Gemo Ürünleri ile İlgili Sorunlar Buraya !!!

Merhaba arkadaşlar Gemo üstadları

Elimde çalışan bir projede Röleli Voltmetre ve zaman rölesi yani iki ayrı devre ile kurgulu bir cihaz var .
Bunlarda kurtulup Gemo AR2-A 'ya bu işleri yaptırmak istiyorum.
Ancak PLC de yeniyim bir türlü başarılı olamadım.

bana gerekli olan senaryo ;
*Analog girişten 0 ila 60 VDC voltajı okuyup (0-10V max giriş seri direnç pot. Hesabıyla)
*Girişten aldığımız voltajı set ettiğimiz eşik değerine ulaştığında(Mesela 30V 'a setttik)
*Zaman sayacı set edebileceğimiz bir süre kadar Q1 rölesi açık ve Q2 rölesi kapalı devre durumunda çıkış verecek
*Süre bitene kadar girişten okuduğu voltaj değişsede süre saymaya devam edecek

benzer örnekleme çalışması olan varmı?

Gemo üstadlarımızdan Yardımlarını rica ediyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Anlaşılan hiç GEMO ile çalışan olmamış. Üzüldüm.

merhaba
klima santrallerinde kullanmak üzere bakıldığına oransal çıkışın (0-10 v) olmadığını görüyorum.gerçekten yokmudur sizcede büyük bir eksik değilmidir.

biger arkadaşın sorusuna Gemo ile analog pt100 bir sensör ile çalışma yapmıştım 0-60 voltu gerilim bölücüylemi olur yada bir transformatörlemi olur 0-10 volt a tahvil edebilirsen geri kalanının yapılabileceğini inanıyorum tahvili yap gerisinde yardımcı olurum diyorum kolaygelsin

merhaba
klima santrallerinde kullanmak üzere bakıldığına oransal çıkışın (0-10 v) olmadığını görüyorum.gerçekten yokmudur sizcede büyük bir eksik değilmidir.

Merhaba,

0-10V analog çıkışın kullanışlı olması için önce editöre matematiksel işlemler eklemeyi daha sonra ana üniteyle haberleşebilen bir cihazla bu ihtiyacı karşılamayı düşünüyoruz.

İyi çalışmalar,
Okan Gürbüzoğlu
GEMO

Merhaba arkadaşlar Gemo üstadları

Elimde çalışan bir projede Röleli Voltmetre ve zaman rölesi yani iki ayrı devre ile kurgulu bir cihaz var .
Bunlarda kurtulup Gemo AR2-A 'ya bu işleri yaptırmak istiyorum.
Ancak PLC de yeniyim bir türlü başarılı olamadım.

bana gerekli olan senaryo ;
*Analog girişten 0 ila 60 VDC voltajı okuyup (0-10V max giriş seri direnç pot. Hesabıyla)
*Girişten aldığımız voltajı set ettiğimiz eşik değerine ulaştığında(Mesela 30V 'a setttik)
*Zaman sayacı set edebileceğimiz bir süre kadar Q1 rölesi açık ve Q2 rölesi kapalı devre durumunda çıkış verecek
*Süre bitene kadar girişten okuduğu voltaj değişsede süre saymaya devam edecek

benzer örnekleme çalışması olan varmı?

Gemo üstadlarımızdan Yardımlarını rica ediyorum.

mail adresim;
[email protected]

kardeş benzeri uygulamayı
nem sensörüyle iklimlendirmede yaptım. ( hani hiç çalışan olmamış dedinya )
termokupl ısıyı
nem sensörü ( 0 - 10v ) havayı kontrol ediyor.
analog karşılaştırıcılar ile ortama zamana bağlı olarak ısı ve nem basıyoruz.
ısı ve nem fazla gelirse kapak açıp fazlasını dışarı salıyoruz.
yani oluyor.
0-60 v için 0-10v dönüştürecek bir trafo ayarlarsan gerisini 15 dakkada halledebilirsin.

gemo ar2a ile
ısı - nem - ağırlık - mesafe ölçümü işleri yaptık. ( yani yapılabilen işlemler..)
genişletme ünitesi takıp 2 tel ile makinanın başka tarafına ( 2*1mm tel) ayrı bir pano koyup bir kısım inputlar ile out ları orada organize edip ,
1. kısımdaki sinyaller ile makinanın diğer tarafında çıkışları aktif hale getirip,,,, 2. kısımda çalışan veya çalışamayan aletlerin sinyallerini ordaki genişletme modülüyle 1. kısıma 2*1 tel ile sinyal olarak aktarıp makina üzerinde 50 ye yakın kumanda kablosundan kurtulduğum iş te oldu.
hakkatten acaip kolaylık oluyor .
nasılsa program tek
makinanın iki tarafına ar2a ve g1 koyup girişler le çıkışları çaprazlayabiliyorsun....

Herkese merhabalar,

benim gemo ladder da cam timer uygulamasına ihtiyacım var
ladder proglamlamada en iyi değelendirmeyle acemi derecede bilgim var

istediğim programı zeliosoft2 adlı programın fbd programlamasıyla yapabildim
ama ben uygulamada zeliologic yerine gama ürününü kullanmak istiyorum

uygulama kısaca şöyle
160 saniyelik döngüyle 5 adet solenoid vana kumanda edilecek
0-10 saniyede vana 1 açık
10-70 saniyede vana 2-3 açık
70-80 saniyede vana 2 açık
80-90 saniyede vana 1 açık
90-150 saniyede vana 4-5 açık
150-160 saniyede vana 4 açık

ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Herkese merhabalar,

benim gemo ladder da cam timer uygulamasına ihtiyacım var
ladder proglamlamada en iyi değelendirmeyle acemi derecede bilgim var

istediğim programı zeliosoft2 adlı programın fbd programlamasıyla yapabildim
ama ben uygulamada zeliologic yerine gama ürününü kullanmak istiyorum

uygulama kısaca şöyle
160 saniyelik döngüyle 5 adet solenoid vana kumanda edilecek
0-10 saniyede vana 1 açık
10-70 saniyede vana 2-3 açık
70-80 saniyede vana 2 açık
80-90 saniyede vana 1 açık
90-150 saniyede vana 4-5 açık
150-160 saniyede vana 4 açık

ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler
jerry1378,
Arkadaşım yazmıl olduğun senaryo gemoda çocuk oyuncağı, biraz otomasyon bilgin varsa hem kendin yapabilirsin hemde gemoyu ögrenmiş olursun. Ayrıca gemo ladder programı zelio ladder programı ile çok benzer. Ama illaki hazır program ekleyin dersen oda kolay.

jerry1378,
Arkadaşım yazmıl olduğun senaryo gemoda çocuk oyuncağı, biraz otomasyon bilgin varsa hem kendin yapabilirsin hemde gemoyu ögrenmiş olursun. Ayrıca gemo ladder programı zelio ladder programı ile çok benzer. Ama illaki hazır program ekleyin dersen oda kolay.

bilene kolaydır mutlaka da ben dediğim gibi bayaa acemiyim, ladder yazmayı kendi kendime bulabildiğim kaynaklarla öğrenmeye çalışıyorum
zelio da ladder ile yazamadım zaten fbd ile yaptım onu da ladder a değiştirme şansım yok malesef

benim dediğim parametrelerde olmayan hazırda başka bi cam timer örneği program olsa ben ona bakıp yapabilirim diye de düşünüyorum

bide gemoya hmi operatör paneli bağlantısı olurmu acaba?

Forum istatistikleri

Konular
128,390
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri