Gerilim Düşümü ve Kablo Kesit Formülleri

Bu arada hata benim. Aldım kabul ettim . Hakaretleri de kabul ediyorum :D

Hakaret yok,sevgi var.Beşer,şaşar :oops:Saye-
nizde,çok yapılan bir hata öğrenilmiş oldu.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Programda başka hatalarda var.Resmini alıntıladığınız kısımda toplam gerilim düşümü voltaj olarak 47,83 volt çıkıyor.Yani 400 volt hatbaşı gerilimine oranlarsak 47,83/400x100= % 11,95 yüzde 12 ye yakın çıkmasına rağmen program %1,5 küçük olduğundan diye yeşil renkle gerilim düşümünün uygun olduğunu belirtiyor.Daha önceki mesajlarımda da belirttim sn.İkayserili ısrarla bu konuda hesaplamasının doğru olduğunu her yerde hesaplamanın bu şekilde olduğunu söylüyor.Diğer sorun şu % 12 ye yakın gerilim düşümü olmasına rağmen hat akımı nasıl oluyor da hiç gerilim düşümü olmamış gibi hesaplanıyor.Programın verdiği akım değeri gerilim düşümünü sıfır kabul ediyor.Gerçek değer 5,71 amper daha düşüktür yani kablo üzerinden 84,5 amper akım geçecektir.Çünkü hattın başında ve sonunda akım değeri aynıdır.
Selam Emrullah Hocam
Bende aynı değerleri girdim programa aynı şekilde çıkmadı sonuç
Daha önceki yazılmalarımızdan mı bahsettin tam anlamadım.
Emrullah hocam
doğru bir yaklaşımda bulunmuşsunuz. yanlış anlamayın da şimdiye kadar çok proje kontrol ettim sizin dediğiniz gibi bir hesaplama görmedim.
Ama ilk cümlemde yazdığım üzere, tespit doğrudur.
Diğer hocalar da aynı düşüncede ise bu yönde düzeltme yapılabilir bence.
eğer daha önceki yazışmalardan da bahsettiysen hesaplama'na katıldığımı, ama şuanda bu şekilde bir uygulama yapılmadığını yineleyim.
------
Program ile bir hata var ise bundan sonra lütfen özel'den mesaj yazın. Burada ki paylaşımlardan faydalanacak kimseler, formül v.s. bakacak kişiler tartışma ortamından bakacak istediği şeylere ulaşamayacak bence.
Programın son halini paylaştım. Geride kaldı. Belki faydalanacak arkadaşlar ama programı göremeyecek yeni halini.

Selam Emrullah Hocam
Bende aynı değerleri girdim programa aynı şekilde çıkmadı sonuç
Daha önceki yazılmalarımızdan mı bahsettin tam anlamadım.

eğer daha önceki yazışmalardan da bahsettiysen hesaplama'na katıldığımı, ama şuanda bu şekilde bir uygulama yapılmadığını yineleyim.
------
Program ile bir hata var ise bundan sonra lütfen özel'den mesaj yazın. Burada ki paylaşımlardan faydalanacak kimseler, formül v.s. bakacak kişiler tartışma ortamından bakacak istediği şeylere ulaşamayacak bence.
Programın son halini paylaştım. Geride kaldı. Belki faydalanacak arkadaşlar ama programı göremeyecek yeni halini.

Gerek yok bu programla ilgili yazmayacağım artık.Gerek bu forumda gerek sizin yazdığınız diğer forumda bir kaç kez uyardım sizi aynı şeyi söylüyorsunuz.Ben sn.Undergorund'un alıntı yaptığı resim üzerinden konuştum programın son halini denemedim şimdi deneyeyim dedim kesit hesaplamada yine run time error hatası verdi sildim.Söylediğim şey çok basit aslında ohm kanunu çok zor değil gerilim düşümü ne olursa olsun akım seri devrede eşittir.Gerilim düşümünü de böyle düşünebiliriz oluşan gerilim düşümü oranında hat akımı da düşecektir.Sizin bunu kaynaklarda görmemeniz doğru olmadığı anlamına gelmez.Bakın çok basit bir şey söyleyeyim yıllarca bakırın 56 aleminyumun 35 olarak kullandık iletkenlik katsayılarını ve bunda emo'nun kaynakları bile bunu böyle anlattı meslektaşlara.Yıllarca sahada bu hesaplamanın gerçeklerle uyuşmadığı tam yükte %30-40 lara varan yanıltıcı hesaplamalar ortaya çıktı.Mecburen emo bu katsayıları hesaplamaları düzeltmek zorunda kaldı.Benim söylediğim şey uygulanarak yapılabilecek bir şey ben uyguladım ve gördüm gözlerimle bu yüzden bu kadar emin konuşuyorum aslında tecrübemi paylaşıyorum.Tercih sizin dikkate alıp almama konusunda.Gayretinizi ve emeğinizi takdir ediyorum İyi çalışmalar.

Gerek yok bu programla ilgili yazmayacağım artık.Gerek bu forumda gerek sizin yazdığınız diğer forumda bir kaç kez uyardım sizi aynı şeyi söylüyorsunuz.Ben sn.Undergorund'un alıntı yaptığı resim üzerinden konuştum programın son halini denemedim şimdi deneyeyim dedim kesit hesaplamada yine run time error hatası verdi sildim.Söylediğim şey çok basit aslında ohm kanunu çok zor değil gerilim düşümü ne olursa olsun akım seri devrede eşittir.Gerilim düşümünü de böyle düşünebiliriz oluşan gerilim düşümü oranında hat akımı da düşecektir.Sizin bunu kaynaklarda görmemeniz doğru olmadığı anlamına gelmez.Bakın çok basit bir şey söyleyeyim yıllarca bakırın 56 aleminyumun 35 olarak kullandık iletkenlik katsayılarını ve bunda emo'nun kaynakları bile bunu böyle anlattı meslektaşlara.Yıllarca sahada bu hesaplamanın gerçeklerle uyuşmadığı tam yükte %30-40 lara varan yanıltıcı hesaplamalar ortaya çıktı.Mecburen emo bu katsayıları hesaplamaları düzeltmek zorunda kaldı.Benim söylediğim şey uygulanarak yapılabilecek bir şey ben uyguladım ve gördüm gözlerimle bu yüzden bu kadar emin konuşuyorum aslında tecrübemi paylaşıyorum.Tercih sizin dikkate alıp almama konusunda.Gayretinizi ve emeğinizi takdir ediyorum İyi çalışmalar.
iyi güzel diyorsunuz, tespitinize katıldığımı da söyledim. Sizin dediğinizi yaptığımı varsayalım.
Sırf eleştirmekten başka bir şey bilmeyen insanlar var. Ve bunu ulu orta yapan kişiler. Kendileri hiç bişey yapmayıp, diğer meslektaşları ile bişey paylaşmadan sadece onlardan faydalanan kişiler.
Neyse uzatmadan, sizin dediğiniz şeyi yaptığımı varsaysalım. Bu sefer çoğunluk hesaplama sonucu na itiraz edecek. Hesaplama sonucu hatalı bunu neye göre yaptın. EMO'nun böyle bir uygulaması yok diyecekler.
bence siz EMO'ye başvuru yapın. Onlar gerekli düzeltmeyi yapsın, bütün Dağıtım şirketleri, Mühendisler ve Elektrikçiler sizin dediğiniz uygulmaya geçsinler. Bende söz en kısa zamanda programda gerekli düzeltmeyi yapıyım. Çünkü ortada yazılı bişey yok.
Sadece bu gerilim düşümü ile ilgili paylaştığım program hata veremez. Çünkü içerisinde OCX yok. hata kodunu özel'den atın bakıyım. Çözüm önerisi bulursam yardımcı olurum.

Yeni ortaya çıkan ! katsayılar,NYY kablonun
70 °C,N2XH kablonun 90°C ısınabileceği var-
sayımına göre hesaplama değişikliğidir.Kab-
lonun bu sıcaklığa müsade ediliyor olması
benim kabul edeceğim ! bir konu değil.Sn.
İ.Kayserilinin programından görüleceği üzere
kablolarda ısı kaybının fazla olması demek
göğü ısıtıyoruz ! demek ve aşırı israf demek-
tir.Daha önce,bu konuda başka açıklamala-
rım olmuştu hatırlanırsa.70 ve 90 derece
ısınma kabul edilebilir değer ise,Sn. İ.Kayse-
rili arkadaşımızın programını kullanmayabi-
lir.Yeni program hazırlama zahmetine kat-
lanabilirse,ikinci seçenek olarak bu katsayı-
lara göre yapılmış bir program,mevcut prog-
rama ilave edilebilir belki.

Motorlar için yüzey ısısı 70°C civarındadır.
Avuç içi ayası ile motora bastırıldığında 3-5
sn. den fazla el tutulamıyor ise,motorun a-
şırı ısındığı ve sorun olduğuna kanaat geti-
rilir.90 °C ı siz düşünün.Teorik olarak doğru
olan bu hesaplamaya göre yapılmayan fab-
rikalar 100 senedir sorunsuz çalışıyor.

Son düzenleme:
Motorlar için yüzey ısısı 80°C civarındadır.
Avuç içi ayası ile motora bastırıldığında 3-5
sn. den fazla el tutulamıyor ise,motorun a-
şırı ısındığı ve sorun olduğuna kanaat geti-
rilir.90 °C ı siz düşünün.Üç kuruş az harcayıp
1 kesit düşük kablo kullanacağım diyorsanız
yeni katsayıya göre kablo hesabı yaparsınız.
Ettiğiniz karın 50-100-500 katınıda elektrik
parası olarak farkında bile olmadan ödersi-
niz.Takdiiir yüce halkımındır:rolleyes:

Abi yeni katsayıya göre kesit daha büyük çıkıyor.Eski katsayıya demek istediniz herhalde

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri