Hurda Amplinin Başına Gelenler

Şöyle
L MONTE.png

Anlamadığım bir nokta var hocam. Potları kablo ile ton kontrol kartına götürmek mi daha mantıklı yoksa ton kontrolü potlar ile kullanacak şekilde tek PCB ayarlamak mı? Yani dediğiniz gibi havada montaj şekli. İkinci dediğimde metal plaka ile ground nasıl yapılacak çözemedim. Burası kafamı karıştırdı açıkçası.

Kutunun tabanı için metal şase satılan bikaç yer buldum nette. Uygun olanlardan bazılarını linkleyeceğim.

Ayrıyetten girişteki jakların tasarımı beni düşündürüyor. Tekli RCA alıp kablo ile kartlara bağlantı yapsak hatalı mı olur? Çünkü arka paneli buralarda bu kadar kaliteli yapacak bir yer olduğunu sanmıyorum.
Ekte potların ve switchlerin kapladığı alanı gösteren fotoğraf ekliyorum.

Ekli dosyalar

• dcf15d5b-fa8f-45bc-9ea3-a3b6cce1eef4.jpg
    dcf15d5b-fa8f-45bc-9ea3-a3b6cce1eef4.jpg
    412.9 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Anlamadığım bir nokta var hocam. Potları kablo ile ton kontrol kartına götürmek mi daha mantıklı yoksa ton kontrolü potlar ile kullanacak şekilde tek PCB ayarlamak mı? Yani dediğiniz gibi havada montaj şekli. İkinci dediğimde metal plaka ile ground nasıl yapılacak çözemedim. Burası kafamı karıştırdı açıkçası.

Kutunun tabanı için metal şase satılan bikaç yer buldum nette. Uygun olanlardan bazılarını linkleyeceğim.

Ayrıyetten girişteki jakların tasarımı beni düşündürüyor. Tekli RCA alıp kablo ile kartlara bağlantı yapsak hatalı mı olur? Çünkü arka paneli buralarda bu kadar kaliteli yapacak bir yer olduğunu sanmıyorum.
Ekte potların ve switchlerin kapladığı alanı gösteren fotoğraf ekliyorum.
Kablo gürültü unsurunu tetikler. 5cm lik kablo ile halledebilirsen sorun olmaz.
En son çizdiğim L şeklindeki alüminyum plaka tüm sorunları halleder.
L plaka ile ön panel arasındaki boşluğa devreleri monte edersin. Tabii ki switchlerin engel olmaması lazımdır.
Giriş için en başta söylediğim üzere yeni bir arka panel yapamıyorsan mevcut DIN girişlere uygun PCB yaparız.
Sen tüm girişlerini DIN (5li) girişlere adapte edersin.
Tahmini olarak yapacağımız kart arka şaseden 5cm kadar mesafede olursa kurtarır. Bu karta ayrıca L/N input state devresi de çizilmelidir.

Ben planı tekrar bir çizim ile konuya ekleyeceğim. Kart ön panele bakacak şekilde monte edilirse bağlantılar kısa kablolar ile potlara gidebilir. Diğer türlü yetişmez sanırım- bilemiyorum.
Ama orta kısımdaki switchler engel olur yüksek ihtimal. Artık olmadı kartları yatırırız :D Ton kontrol ve loudness birbirine yakın olsa problem çıkar mı?

Arka giriş kısmınının düzenlenmiş PCBsini konuya eklerim. Müsait oldukça buna yoğunlaşırım hocam. Kart arka şaseden 5 cm içeri gelince değmese bile ampli soğutucusunun hizasına geliyor hemen hemen.
Yine lale jaktan bu giriş pinlerine dönüştürücü kullanmak gerekecek yada direkt DIN bağlantılı kablo alacağım.

Bu arada sizin tavsiye etmediğiniz yada önermediğiniz bir şekilde ilerlemeyeyim. Bu yüzden de söyledikleriniz dışında bir yol izlememek adına her yapacağımı yazıyorum.

Son düzenleme:
Arka giriş kısmınının düzenlenmiş PCBsini konuya eklerim. Müsait oldukça buna yoğunlaşırım hocam. Kart arka şaseden 5 cm içeri gelince değmese bile ampli soğutucusunun hizasına geliyor hemen hemen.
Yine lale jaktan bu giriş pinlerine dönüştürücü kullanmak gerekecek yada direkt DIN bağlantılı kablo alacağım.
YUN ANF.jpg
Dikkatlice incele

Amplinin arka plakasındaki DIN soketleri ne yazık ki engel oldu ancak şu şekilde bir plan düşündüm. Uygun olup olmadığından emin değilim. DIN soketlerinin yerine RCA monte etmek. Ancak DIN soketi RCAya göre büyük olduğu için estetik olarak birbirinden ayrı duracak ve deliklerin ortasında duracak şekilde.

Siyah ile kapattığım kısımları 1mm alüminyum plaka keserek bile yapabilirim bu sonradan aklıma geldi.
Fotoğraf temsili olup değişiklik yapılabilir tabiiki.

Dik tekli RCA konnektör.

Ekli dosyalar

• amp-arka-plaka.jpg
    amp-arka-plaka.jpg
    139.7 KB · Görüntüleme: 7
  • giris-plan.png
    giris-plan.png
    1.8 MB · Görüntüleme: 10
Amplinin arka plakasındaki DIN soketleri ne yazık ki engel oldu ancak şu şekilde bir plan düşündüm. Uygun olup olmadığından emin değilim. DIN soketlerinin yerine RCA monte etmek. Ancak DIN soketi RCAya göre büyük olduğu için estetik olarak birbirinden ayrı duracak ve deliklerin ortasında duracak şekilde.

Siyah ile kapattığım kısımları 1mm alüminyum plaka keserek bile yapabilirim bu sonradan aklıma geldi.
Fotoğraf temsili olup değişiklik yapılabilir tabiiki.

Dik tekli RCA konnektör.
Geriye kalan 8 adet RCA için yer bulamazsın.
Ancak monitör boardı tek monitör için kullanırsan 4 RCA jak oraya sığar.
Bu sefer de monitör board devresi soğutucuya denk gelir.
En iyisi mevcut DIN jakları kullanman. Devreyi resimdeki gibi yerleştirebiliirsen ve kablolama için cihazdan çıkan kaliteli kabloları kullanırsan 1-2db gibi gürültü faktörü belki olur ki çok önemli değildir.
YANFI.jpg
Zaten bu sistemde kullanabileceğin ara kabloların gürültüsü bile daha fazla olabilecektir.
Şimdilik biz devrelerin yerleşimini halledebilmeliyiz.
Hatta ön panelde kullanılacak switchleri bile Sasen gibi halledebilseydik harika olacaktı.

Hocam neden 8 tane jak bağlıyoruz orasını anlayamadım. Daha doğrusu kafam basmadı desem daha doğru olacak :D

DIN soketleri çok gürültü yapmayacaksa ilerleyebiliriz ama yine de önermiyorsanız başka çözüm arayacağım. Sonuçta daha girişte bile gürültüyü önlemek için rölelerle çalışan bir input devresi tasarlamışsınız. Bunu hakkıyla kullanabilmeyi çok isterim. 1-2 dB gürültü önemsenmeyecek seviyedeyse devam edebilirim.

Arayacağım diğer çözümler: Kutuyu değiştirmek.
Şu an satın aldığım başka ampliler de var onları değerlendirmek gibi.

Arka plaka vidalanabilir olmasına rağmen yeni plakanın uygun ölçüde kesilmesi ve delinmesi şu ana kadar yaptığım masraftan bile fazla olacak ne yazık ki. Bu yüzden kutuyu değiştirmek daha kolay olabilir.

Switchlerin kartını tasarıma göre uyarlayıp konu içinde paylaşacağım.

Yamyam hocam giriş için bir adaptör almıştım onun pin bağlantıları bu şekilde. Standart bağlantı bu şekilde mi? Bu bağlantı sadece aux denilen pc girişi için mi kullanılıyor?

Amplinin giriş kartında bazı farklılıklar var örneğin aux girişi benim işaretlediğim şekilde ama diğer bazı pinlerde farklılıklar var. Resimdeki kırmızı pin de bazı girişlerde kullanılıyor.

Giriş kartını çizerken bunu fark ettim emin olamadığım için sormak istedim.

Ekli dosyalar

• din5-pinout.png
    din5-pinout.png
    213.8 KB · Görüntüleme: 5

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz