Hurda Amplinin Başına Gelenler

Diğer girişleri seçtiğimde ancak sesi sona kadar açıp dinlediğimde çok çok dipten diğer girişteki müzik sesi geliyor ama bu test ettiğim çoğu amplide zaten vardı. Normaldir muhtemelen.

Bu alüminyum üzerindeki ground akımları konusu çok karışık geliyor bana hocam. Yani arada bir devre varken neden ground hattı karışıyor olabilir? Yani ne oluyor da bu akımlar en kısa yoldan gitmeye çalışırken bizim amplide yakın olan led/fan devresi gibi devreler tarafından etkilenebiliyor. Çok ilginç ve guduruk bir konu.
Max seste kazancın 30db gibi ise gürültü seviyen (karışma) -55db gibi ise gayet iyi demektir.
Bir akıma nereden gideceğini söyleyebiliyorsan o zaman grounding konusunu anlayabilirsin :p

NOT:
O gabloların o şekilde eğri bodik olması KÖTEK sebebidir.
Biz burada bobinlerden kaçıyoruz sen bobinliyorsun.

Max seste kazancın 30db gibi ise gürültü seviyen (karışma) -55db gibi ise gayet iyi demektir.
Bir akıma nereden gideceğini söyleyebiliyorsan o zaman grounding konusunu anlayabilirsin :p
Bu konu bana hala oldukça karışık ancak bir gün öğreneceğim :D

NOT:
O gabloların o şekilde eğri bodik olması KÖTEK sebebidir.
Biz burada bobinlerden kaçıyoruz sen bobinliyorsun.
Şimdi bu kablolardaki fazlalık kısımları kesiyorum, sorunun çözüleceğinden emin olamadığım için test amaçlı vidalamıştım. Yine kötekten kaçamadım :D

Bu konu bana hala oldukça karışık ancak bir gün öğreneceğim :D
db demek voltajın logaritmik olarak ölçeklendirilmesi demektir.
Ampli kazancın 30db. Yani yaklaşık 1Vp seviyesini 30V a yükseltiyor demektir.
Ampliyi max açtığında girişteki karışma seviyesini de 30 katı yükseltiyorsun demektir. (0db 1Vp seviyeye göre)
Demekki hattın karışma seviyesi 1Vp e göre -85db demektir.
Demekki sen bu amplideki -85db giriş seviyesini volüme max açıkken duyabiliyorsun demektir.
Bu amplimizin dinamik alanının 85db den daha iyi olduğunu ifade etmektedir..
Örneğin amplimizin kazancı 30db ise ve volüme max açıkken ampli çıkışımızdaki gürültümüz -70db ise 70+30=100db dinamik alan (S/N) değerimiz bulunmaktadır.

db demek voltajın logaritmik olarak ölçeklendirilmesi demektir.
Ampli kazancın 30db. Yani yaklaşık 1Vp seviyesini 30V a yükseltiyor demektir.
Ampliyi max açtığında girişteki karışma seviyesini de 30 katı yükseltiyorsun demektir. (0db 1Vp seviyeye göre)
Demekki hattın karışma seviyesi 1Vp e göre -85db demektir.
Demekki sen bu amplideki -85db giriş seviyesini volüme max açıkken duyabiliyorsun demektir.
Bu amplimizin dinamik alanının 85db den daha iyi olduğunu ifade etmektedir..
Örneğin amplimizin kazancı 30db ise ve volüme max açıkken ampli çıkışımızdaki gürültümüz -70db ise 70+30=100db dinamik alan (S/N) değerimiz bulunmaktadır.
Hocam aslında aklımı karıştıran konu grounding akımlarıydı.
Gürültünün kaynağını hala araştırıyorum, kafaya koydum onu bulacağım :D

Ton kontrolün şaselemesi veya yakınlarındaki farklı bir devrenin elemanı ton kontrolü etkiliyor gibi geliyor bana.

Metalin L şeklinde bükülmesi ve yanlarının kesik olması da etkiliyordur belki. Bu ve bunun gibi aklıma gelen bişeyler daha var, denedikten sonra sonuçlara bakacağım.

Edit: Ampliyi ölçüm için tekrar masaya aldım. STK PSU devresinden trafodan gelen 26-0-26 uçlarını söktüm. Bahsettiğim ekstra gürültü ortadan kalktı.
Bu bağlantıları tekrar geri takıp STK girişinden söktüm bu sefer. Bu bahsettiğim gürültü yine yoktu.

İncelemeye devam ediyorum. Sadece volume sonlarına doğru artan bu cızırtıya benzer bir gürültü var.

Volume sonuna kadar açıkken ton kontrole elimle yaklaştığımda sisteme ekstra bir gürültü girdiğini de fark ettim. Bass tiz pot kablolarına dokunduğumda gürültü yapıyor. Volume pot kabloları ise daha fazla gürültü yapıyor. Yaklaşsam bile birkaç dB gürültü artışı oluyor.

Ton kontrolü ampliden uzaklaştırarak ve hemen yanında bulunan hoparlör kontrol kartını devrelerden uzaklaştırarak tekrar deneyeceğim.

Son düzenleme:
İncelemeye devam ediyorum. Sadece volume sonlarına doğru artan bu cızırtıya benzer bir gürültü var.
Cızırtıya benzer gürültü 12V regüle devresinden de kaynaklanabilir.
Bu devrenin gürültüsünü ölçmemiştik. İdeal koşulda 12V tan 1A gibi akım çektiğimizde gerilimde dalgalanma veya düşme olmuyorsa, regüle gürültüsüz demektir.
Kablolara veya devrelere elini yaklaştırdığında gürültü olması normaldir. Ancak potların metal kısmına yaklaştığında da gürültü oluyorsa potların metal şaselemeleri yanlıştır.
Tam bu testlerde ton kontrol ve loudness devresine metal shield yapabilirsen, kıyaslama şansın olacaktır.

Kablolara veya devrelere elini yaklaştırdığında gürültü olması normaldir. Ancak potların metal kısmına yaklaştığında da gürültü oluyorsa potların metal şaselemeleri yanlıştır.
Potların arka metal kısmına direkt dokunsam bile gürültü olmuyor. Bunlarda problem görünmüyor.

Regüle devrenin gürültüsünden ayrı olarak STK modüle enerji verdiğimde ekstra bir gürültü daha oluyor. Daha önce pcye bağlamadığım için gürültü azaldı sanmıştım fakat pcde audition da görünce gürültünün azalsa da devam ettiğini fark ettim.

Volume sonda ve STK güç kablosu bağlıyken çıkan sonucu ve bağlı değilken çıkan sonucu karşılaştırabilmek adına ekliyorum. (Line in dinleme ve kayıt seviyesi %100)
Bu gürültü stk voltaj kabloları bağlı değilken max -60dB olarak görünüyordu.

(Waveform'daki diğer kısımları görmezden gelin o esnada kablolarla oynadığım için gürültü olmuştu)
gurultu-stk-bagli.jpg
gurultu-stk-bagli-degil.jpg

Cızırtıya benzer gürültü 12V regüle devresinden de kaynaklanabilir.
Sanırım regüle psudan gelen ekstra bir gürültü de var hocam. Ben ilk başta ton kontrolün hemen önündeki bobinli hoparlör sw kartından şüphelenmiştim ancak bu devreyi ton kontrolden uzaklaştırdığımda değişiklik olmadı. Emin olabilmek için ton kontrol ve loudness devrelerine shield yapmadan önce bu devreyi söküp inceleyeceğim. Önceki sayfalarda yazdığınız gibi wattlı direnç ile deneme yaparım yine.

Tekrar başa dönüp devreleri tekrar elden geçirmek faydalı olacak gibi.

Son düzenleme:
Öncelikle belirteyim.
STK modülü zaten kendi gürültülü değildir. O devre tarafımdan acımasızca test edilmiştir. Ancak STK devreye girdiğinde ön devreleri etkiliyorsa ciddi montaj hataları vardır.
Bunu test etmek için şimdilik 12V regüle devresini LN input ve monitörlere yaklaştırmalısın. (loudness devresi ile input kartları arasına..)
Orada bulunan 12V led fan devresini başka bir yere taşıyabilirsin.
Grafikte görülen gürültü analizinde kablolama gürültülerine de rastlanmıştır. Ancak ölçüm olmadan kesin diyemeyiz.
Çoğu amplide çıkış katı dönüş akımlarının diğer devrelere karışmaması için ana besleme devresi ve kondansatörleri soğutucunun arkasına yapılmaktadır. Böyle bir olasılık varsa test edebilirsin.

STK devresine enerji verdiğimde bu gürültü artıyor ama neden artıyor çözemedim.

Montaj planını bu şekilde yaptık ama simetrik beslemenin test sonucunda ripple görülmezse eğer söylediğiniz gibi planda birkaç değişiklik yapmak gerekecek gibi görünüyor.

Özellikle STK beslemesinin yerini değiştirdiğimizde tüm plan değişmek zorunda oluyor.

Amplideki tüm devrelerle beraber L alüminyumu dışarı çıkarıp o şekilde deneme yapabilirim.

İlk gürültü testinde sonuç daha temizdi. Biz gürültü testi yaparken stk beslemesi, hoparlör switch kartı, koruma devresi ampliye dahil değildi. Bunların da etkisi olmuş olabilir.

Son düzenleme:
İlk gürültü testinde sonuç daha temizdi. Biz gürültü testi yaparken stk beslemesi, hoparlör switch kartı, koruma devresi ampliye dahil değildi. Bunların da etkisi olmuş olabilir.
STK beslemesi prensipte gürültüye etkili olmaz. Eğer oluyorsa besleme devresi akımları diğer akımlarla karışıyordur.
Bunu anlamak için şu testi yap.
Hani giriş şaselerini şaseye monte etmiştin ya. İşte o kabloları düz bir şekilde uzatıp loudness devresi yakınlarında şasele.
Duruma bak sonucu yaz.

Bugün regüle besleme devresini ölçtüm hocam.
Her iki çıkışa da sırayla 11Wlık 8+4 ohm olarak seri dirençleri bağladım ve ölçtüm. Sonuçlar:

LM337 tarafı
Çıkışa yük bağlıyken 11.30V, 0.78A
Çıkış boşta 11.50V

Yük bağlıyken trafo çıkışı: 12.83V
Yük bağlı değilken trafo çıkışı: 12.97

LM317 tarafı
Çıkışa yük bağlıyken 11.33V, 0.79A
Çıkış boşta 11.50V

Yük bağlıyken trafo çıkışı: 12.80V
Yük bağlı değilken trafo çıkışı: 12.97

STK beslemesi prensipte gürültüye etkili olmaz. Eğer oluyorsa besleme devresi akımları diğer akımlarla karışıyordur.
Bunu anlamak için şu testi yap.
Hani giriş şaselerini şaseye monte etmiştin ya. İşte o kabloları düz bir şekilde uzatıp loudness devresi yakınlarında şasele.
Duruma bak sonucu yaz.
Girişteki şase kablolarını uzatıp deneme yapacağım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri