Hurda Amplinin Başına Gelenler

Aslında osilaskop için pcdeki 5,25”lik alana uygun bir modül yapmıştınız sanırım, ben onu kastedmiştim.

Potların bağlantısı için önerilerinizi alabilirim hocam. Aslında ince kablolarla bile gürültü olmaması lazımdı ama nedense problem çıktı.
Belki de hiç katkısı olmayacak ama yapılabilecek bişey varsa da denemek isterim.

Aslında gürültüden dolayı hevesim biraz kursağımda kaldı diyebilirim. :D O kadar malzemeyi ölçüp eş değer olanlarını belirleyip kullandım, malzemelerin çoğunu kaliteli ve markalı aldım ama tam istediğim sessizlikte olmadı, ufaktan gürültü var.
Muhtemelen temel bazı şeylerde hatam var. Belki sonraki projelerde daha iyi sonuçlar alırım. Temelden kastım lehimleme ve süresi ile ilgili.

Ama son yaptığımız işlemlerden sonra gürültü anlamında daha iyi durumdayız.
Bu amatörlüğüme rağmen ve bu alanın çok dışında biri olmama rağmen yardımcı olmaktan bıkmadığınız için çok teşekkür ederim hocam. :)
Önemli olan bir seviyeye ulaşabilmendir.
Gürültülü (hıss) olsa da önemli olan bu amplideki ses kalitesi ve diğer amplilerle kıyaslama unsurudur.
Örneğin önceki ŞARP amplin ile bu ampliyi yarıştırırsan ayıp etmiş olursun. Çünkü şarp ampli hurda sınıfında idi.
Ama GRUNDIG V7000 ile kıyaslarsan, gürültü haricinde band genişliği konusunda fikir edinmiş olmalısın.
Eğer tasarımı tam anlamı ile yapabilmiş olsaydın (amatörler için pek mümkün olmasa da) gürültü unsurunun da @sasen1 in amplisindeki gibi düşük olması gerekirdi.
Ama düşük gürültü ile senin sistemin gürültü arasındaki tasarım faktörü eğer halledilebilecek ise bir yığın masraf gerekebilirdi.
Sorun değil.

Bass karakteristiği Grundig ile çok farklı. Bu amplideki basslar daha güzel geliyor. Üstelik loudnessı açmasam bile arada fark var. Loudness ile bu fark oldukça açılıyor tabii :) Sharp amplide hatırladığım kadarıyla bu denli bir bass karakteristiği yoktu. Anca x-bass tuşuna basarsam bişeyler oluyordu.

Dün paylaştığım trimpot seviyelerinde güç ölçümü yapmaya çalıştım.

1K sinyal vererek STK çıkıştaki voltajı ölçüp volume seviyesini göstermeye çalıştım. Bu esnada hoparlörler bağlıydı. 1K sinyalde 1W ses gücü için ses seviyesini yaklaşık %45lere kadar açmam gerekiyor.

Bir türlü 3V'u yakalayamadım, bu yüzden 3.13 volt üzerinden gösteriyorum.

Not: Loudness ve ton kontroller kapalıydı.

Ekli dosyalar

• c6a26aee-2a37-4848-ae4e-d4052aed807b.jpg
    c6a26aee-2a37-4848-ae4e-d4052aed807b.jpg
    434.9 KB · Görüntüleme: 3
  • 7576878c-4e4f-4b93-8c5b-87e29018890e.jpg
    7576878c-4e4f-4b93-8c5b-87e29018890e.jpg
    197.1 KB · Görüntüleme: 4
  • 1k.PNG
    1k.PNG
    30 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
Bass karakteristiği Grundig ile çok farklı. Bu amplideki basslar daha güzel geliyor. Üstelik loudnessı açmasam bile arada fark var. Loudness ile bu fark oldukça açılıyor tabii :) Sharp amplide hatırladığım kadarıyla bu denli bir bass karakteristiği yoktu. Anca x-bass tuşuna basarsam bişeyler oluyordu.

Dün paylaştığım trimpot seviyelerinde güç ölçümü yapmaya çalıştım.

1K sinyal vererek STK çıkıştaki voltajı ölçüp volume seviyesini göstermeye çalıştım. Bu esnada hoparlörler bağlıydı. 1K sinyalde 1W ses gücü için ses seviyesini yaklaşık %45lere kadar açmam gerekiyor.

Bir türlü 3V'u yakalayamadım, bu yüzden 3.13 volt üzerinden gösteriyorum.

Not: Loudness ve ton kontroller kapalıydı.
Aslında benim tasarımımda ses temizliği ön plandadır. Yani bas veya tiz seslerin yüksekliğinden ziyade eserde icra edilen herhangi enstrumanı seviyorsak onu temiz bir şekilde ayrıntılı dinleyebiliyoruz.
Geniş bandlı yani geniş frekans karakteristiği de olunca daha derin bas ve daha temiz tiz şeklinde ifade edebiliyoruz.
Volüme %45 lerde iken 1W gibi güç olması normaldir. Çünkü volüme potu A tipi log pot. Yani %45 açık olan bu potun şaseye olan direnci belki 20k ohmlar civarıdır. 250k trimpot için bu değer yarı gücü ifade etmez.
HAA NOT:
ŞARP ampli ile kıyaslarsan @sasen1 gibi ekşimiş limonata olabilirsin.
Ne demişti...
Technics ten bir dinledim amanın O nee. ÇAMUR GİBİ SESLER :D
Yani senin şarp amplin olaydı da kıyaslama yapsaydım bass yerine uğultu, tiz yerine cangıl cungul ses duyuyorum diyecektin.

Hocam bunun için yüksek dinamik alanlı bir müzik bulacağım. İnternetten ne kadar kaliteli bulsam da net anlaşılmıyor.
Sesleri pcde test ederken bile dinlediğimde biraz daha temiz geliyordu. Ampliden gelen sesin temiz çıkması ve kabinlerdeki tizlerin kazancı da yüksek olunca "sahne" denilen olay ortaya çıkıyor. Ben çoğu zaman HF özelliğini açmıyorum bile. Sadece çok kısık seste dinleme yaparken arada açıyorum. Genellikle %10 volume seviyesinde.

Ses her türlü Sharptan iyi bu arada. Grundig çok kötü olmadığından aradaki farkı net olarak anlayamıyor olabilirim. Bunun için yüksek dinamik alanlı fazla gümbürtülü olmayan bir müzik ile deneyeceğim.
Ama bu şekilde de enstruman ayrımı yapılabiliyor dediğiniz gibi.

%45lerde sadece 1W güç alınca problem var sanmıştım neyse ki normalmiş :D Ama bu çok yüksek bir ses. Normal dinlemede sesi açma isteğim %25lerde bitiyor.

Al dinle ve kıyasla.
Bu benim plak kaydım.

Bu da aynı eserin yu tub versiyonu.
İki eserin kıyaslamasını yaparken, bass tiz olayı değil, ses temizliğini düşünmelisin.
Aynı eserleri bir de kötü bir ampli ile dinlersen, belki kötü ampliden duyacağın sesleri kötü kayıttaki ile beğenebilirsin.

NOT:
1W gücü yabana atma.
Senin oparlölerin duyarlılığı 1W için takribi 90dbA olduğu için 1W güçte yaklaşık 90dbA lık bir ses şiddeti duyuyorsun.
Normal müzik dinleme seviyesinin 75-85dbA arasında olduğu düşünülürse, 1W lık güç bile uygun hoparlörler ile oldukça fazla ses şiddeti demektir.
Etrafta dolaşan 100W lık 250W lık ampli dedikodularına inanmamalısın :D
30W gibi güç ortalama 100db lik bir dinamik alan sunabiliyorsa, her tür müzik için yeterli demektir.

Son düzenleme:
Yamyam hocam, aklıma takılan bişeyler var, bazıları ilginç olabilir cahallığıma verin :DAmpliye auxtan bir kaynak bağlıyken başka bir girişi seçtiğimde vınlama oluyor. Bu normal midir?
Bu vınlama giriş rca jaklarına elimle dokunduğumda kesiliyor.

Rca kablosunun 3.5 inç jakını pcden çıkartınca da aynı vınlama sesi geliyor. 3.5mm jacka elimle değmediğim sürece böyle bir ses olmaması lazım sanırım.

Son bi soru daha :)
Ampli Auxtan pcye bağlıyken pc monitör tuşuna bastığımda yine vınlama sesi geliyor ancak çıkan ses yarı yarıya düşüyor. Monitörü kapattığımda eski haline geliyor.

Müzikleri henüz detaylıca dinleyemedim. Ancak iki video arasındaki ses farkı bariz belli oluyor.

Yamyam hocam, aklıma takılan bişeyler var, bazıları ilginç olabilir cahallığıma verin :DAmpliye auxtan bir kaynak bağlıyken başka bir girişi seçtiğimde vınlama oluyor. Bu normal midir?
Bu vınlama giriş rca jaklarına elimle dokunduğumda kesiliyor.

Rca kablosunun 3.5 inç jakını pcden çıkartınca da aynı vınlama sesi geliyor. 3.5mm jacka elimle değmediğim sürece böyle bir ses olmaması lazım sanırım.

Son bi soru daha :)
Ampli Auxtan pcye bağlıyken pc monitör tuşuna bastığımda yine vınlama sesi geliyor ancak çıkan ses yarı yarıya düşüyor. Monitörü kapattığımda eski haline geliyor.

