Paralel Bağlı kablolarda gerilim düşümü hesabı ?

Konunun bilimsel testi.
Önce 240 lık kablo ile hesap yapılır.
Daha sonra aynı şartlarda 480 lik kablo ile hesap yapılır.
Sonuç 2 katı çıkıyorsa öneriler doğru olup, doğrudan söylenilenler uygulanabilir.
Burda hesap yapmaktan yana bir sıkıntı yok ki, buradaki mesele eğer 2ad kablo bağladığımız vakit kesiti 2 katını mı alıyoruz yoksa bu kablolar 2 3 4 tane bağlandığı zaman bir zayıflama katsayısı uyguluyor muyuz matematiksel olarak 2 ile çarpmak mesele değil gerçekten öyle mi onu merak ediyorum ben.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Gerilim düşümü hesabı kablo iç direnci esasına göre yapılmaktadır.
Belli kesitteki ve belli meteryalden yapılmış bir iletkenin kendi direnci vardır.
Bu direncin değişimi ise,
Kablo kesiti arttıkça direnç düşer.
Kablo boyutu arttıkça direnç büyür.
Bu temel kavramlar araştırılıp bir sonuca varıldığında herhangi bir formüldeki tüm katsayılar, etkenler, veya olasılıklar da ortaya çıkacaktır.

Benim sormak istediğim şey ile ilgili yukarıdaki bir yoruma dosya ekledim. Gerilim düşümü hesabı ile ilgili bir problemim yok benim anlatmak istediğim bir yükü iki kablo ile besliyorsak bunun için yapılan ekstra bir işlem var mı daha öncesinden böyle bir iş yapan ve ya bu konuda bir bilgisi olan. Yorumdan ziyade nitelikli bir bilgi edinmek için sordum.
Gerilim düşümü hesabı kablo iç direnci esasına göre yapılmaktadır.
Belli kesitteki ve belli meteryalden yapılmış bir iletkenin kendi direnci vardır.
Bu direncin değişimi ise,
Kablo kesiti arttıkça direnç düşer.
Kablo boyutu arttıkça direnç büyür.
Bu temel kavramlar araştırılıp bir sonuca varıldığında herhangi bir formüldeki tüm katsayılar, etkenler, veya olasılıklar da ortaya çıkacaktır.

Kesitler ve kablo boyları aynı ! olması halinde
sorun yok.Başka devrelerle birlikte değilse,
azaltma katsayıları uygulamakta çok lüzum-
lu değidir.

1 fazda 2 kablo değil 3 kablolu sistemler bile yaptık. En son bir asfalt plentinde uygulamam oldu 3 senedir sorunsuz çalışıyor.
Zaten kesit belirlenirken gerekli opsiyon konuluyor, redüksiyon faktörü gibi minimal etkiler bu opsiyon yanında devede kulak dahi kalmıyor. Standart kesit hesabı yeterlidir. Hesapta asıl önemli olan güçlerin net belirlenmesidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri