Çevre Aydınlatma Direklerinde kablo kesitindeki azalma sebebi?

Merhaba abiler. Autocad'teki internete yüklenen projelere bakarken birşey dikkatimi çekti. Size sormak istedim.
Çevre aydınlatma direklerinde sonlara doğru kablo kesitinin sabit kalıp kablonun damar sayısının düşmesinin sebebi nedir? ve bunu hangi aşamada yapıyorlar?

mesela 1. fotoğrafta; panodan 4x4 ile kablo başlamış, belli bir direk sayısını geçtikten sonra 3x4 ve 2x4 kablo ile besleme bitmiş.
2. fotoğrafta ise: 4 x 6 kablo ile başlamış, sonra bu sefer kesit azaltılarak 4x4 , sonra 3 x 4 ve 2 x4 ile devam etmiş.

Sanırım gerilim düşümü ile alakalı olabilir ama yinede mantığını size sormak istedim

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    46.6 KB · Görüntüleme: 57
  • 2.png
    2.png
    36.9 KB · Görüntüleme: 50
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
panodan çıkan kablo atıyorum 10 tane armatüre gidiyorken, sonlardaki kablo atıyorum 2 tane armatürü besliyor. akım taşıma kapasite yeterli olduğu için düşük maliyet tercih edilmiş.

kablo kesiti belirlenirken gerilim düşümü, akım taşıma kapasitesi baz alınır. ( aslında kısa devre hesabı da yapılmalı ama biraz ger planda yer alıyor )

Merhaba abiler. Autocad'teki internete yüklenen projelere bakarken birşey dikkatimi çekti. Size sormak istedim.
Çevre aydınlatma direklerinde sonlara doğru kablo kesitinin sabit kalıp kablonun damar sayısının düşmesinin sebebi nedir? ve bunu hangi aşamada yapıyorlar?

mesela 1. fotoğrafta; panodan 4x4 ile kablo başlamış, belli bir direk sayısını geçtikten sonra 3x4 ve 2x4 kablo ile besleme bitmiş.
2. fotoğrafta ise: 4 x 6 kablo ile başlamış, sonra bu sefer kesit azaltılarak 4x4 , sonra 3 x 4 ve 2 x4 ile devam etmiş.

Sanırım gerilim düşümü ile alakalı olabilir ama yinede mantığını size sormak istedim
@as.yıldırım'ın da dediği gibi gerilim düşüm ve akım kontrol hesaplarıyla birlikte o kesitler belirleniyor. Kimse kafasına göre şurada şu burada bu diyemiyor. Bakkal hesabı değil hiçbir şey!

Çevre aydınlatma armatürleri tek fazla beslenmekte, dolayısıyla son direğe üç faz götürmek anlamsız 1 faz 1 nötr 1 toprak yeterli. Kesit düşümü gerilim düşümü hesaplarıyla belirlenmekte gereksiz kablo sarfiyatının önüne geçmek için ideale yakın olanı tercih edilmektedir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri