Havya ucu kararıyor

Havya ucunun aşınmasının en büyük sebebi ısınma profili ve uzun süre sıcak kalmasıdır. Nikel kaplamanın kalitesi illaki etkileyecektir ama kontrolcüsü sorumlu oluyor genelde. Bende daha önceleri analog kontrolcülü iki havya vardı 937 ve 852 diye geçiyor piyasada. İkiside uçları gebertip en sonunda ısıtıcı porseleni yakıyordu. Sonra kendim basit bi pid devresiyle aynı sapla bi havya yaptım, standa mekanik bi switch koydum kullanmadığımda bu switch sayesinde ısıyı 200 dereceye düşürüp orada bekletiyor kontrolcü ve son iki senedir sap yanmadı uçları değiştirerek kullandığım için onların ömürlerine olan etkisini kestiremiyorum ama kontrollü ısındığı ve çok sıcak beklemediği için uzadığını düşünüyorum. Biraz zaman bulursam devresini ve yazılımını paylaşacağım. Laptop şarj aletiyle çalışıyor ve toplam maliyet 100 lira kadar.

Solomonlar dayanmadi bozuldu. Aliexpress ayarlisi guven vermiyor demistim ama ucu iyi olunca gayet düzgün is yapiyor.Uzun zaman gecti hatirlamiyorum ama en azindan 1-2 saat kalabiliyordu bazen. Minimum yarim saat acik kalirdi her seferinde. Fakat mahalledeki tv tamircisi 30 watt olanını sabah gelince takar aksam giderken fisten cekerim uzun zamandir kullanıyorum demisti. Isi ayarli en iyisi veya dimmerle kullanmak lazim. Bu havyanin omru sebeje gerilimine de bagli sanki. 220v olan yer var 240 v ye yakin olan yer var. Mesela bizim evde ben 238 voltu gördüm. Bu da ömrüneetki ediyordur diye düşünüyorum.
Size dimmer ya da kademeli bir anahtar kullanmanizi tavsiye ederim. Icerisinde bir adet diyot olan anahtarlardan bahsediyorum. Hani 0-1-2 yazar. Fakat bu anahtar gucu yariya dusureceginden havyanin paeformansini nasil etkiler bilmiyorum. Anahtar almadan oncd bir adet diyotla deneme yapabilirsiniz. Mesela yuksek kademede isinir sonra 1 kademe düşürüsünüz o sekilde bekler. Yuksek isi gerekirse arttirirsiniz ama önce deneyin diyotla bence.

Ben de denk geldi toz aldim. O zamanlar kaliptan bahseden yoktu. Dediginiz gibi 50 gramı bile bitmiyor. Ben memnun kaldim tozdan. Onun icin tekrar arayisa girmedim. Kalip da bunun preslenmis hali zaten. Nişadır da bir tuz türü.
Yanıtınız için teşekkürler, diyot tavsiyesini almıştım bir deneyeyim bakalım.

Yanıtınız için teşekkürler, diyot tavsiyesini almıştım bir deneyeyim bakalım.
Rica ederim. Bu arada hem 30 hem de 40 watt kullandim solomon. Bana dayanmadı. Oyle cok uzun acik da birakmadim. Diyotu ben silikon tabancasinda da kullandim. Isininca kademe düşürüyorum iyi oluyor. Kolay gelsin.

Havya ucunun aşınmasının en büyük sebebi ısınma profili ve uzun süre sıcak kalmasıdır. Nikel kaplamanın kalitesi illaki etkileyecektir ama kontrolcüsü sorumlu oluyor genelde. Bende daha önceleri analog kontrolcülü iki havya vardı 937 ve 852 diye geçiyor piyasada. İkiside uçları gebertip en sonunda ısıtıcı porseleni yakıyordu. Sonra kendim basit bi pid devresiyle aynı sapla bi havya yaptım, standa mekanik bi switch koydum kullanmadığımda bu switch sayesinde ısıyı 200 dereceye düşürüp orada bekletiyor kontrolcü ve son iki senedir sap yanmadı uçları değiştirerek kullandığım için onların ömürlerine olan etkisini kestiremiyorum ama kontrollü ısındığı ve çok sıcak beklemediği için uzadığını düşünüyorum. Biraz zaman bulursam devresini ve yazılımını paylaşacağım. Laptop şarj aletiyle çalışıyor ve toplam maliyet 100 lira kadar.
Tabi devresini beklerim, benim de solomondan önce 40 watt swatt diye çin malı bir havyam vardı. Evde iş sürekli düşmediği için 6 yıl falan 2 uç ile kullandım 3. aldığımda uçtan hemen sonra sayılır yandı. Şans mıdır bilmiyorum ama ucu şapka gibi geçenlerdendi 1. ve 2. uçlar 4cm gibi iken 3. uç 3cm di yaklaşık. Tam da hassas ince bir uç buldum diye sevinmiştim. Şansıma mı bozuldu yoksa uç kısa olduğu için rezistansı mı yeterince soğutamadı hiçbir zaman bilemeyeceğim. Solomon da ona göre biraz kaba ama şimdilik iyi iş yapıyor. Diyeceğim o ki belki bir gün eskisinin gövdesini kullanırım sizinki gibi bir şey yapmayı denerim. Değişime giden solomonun eridiğini düşünürsek bu eski havyada is bile yok aklım orda kaldı. Tabi onun için önce 3 başlı bir yıldız tornavida bulmam lazım ki eskisinin içi açılsın. Merakla bekliyoruz paylaşımınızı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri