Paralel Bağlı kablolarda gerilim düşümü hesabı ?

Arkadaşlar öncelikle merhaba;

Benim akılma bir soru takıldı internette yaptığım araştırmalarda net ve sağlıklı bir bilgi edinemedim.

Benim sorunum aynı kesitte iki kabloyu paralel bağladığımız zaman kesit tayinini nasıl yapıyoruz ? Örneğin herhangi bir yükü 2ad. 3X240/120 kablo ile besledik diyelim. Gerilim düşümü hesabında kesit olarak 2x240=480 mi alacağız. Yoksa bunun için herhangi bir zayıflatma kat sayayısı vs. uygulayacak mıyız? Bu konu hakkında elinde teknik şartname; yönetmelik ve ya herhangi bir bilgi / bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.

Saygılar

Mehmet İŞGÖREN
Elektrik - Elektronik Mühendisi
***@***
+90 5***

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar öncelikle merhaba;

Benim akılma bir soru takıldı internette yaptığım araştırmalarda net ve sağlıklı bir bilgi edinemedim.

Benim sorunum aynı kesitte iki kabloyu paralel bağladığımız zaman kesit tayinini nasıl yapıyoruz ? Örneğin herhangi bir yükü 2ad. 3X240/120 kablo ile besledik diyelim. Gerilim düşümü hesabında kesit olarak 2x240=480 mi alacağız. Yoksa bunun için herhangi bir zayıflatma kat sayayısı vs. uygulayacak mıyız? Bu konu hakkında elinde teknik şartname; yönetmelik ve ya herhangi bir bilgi / bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.

Evet kesiti büyük alacaksın 2 adet 240 ise 480 alabilirsin yada tekli alırsın çıkan gerilim düşümünün yarısını alırsın çift iletken olduğundan sonuç değişmez

Tekli alırsın derken ne demek istediğini anlamadım. Biraz daha açıklar mısın

Tekli alırsın derken ne demek istediğini anlamadım. Biraz daha açıklar mısın

Yani tekli kabloya göre hesap yaparsın 240 lık yaptın misal gerilim düşümü %8 çıktı iki adet çekilmişse % 4 olur 3 adet ise %2,66 gibi yada toplam kesit üzerinden yaparsın sonuç değişmez kafan karışmasın diye pratik olarak dedim

Anladım bilgilendirme için teşekkür ediyorum İnternette zayıflama katsayısı tarzda bir şey gördüm onu arıyorum aslında tam olarak nitelikli bir bilgi bulamadım. Gene de yardımın için teşekkür ederim
Yani tekli kabloya göre hesap yaparsın 240 lık yaptın misal gerilim düşümü %8 çıktı iki adet çekilmişse % 4 olur 3 adet ise %2,66 gibi yada toplam kesit üzerinden yaparsın sonuç değişmez kafan karışmasın diye pratik olarak dedim

Anladım bilgilendirme için teşekkür ediyorum İnternette zayıflama katsayısı tarzda bir şey gördüm onu arıyorum aslında tam olarak nitelikli bir bilgi bulamadım. Gene de yardımın için teşekkür ederim

Söylediğin şeyi ne duydum nede gördüm muhtemelen farklı bir konu ile ilgili bir şeyi karıştırıyorsun bence

Zayıflama katsayısı,ortam sıcaklığı / birden
fazla kablo kullanımı vs. ile ilgili katsayı olsa
gerektir.
Sami Bey bende öyle tahmin ediyorum ama bilimsel bir bilgi bulamadım. elinde bu konu hakkında bilgi oln ya da bu sorunu daha önce yaşayan birsi var mı diye sormak istedim
Söylemeye çalıştığım şey bu beydendi. Saygılar
Söylediğin şeyi ne duydum nede gördüm muhtemelen farklı bir konu ile ilgili bir şeyi karıştırıyorsun bence

Ekli dosyalar

• 4df9f494056d51f_ek.doc
    76.5 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleme:
Konunun bilimsel testi.
Önce 240 lık kablo ile hesap yapılır.
Daha sonra aynı şartlarda 480 lik kablo ile hesap yapılır.
Sonuç 2 katı çıkıyorsa öneriler doğru olup, doğrudan söylenilenler uygulanabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri