinlerin tam denk getirilmesi RCAlara göre biraz uğraştıracak gibi ama ampliyi kullanırken uğraştırmasın sorun değil bana :D
Senin orada yapman gereken bir çizim yok.
DIN fişlerin iç tarafına gablo lehimleyip benim IN ve MONITOR BOARD bağlantılarına taşıyacaksın o kadar.
Yani DIN fişlerin iç PCB si sökülmüş olacak.
MONITOR bağlantıları için ise iyisinden ERKEK DIN fiş alacaksın.
Bu fişlere kablo bağlayarak tüm uçlarını kullanılır hale getireceksin.
Kablonun diğer uçlarında ise bağlamak istediğin cihaza göre fiş takılacak.
Örneğin PC bağlantıları için 3.5mm erkek jak.
Teyp bağlantıları için erkek lale jak.

Ben buradaki DIN konnektörleri de IN ve MONITOR BOARD kartı ile beraber hepsini yeni kartta kullanacaktım, yani aklımdaki oydu ondan dolayı çizimine girişmiştim. Yani gürültü unsurunu tetiklemesin diye.
Erkek kaliteli din fiş aramıştım ve yurt dışında vardı diye hatırlıyorum. Elimdekini sadece PC için almıştım ve test ettim ki pinler boş zaten :D Monitor için kabloyu araştırıp linkleri gönderirim.

Daha önce hiç kullanmadığım bir bağlantı tipi olduğu için konunun içinde biraz kayboldum. Bir sürü çeşidi ve kodları vs var.

Ampli için arka plakayı yaptırabileceğim bir yer buldum sanırım. Fiyatları için konuşacağım belki oradan yaptırabilirim.
Böyle bir plan çizdim ama üzerinde değişiklik olabilir. Bunu sadece taslak olarak yüklüyorum.
Amplide normalde 6 tane giriş var ben iki tane de monitor için çıkış koydum acaba yeterli midir bu şekilde?

amp-backplate.png

Eğer çok uçuk fiyat gelirse (inş gelmez) DIN ile devam gibi görünüyor.

Bu esnada alüminyum plakalar da geldi ama henüz girişemedim henüz sağlam grip oldum.

Ampli için arka plakayı yaptırabileceğim bir yer buldum sanırım. Fiyatları için konuşacağım belki oradan yaptırabilirim.
Böyle bir plan çizdim ama üzerinde değişiklik olabilir. Bunu sadece taslak olarak yüklüyorum.
Amplide normalde 6 tane giriş var ben iki tane de monitor için çıkış koydum acaba yeterli midir bu şekilde?

Ekli dosyayı görüntüle 93259

Eğer çok uçuk fiyat gelirse (inş gelmez) DIN ile devam gibi görünüyor.

Bu esnada alüminyum plakalar da geldi ama henüz girişemedim henüz sağlam grip oldum.
Bilimsel olmamış.
Ampli arkasındaki girişleri belirleyen senin function switchler ve tape monitör switchleridir.
Sanırım senin amplinde 3 adet function seçme bulunuyordu. Yani 3 cihaz seçilebilir. TUNER PHONO ve AUX.
2 adet te monitör tuşu olduğuna göre. Her bir monitörde aynı zamanda line out yani çıkış bulunduğuna göre 2 monitör için 4 grup jak kullanılacak demektir.
3 grup jak ta function için olursa toplam 7 jak grubu olmalıdır.
Hoparlör için yapılan delikler standard değil. Oraya uygun konnektörün var mı.
Ön paneline göre yeniden düzenledim.
amp-backplate.png

Ön panel..
sSSUQQZT_IMG_2634.png

Son düzenleme:
Hoparlör çıkışını elimdeki mandallı tip konnektöre göre yaptım fakat değiştirebilirim. Kendim montaj deliğini ve dışarı çıkan kısmını ölçtüm böyle bir şekli çıktı. Bunu yapmaya karar verirsem standart tip konnektörün ölçüleri ile değiştireceğim. Yani şimdilik o kısım son hali değil. Mandallı tip değil de belki yuvarlaık sıkıştırmalı jak da bağlanabilir. Burn deniyordu galiba.

RCA'yı ise elimde eski bir makinadan söktüğüm 3 gruplu konnektörün ölçülerinde yaptım.

Düzenlediğiniz görsele göre tekrar RCA kısmını düzenledim. Buradaki konnektörleri temin ettikten sonra aşağıdaki çizimin final halini çıkartmış olurum.

amp-backplate.png

Sadece 4. çıkıştaki sw çok değişik bişeydi :D Oraya uygun sw bulurum ben.
1670091510186.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri