Hurda Amplinin Başına Gelenler

LM337 tarafı
Çıkışa yük bağlıyken 11.30V, 0.78A
Çıkış boşta 11.50V

Yük bağlıyken trafo çıkışı: 12.83V
Yük bağlı değilken trafo çıkışı: 12.97

LM317 tarafı
Çıkışa yük bağlıyken 11.33V, 0.79A
Çıkış boşta 11.50V

Yük bağlıyken trafo çıkışı: 12.80V
Yük bağlı değilken trafo çıkışı: 12.97
Burada az da olsa RIPPLE görülüyor.
Her ne kadar 800mA akım gereksinimimiz olmasa da disiplin gereği ayarlama yapmamız gerekmektedir.
Trafo çıkışımız 12.9V olduğuna göre 11.5V çıkış gerilimimize göre çok sınırda kalmış.
ŞİMDİ:
2X 12V REG PSU gerilimini tam tamına 2X11V yap. Hatta LED&FAN devrelerinin çıkışlarını dahi 11V yap.
Eğer 2X PSU yu 11V değil de 10.5 olarak ayarlarsan da sorun olmaz.
@sasen1 in devresini osiloskop ile ölçtüğümüz için sorun olmamıştı. Tek uğraşımız 15W trafonun gerekli 1A i verememesi olmuştu.

Burada az da olsa RIPPLE görülüyor.
Her ne kadar 800mA akım gereksinimimiz olmasa da disiplin gereği ayarlama yapmamız gerekmektedir.
Trafo çıkışımız 12.9V olduğuna göre 11.5V çıkış gerilimimize göre çok sınırda kalmış.
ŞİMDİ:
2X 12V REG PSU gerilimini tam tamına 2X11V yap. Hatta LED&FAN devrelerinin çıkışlarını dahi 11V yap.
Eğer 2X PSU yu 11V değil de 10.5 olarak ayarlarsan da sorun olmaz.
@sasen1 in devresini osiloskop ile ölçtüğümüz için sorun olmamıştı. Tek uğraşımız 15W trafonun gerekli 1A i verememesi olmuştu.
Boştaki trafo voltajlarını trafonun kabloları devreye bağlıyken ölçmüştüm ama sanırım çok fark etmez. Ortalama 12V idi çıkışlar.

O halde tekrar test etmeme gerek var mı? Gerek varsa 12Ohm yeterli midir?

Açıkçası ripple olmaması gerekirdi ama neden böyle oldu anlamadım. Acaba durum direkt trafo kaynaklı mıdır yoksa devredeki kalitesiz malzemelerden de ripple olur mu?

Şimdi yine test ettim.
Çıkışı 10.50V yapsam bile aynı dirençlerle test ettiğimde trafonun voltajı yine düşüyor.
Çıkışı 10.5V ayarladığımda yük altındaki DC çıkış 10.45 trafo voltajı 12.76V ac oluyor. Oldukça ilginç.

Son düzenleme:
Boştaki trafo voltajlarını trafonun kabloları devreye bağlıyken ölçmüştüm ama sanırım çok fark etmez. Ortalama 12V idi çıkışlar.

O halde tekrar test etmeme gerek var mı? Gerek varsa 12Ohm yeterli midir?

Açıkçası ripple olmaması gerekirdi ama neden böyle oldu anlamadım. Acaba durum direkt trafo kaynaklı mıdır yoksa devredeki kalitesiz malzemelerden de ripple olur mu?

Şimdi yine test ettim.
Çıkışı 10.50V yapsam bile aynı dirençlerle test ettiğimde trafonun voltajı yine düşüyor.
Çıkışı 10.5V ayarladığımda yük altındaki DC çıkış 10.45 trafo voltajı 12.76V ac oluyor. Oldukça ilginç.
En ufak bir gerilim düşümü olmamalıdır.
Trafo voltajı düşmesi çok önemlidir. Ancak bu kadarlık gerilim düşümü birazcık kabul edilebilir.
12ohm tam 1A i geçirmez. Ama 0.8A de bile gerilim düşümü oluyorsa malzemelerden de şüphe etmemiz lazım.
LM voltaj çıkışlarındaki kondansatörler dahil, ana kondansatörleri test etmemiz lazım. Ancak ESR metre yoksa doğrudan test edemeyiz.
Şimdi de çıkışları tam 10V a göre ayarla ve yine 12 ohm ile test et.
Normal koşullarda toroid trafolarda minimal gerilim düşümü olabilir. Özellikle 300W gibi yüksek değerde bir toroid böyle yapmamalıydı.
Ancak 2X12V tan az akım çekilecek diye firma tel çapını düşük tutmuşsa az bir voltaj düşümü görülebilir. 0.5V luk bir oynama kabul edilebilir.

En son ihtimal LM317 ve LM337 dir. Ancak artı ve eksi voltajlarda belli voltaj düşümü oluyorsa entegrelerden ziyade kondansatörlere yoğunlaşmalıyız.
Bir de bu PSU da iki ana kondansatör arasına direnç atmıştık. Bu direnç 1 ohm veya daha düşük olmalıdır. Çünkü test akımımız 1A civarı olacağı için bu direnç üzerinde 1V civarı gerilim düşümü mecburi olacaktır. Bu da trafo gerilimi ile çıkış gerilimimiz arasındaki voltaj farkını azaltacaktır.
Yani 12V verip te 10V almamız bile mümkün olmayabilecektir.
1A için 12.9-1-1.25=10.65V yani 10.5V bile sınırda olup 10V a düşmemiz bile gerekebilir.

Yamyam hocam çıkışı 10V a kadar düşürdüm. Trafo çıkışı yük yokken yine 12.96v ac yük bağladığımda 12.84V ac oluyor. 12 ohm da.

Devredeki kondansatörlerin hepsini low esr almıştım. Hatta amplinin tüm devrelerindeki elektrolitikler bile low esr.
Besleme devresinde Rubycon ZLH ve YXF serisinden kondansatör kullandım.

Trafo beni hayal kırıklığına uğrattı ne yazık ki. Standart trafolardan alsaydım keşke. Bu 12v çıkışının kablosu diğerine göre daha ince. Ama en azından 500mV kadar düşüş söz konusu değil sadece ortalama 250mV düşüş oluyor. 10V ayarlıyken sonuç biraz daha iyi.

1684951959323.png

https://www.rubycon.co.jp/wp-content/uploads/catalog-aluminum/ZLH.pdf
1684952181687.png

http://www.bdtic.com/datasheet/Rubycon/YXF.pdf

Ekli dosyalar

• 9B498716-D234-4AD4-9069-05EE52C99736.jpeg
    9B498716-D234-4AD4-9069-05EE52C99736.jpeg
    294.9 KB · Görüntüleme: 9
  • 78B06817-9113-4354-8CEF-7F34BF378943.jpeg
    78B06817-9113-4354-8CEF-7F34BF378943.jpeg
    283.8 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Gondansatörlerin Sasen'inkisilerden ise onlar iyidir.
Trafo konusunda fazlaca şüphen olmasın. O firma oldukça iyidir. Birkaç yüz milivoltluk düşme için suçlamayalım. Ama normal trafo alsaydın daha da gudururdun.
Devredeki 1uF KEMET'ler de oldukça kaliteli. Ancak tip olarak emin olamıyoruz. Eğer X5R olabilseydi en iyisi olurdu. Ama onları da bulmak zor.
Malzeme çekmecen varsa bu tip kondansatörlerden 100nF ila 1uF arasındaki kondansatörlere bir bakayım belki uygun bir tip vardır eski söktüklerinden.
Bu arada ground akımlarının çakışması varsa input rölelerinin besleme devresinden karışma olabilir. Bu devreyi 3 lü klemense doğru yaklaştırıp bakmanda fayda var.
Bu uğraşılarımız devrede görülen CIZIRTI şeklindeki gürültüler içindir.
HISS tipi gürültülerin bu gibi tekniklerle ilgisi yoktur. Çünkü cızırtı doğrudan besleme veya kablolama ile ilgilidir.
Bu cızırtıya şebekedeki parazitler dahil, her türlü etken sebep olabilir. Ölçüm yapamadığımız için deneme yanılma yoluna gidebiliyoruz.

X5R olark tarif ettiğiniz bunlardan mı hocam?
https://tr.rsdelivers.com/product/tdk/fg28x5r1h105krt00/tdk-radial-1μf-multilayer-ceramic-capacitor-mlcc/1940550
dia-x5r.png

Elimde buraya uygun değerde kondansatör muhtemelen yoktur ama yinede çekmeceleri kontrol edeceğim.
@sasen1 in hazırladığı devredeki bazı elemanlar benim devreden farklı hocam. Ancak o da yine rubycon YXF kullanmış gördüğüm kadarıyla. Elimde olan malzemelerin ripple davranışları kötü mü hocam?

Ben kaliteli desem de elimdekilerin esr sini ölçemediğim için verilen datasheet e güvenmek zorunda kalıyorum bir yandan tabii.

Çıkış 10V ayarlı iken çıkışta yük (12ohm) bağlıyken DC voltaj 9.94V oldu.

Evet o gondansatörlerden.
YXF ler teknik verilere göre ideal.

Guduruk bir durum.

Keşke bunlardan sepete atsaymışım :)Etkili olacaksa önümüzdeki ay sipariş geçebilirim hocam. Zaten bişeyler daha alacağım siteyi sevdim.

ZLH serisi de değerler açısından YXF den pek farkı yok gibi. Ben bu haliyle bir deneyeceğim. Led fan devrelerinin voltajını 11V a çekip röle beslemesi için kullandığımız devreyi de klemensin yakınlarına monte edip denerim yarın. Öncesinde eski yerinde de deneyeceğim.

İnputtaki şase kablolarını da loudness kartının tam dibinde alüminyumu sabitlemek için açtığım vida yerine sabitledim. Burada standart elektrik kablosu kullandım problem olmaz sanırım.

Sonuçları yarın yazacağım.

Son düzenleme:
Keşke bunlardan sepete atsaymışım :)Etkili olacaksa önümüzdeki ay sipariş geçebilirim hocam. Zaten bişeyler daha alacağım siteyi sevdim.

ZLH serisi de değerler açısından YXF den pek farkı yok gibi. Ben bu haliyle bir deneyeceğim. Led fan devrelerinin voltajını 11V a çekip röle beslemesi için kullandığımız devreyi de klemensin yakınlarına monte edip denerim yarın. Öncesinde eski yerinde de deneyeceğim.

İnputtaki şase kablolarını da loudness kartının tam dibinde alüminyumu sabitlemek için açtığım vida yerine sabitledim. Burada standart elektrik kablosu kullandım problem olmaz sanırım.

Sonuçları yarın yazacağım.
Malzeme ne kadar kaliteli olursa olsun teknik bir hata varsa malzeme kalitesi hatayı düzeltemez.
Eğer @sasen1 besleme devresinde aynı kondansatörleri kullanmışsa, hatayı kendimizde aramalıyız.
Dikkat edersen burada montaj hatalarını halletmeye çalıştıkça sonuç alıyoruz.
Dolayısı ile önceden bahsetmiş olduğum üzere, girişlerin yakınındaki led fan devresi giriş sinyallerini etkiliyorsa önce bunu halletmemiz lazım.
Bunun için de led fan devresini LN PSU nun yanına getir demiştim ama hala dinlemedin.

Giriş şaselerini uzun kabloyla loudness yakınlarına getirdiğimde gürültüde azalma olmuştu. Son yazdığınız şekilde deneme yapmak için tekrar input ve monitör şaselerini önceki kısa kabloyla değiştirip röle beslemesi için kullandığımız devreyi de resimdeki yere taşıdım.

Bu montaj planında bahsettiğim cızırtılı seste daha da düşüş oldu. Ampli kapalıyken, açıkken ve açık son sesteyken ekran görüntüleri aldım. Ton kontrollerin hepsi kapalı.
ampli-kapalı.png
ampli-acik.png
volume son.png

Sesi de kaydettim ama line inden direkt dinlerken duymadığım bi ses kayda girmiş. Kayıttaki ıslık sesi gibi olan ses ampliden gelmiyor.

Ses kaydında 7. saniyede max volume açıyorum. Bi süre sonra tekrar max konuma getiriyorum.
24. saniyeden sonra ise ampliyi tamamen kapatıyorum. Kapatmadan önce de HF swsini açıp kapatıyorum.

Sanırım gürültü normal seviyeye geldi. Şimdi STK beslemesini bağladığımda da aynı gürültü tekrar yükselmezse her şey daha iyi olacak.

Bu arada eğer olur derseniz bu röle için kullandığımız devreyi tamamen kaldırıp, koruma devresini besleyen devreden de kullanabiliriz. Anca bu durumda opamp besleme şasesini yine kabloyla aynı yere getirmek gerekir diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• gurultu.zip
    739.9 KB · Görüntüleme: 2
  • 539ec2b5-9560-4323-a184-192ec179b403.jpg
    539ec2b5-9560-4323-a184-192ec179b403.jpg
    469.6 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600