Müzikleri henüz detaylıca dinleyemedim. Ancak iki video arasındaki ses farkı bariz belli oluyor.
Girişlerle ilgili her türlü vınlama giriş devrelerindeki grounding ile ilgilidir. Bu devrelerin grounding olayı çetrefillidir.
İlk etapta test edilmesi gereken şey şudur.
İyi kalite kalın kablolar ile yapmış olduğumuz ground demekki uygun yerde değil veya direnç ihtiva ediyor.
1) Bu kablolar uzatılarak doğrudan regüleli PSU nun şasesine irtibatlanır.
2) Oraya yakın yerleştirilmiş 12V led fan devresinin dönüş akımları karışıyor olabilir. 12V regüle tarafına doğru çekilebilir.
Bu bölgenin ground hatları ortak oldukları için AUX ve monitör şaselemesi de yukarda anlatıldığı üzere incelenir.

Acaba bunun genel gürültüye etkisi olur mu?

Biz en son monitör kartının besleme şasesini yükseltme vidasıyla taban metaline irtibatlamıştık.
İnput kartından çıkan jakların şasesi kısa bir kablo ile metale vidalıydı. Röle şasesi de hemen yanındaki led fan devresinin şase vidasına takılıydı.
Monitör ve input kartındaki bu işaretlediğim yerleri kalın kablo ile direkt regüleli psu şase vidasına taşıyorum değil mi?

Ekli dosyalar

• mon-sase.jpg
    mon-sase.jpg
    325.7 KB · Görüntüleme: 4
  • input-sase.jpg
    input-sase.jpg
    366.3 KB · Görüntüleme: 7
Oradaki şase normal olarak sıfır olamıyorsa şase değildir.
Buradaki olasılıklar ölçülmeden hiçbir yorum yapılamaz.
Kabloyu taktığında gürültü olduğuna göre, ya kablonun şasesi tam temas etmiyor, ya da bu devrelerin şaseleri ana sistem sıfır noktasına gidinceye kadar tam kısa devre olmuyor.
Dolayısı ile...
Önce kablolarının şaselerinin tam temas etmesi ve kablolarının nispeten kaliteli olduğundan emin olmalısın.
Kablo şaseleri ve bağlantısında hata yoksa, giriş sinyal hatlarımız ile ana sıfır noktası arasında çok küçük te olsa karışma veya direnç unsuru vardır.
Direnç unsuru ölçülemez olduğu için mecburen tüm şase dönüş hatlarının ayrılması ve bağımsız teller ile sıfır noktasına (12V regüle sıfır noktasına) irtibatlanması gerekmektedir.
Elinle konnektörün şasesine değdiğin anda gürültü kesildiğine göre, sıfırlamayı elinle topraklayarak yapıyorsun demektir.
Önemli bir sorun daha var.
Normalde bir kablo tek başına bir bobin gibi davranır. Metal şasenin bobin etkisi ise kabloya göre çok çok daha azdır.
Ancak farklı ground hatlarının birbirleri ile etkileşimi varsa ayrı kablolama yoluna gidilir. Bu kabloların gittiği yerler dahil, her hangi pozisyonu dahi gürültüye sebebiyet verebilir.
Şimdilik şunu da yapabilirsin.
Op-amp beslemesini ortadaki headerdan ayrı bir kablo ile yap.
Şaseye vidaladığın yerden şaselemeyi ayır.
Giriş jaklarının tam ortasından şaseleme kablolarını bağla ve bu kabloları uygun bir yerden şaseye vidala.
mon-sase.jpg

Resimde çizdiğiniz şekilde yaptım hocam bu tarif ettiğim vınlama yok oldu. :) PC monitör açıldığında ses tamamen kesiliyor. Normali de böyle olmalı sanırım.

Diğer girişleri seçtiğimde ancak sesi sona kadar açıp dinlediğimde çok çok dipten diğer girişteki müzik sesi geliyor ama bu test ettiğim çoğu amplide zaten vardı. Normaldir muhtemelen.

Bu alüminyum üzerindeki ground akımları konusu çok karışık geliyor bana hocam. Yani arada bir devre varken neden ground hattı karışıyor olabilir? Yani ne oluyor da bu akımlar en kısa yoldan gitmeye çalışırken bizim amplide yakın olan led/fan devresi gibi devreler tarafından etkilenebiliyor. Çok ilginç ve guduruk bir konu.

Not: Sökmüşken 1K dirençleri de metal tiptekilerle değilştirdim :)
Edit: 2. fotoğraf yüklemesi.

Ekli dosyalar

• amp_gr.jpg
    amp_gr.jpg
    397.2 KB · Görüntüleme: 8
  • b8922f6c-222c-47a0-9b37-ef28f93c750c.jpg
    b8922f6c-222c-47a0-9b37-ef28f93c750c.jpg
    400.3 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular