fritöz ve kablo kesitiyle ilgili bir sorunum var yardım lütfen

soft393

Üye
sevigli ustalarım
arkadasımın maksimum 180 derece ısı gögelistergeli 2 li fritözü var
fritöz değerleri 7.2 kw 230v etikette sadece bu bilgiler var
sorun şu
birinci fritöz açıldığında hiçbir sorun olmadan patates kızartabiliyormuş
2. yi açtığımız zaman bellir bir müddet sonra 40 A olan kaçak akım rölesi atıyormuş
bu böle bir müddet gitmiş ve en sonunda 40 A olan dükkanın ana sigortası attmış

ben en başta kacak akım rölesi attıgı icin fritözde toprağa ufak bir kacak var o yüzden röle attıyor diye düsündüm ama en sonunda 40 a lık ana sigorta atınca
bu seferde sigorta ve rölenin amperimi yetersiz diye düşündüm
benim hesaplamama göre I=7200/220burdan32.72(etikette 230 yazıyor ama ben 220le hesapladım olurmu ?) ve 32.72x 1.2 = 39.27 cıkıyor yani
40 A sigorta yetiyor bu hesap dorumu 1.2 ile çarpmamın sebebi etiket üzerinde etikette ki A belliyse 1.2 ile capıp ona göre sigorta takılcak diye biliyorum
ama etiket üzerinde A yazmadıgı için ben etikette ilk çıkan sonuç 32.72 die ele aldım ve 1.2 ile çarptım dorumu ?

birde size sormak istedim
sorcaklarım
1-) yukarıda yaptığım işlem doğrumu yanlışlarım varsa düzeltin lütfen
2-)sizce sigorta ve kaçak akım rölesinin amperimi yetersiz yoksa fritözdemi bir sorun var
3-) dielim sigorta yetersiz geldi ve ben sigortayı deiştirdim ama kablo kesiti yeterli olacakmı bunu bilmiyorum
o yüzden monofaze trifaze kablo kesiti hesap formüllerini yazıp birer örnek yazabilirmisiniz sitedeki formüllere baktım kafam karıstı anlayabileceğim gibi bir
örnek göremedim
şimdiden teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
elinde olcu aleti varmı ? rezistansın direncini ölç , bakalım kac ohm goruceksin ?
bence bu cihazin rezistansı deforme olmus olabilir

7,2 kw için 40 a sigorta ve kaçak akım yeterlidir.
büyük ihtimal fritöz ünde sorun var

arkadaşım yukarıda yaptığın işlem pratikte doğru fritözünde 7200 watt ise 40 amp. otomat yeter ama burada sadece fritöz çalışmıyor herhalde diger cihazlarla birlikte zannedersen akım 40amp. geçiyor ve ana sigorta atıyor .Sistemin 3 fazlı ise fazları dengele, monofaze ise ana hattını 10luk yap 50 amp. otomat koy yada fritöze ayrı hat çek kolay gelsin.

Sadece 2. fritözü çalıştırıp gene kaçak akımı açtıracakmı deneyin.Eğer açtırırsa arıza o fritözdedir.

Eğer fritözünde bir sıkıntı yoksa başka yüklerin bağlı olma ihtimali var en sağlıklısı ölçü aleti ile kontrol etmen acaba gerçekte 40 amperi aşıyormu

SıkınTın 2Türlü olabilir 2.Fritöz bağlı iken başka sigortaya bağlı alıcı çalışıyormu?
2.olarakta Fritözün Rezistans omajlarını bi ölç bakalım üstte electroniceng arkadaşında dediği gibi katılıyorum .Kolay gelsin !

firitözler yaklaşık yaklaşık 33 a çekiyor.işyerinde başka ....aydınlatma,havalandırma,kilima,elektrikli diğer cihazlar yokmu arkadaş.tesisata bağlı olan diğer alıcıları neden hesaba katmıyorsunuz.
firitözlerin sağlam arkadaş.
50a kaliteli gurup wotomat ile ana sigortayı değiştir.
mevcut 40a kaçak akım rölesi bütün tesisatı koruyor galiba,öyle kalsın ilave
40 a monofaze kaliteli bir kaçak akım rölesini sadece fritözlere bağla (diğer k.a.r. sinin girişinden bağla) tesisatın yükünü dağıtmış olursun..... kolay gele.......

ölçü aletim yok maleser olsa ölçecem şu anda çalışmadıgım için isteyebilecegim bi tanıdıkta yok :)

diger aletlerleride hesaba kattım zaten amperin yüksek olacagını düşündüm fakat 50 A otomat ve sigorta takarsam iletken kesiti yeterli olacakmı o yüzden kablo kesiti nasıl hesaplanır die sordum kesit yeterliyse ayrı hat çekmeme gerek kalmaz
iletken kesitine bakmadım ama büyük ihtimalle 4 yada 2.5 kesitli kablodur
tahminimce 4 yeterlidir ama kablo kesiti 2.5 ise 50A yı kaldırırmı en azında böle söleseniz

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,264
Kullanıcılar
450,086
Son üye
Lyewor_

Yeni konular

Geri