hes 'de dc kontaktor sorunu

merhaba yeni işe başladığım ılk ısım olan hesde unıteyı devreye alırken dc kontaktor devreye gırmıyor.kablo bağlantılarını kontrol ettım tek tek klemens vıdalarınıda sıktım ama sorun ne anlamadım .bu sorunun nedenı ne olabılır cozumu nedır?uyartım panelınden elle nasıl devreye alabılırız yada alınabılıyormu ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İlk önce elektrik planını önüne alıp hangi elemanların devreye girmesinden sonra kontaktör devreye giriyor ; daha sonra ölçü aletini alıp hangi elemana kadar gerilim gelip hangisinden geçmiyor onu bulman lazım ; her zaman söylerim plansız teknik eleman olmaz :)

proje okuyabiliyormusun ilk önce proje bılmıyorsan ogrenmen gerekıyor.olayı açarsan yardımcı olabılırım

sayın oksuz çocuk projeden anladığım kadarıyla uyartım panosundaki klemenslerın vıdaları gevsemıstır dıye tek tek sıktım.fakat dc kontaktor cıvarına makıne çalışmıyorken cok yaklaşmadım makıne calısmasada uzerınde elektrık geçme ıhtımalıne karsı .sayın herus16 proje okumayı pek bılmıyorum :( dun ınternetten elektrık meslek resımlerını anlatan mebın bır ders notunu buldum onu ındırdım onu ınceleyerek baslıycam ama proje nasıl okunur yardımcı olursanızda sevınırmsoruna gelınce makına calısmaya başlıyor soğutma suyu açılıyor ana vana açılıyor makıne dönmeye başlıyor hız %95 e gelınce dc kontaktorun açılıp şebekeye sekron olmaya calısması lazım ama hız %95 cıvarına gelmesıne rağmen (tam sayıyı goremıyorz 100e yaklaşıp yesıl olunca ekranda) dc kontaktor devreye gırmıyor devreye gırmedıgı ıcın makıne senkron olmuyor.elle devreye sokulmaya calısıldı bırkere o sırada olmadı makıne kapatıldı uyartım panosuna gıttık dc kontaktor yanındakı elemana dokunuldu elle deneme yapıldı o sırada oldu sorun duzeldı dedım ama sonra yıne devreye almaya çalışırken olmadı.panodakı klemenslerı sıktım kontrol etttım hattahız gosterkesınde sorun olmuşsa dıye ısı fren panosundaki hız gosterkesındede projeden anladığım kadarıyla sıktım ama pek ıse yaramadı :S ne yapmak lazım bılemedım :S

konuyla alakasız ama mavikelebek123 abi siteye yeni üye olduğumdan özelden emsaj atamadım.. sizinle iletişime geçmek ve birşeyler sormak istiyorum face olur e posta olur. teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri