Güvenlik Rölesi

Arkadaşlar merhabalar,
Çalıştığım iş yerinde XPS-ATE güvenlik rölesi mevcut.
Röle şu çıkış kontaklarını açtırmıyor. Her şey normal ve ne yapsam kontak uçlarını açmadı.
Röleyi sökerek devreyi sıfırdan kendim kurdum. Çözüme ulaşamadım.
Bilgisi olan var mı? Arızalı olduğuna emin olamıyorum. Ekte devresş by-ulunmaktadır.
WhatsApp Image 2023-03-21 at 21.06.48.jpeg
WhatsApp Image 2023-03-21 at 18.26.16.jpeg

İyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• S1A28733_00.pdf
    325 KB · Görüntüleme: 12
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar,
Rölenin feedback kontrollerini yaptım toplamda 4 adet led mevcuttur.
Ledlerden 3 tanesi İnput a input b ve fuse ledleridir. Bu ledler yandığı halde çıkış vermiyor röle.
Benim anlayamadığım nokta budur. Röle içini açarak lehimle yol verdim. Lakin makineye bağladığımda aktif çalışmayı yine gerçekleştiremedim. Röle pahalı olduğu için uğraştım. Başarılı olamadım. Yenisini sipariş edeceğim. Fikri olan arkadaşlardan destek almak isterim.

Merhabalar,
Ledlerden 3 tanesi İnput a input b ve fuse ledleridir. Bu ledler yandığı halde çıkış vermiyor röle.
Benim anlayamadığım nokta budur. Röle içini açarak lehimle yol verdim. Lakin makineye bağladığımda aktif çalışmayı yine gerçekleştiremedim. Röle pahalı olduğu için uğraştım. Başarılı olamadım. Yenisini sipariş edeceğim. Fikri olan arkadaşlardan destek almak isterim.
Eğer icinde optokuplor varsa kontrol etmek lazım.

çalışma mantığını bilmezseniz yeni roleyi taktığınızda da çalışmayabilir. arıza dış devreyle ilgili olabilir. neyse lehim falan atmışsınız artık çok fazla konuşacak bi şey yok.

Merhabalar,
Y1-Y2 arasındaki feedbackleri kontrol ettiniz mi. bu döngüde sıkıntı varsa inputlar gelse bile röle çalışmaz. KM kodlu kontaktörlerde yapışma varsa yardımcı kontaklardan döngü sağlanmıyorsa çalışmaz.

Merhabalar ustalarım,

Y1 ve Y2 kontaklarını kısa devre yaptım. Devreyi boşta kurdum. Makinenin üzerinde ise kontak kontrollerimi gerçekleştirdim. Lakin sonuç alamadım. Boşta iken çıkış vermemesi beni şaşırtan kısım oldu.

Boşta yapmış olduğum bağlantı ekteki gibidir

Ekli dosyalar

• bağlantı.pdf
    83.3 KB · Görüntüleme: 8
Y1 klemensini boşaltın. Y2 klemensine köprü kablosunun bi ucunu girin. diğer uç boşta kalsın. roleyi enerjilendirdikten 3-4 saniye sonra boşta kalan köprü ucunu S33 klemensine dokundurup çekin.

Sahadaki emergency stop butonlarından geçen voltajın polaritesi de önemli.s11 den çıkan + ise s12 ye +, s21 den çıkan - s22 ye - olarak girmesi gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri