Güneş Pili Su Pompası Konusunda Yardım

Merhaba arkadaşlar;

Foruma yeni katıldım ve başlıkta belirttiğim üzere güneş pili ile çalışan su pompası konusunda sizlerden yardım alabilirim diye düşündüm. Bu proje aslında mezuniyet projem ve bazı konular hakkında bilgi almam gerek. Proje kapsamında güneş pilinden elde ettiğimiz enerjiyi aküye depolayarak dalgıç su pompasını çalıştıracağız.
Dalgıç su pompasının AC akımla çalışması daha iyi olacağı söylendiğinden ilk sorum; DC mi AC akımla mı çalışan dalgıç su pompası kullanmak mantıklı?

İkinci sorum ise bildiğiniz veya önereceğiniz AC akımla çalışan dalgıç su pompası markası var mı?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Güneş panelleri ile elde ettiğiniz enerjiyi her çevirdiğinizde verimden dolayı kayıplarınız artar.

Piyasada bir kaç uygulama var.

biri panel ile dc dalgıç pompa uygulaması var. Üretilen enerji anlık olarak kullanılır. Gece sulama durur. Akü yoktur şarj regülatörü yoktur maliyeti düşüktür. Pompa dc motorludur.

Ac uygulamada enerji aküde depolanıp inverterle pompaya bağlanır pompa çalışır akü kapasitesi kadar da gece çalıştırılabilir. Maliyet daha fazladır.

Piyasada kullanılan çoğu pompa zaten ac gerilimle çalışan pompadır.

Burada önemli olan sizin panel olarak ne kadar bir yatırım yapabileceğiniz. Bu güce göre pompa düşünebilirsiniz. Yada saatte kaç metreküp su ihtiyacınız var buradan hareket etmek lazım.

Yani sizin gereksiniminiz nedir? bu sorunun cevabından hareket edebiliriz.

Kolay gelsin

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Proje için belirlediğimiz basma yüksekliği 10 m ve debi 3 lt/sn , sistem şeması olarak ta;

Dalgıç su pompası > inverter > Akü > Şarj regülatörü > Güneş paneli

Şeklinde düşünmüştük. Şarj regülatörü kullanmak istiyorduk fakat forumda "paneller aküyü boşaltıyor" diye bir yazıda önerdiğiniz hızlı diyot aklımıza yattı. Dolayısıyla şarj regülatörü yerine hızlı diyot kullanabiliriz.

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Proje için belirlediğimiz basma yüksekliği 10 m ve debi 3 lt/sn , sistem şeması olarak ta;

Dalgıç su pompası > inverter > Akü > Şarj regülatörü > Güneş paneli

Şeklinde düşünmüştük. Şarj regülatörü kullanmak istiyorduk fakat forumda "paneller aküyü boşaltıyor" diye bir yazıda önerdiğiniz hızlı diyot aklımıza yattı. Dolayısıyla şarj regülatörü yerine hızlı diyot kullanabiliriz.

Tekrar merhabalar,

Yaklaşık pompa bilgisi ile önce pompa seçimi yapmalısınız.

Bu pompa seçildikten sonra pompanın elektriksel gücü üzerinden inverter kapasitesi tesbit edilecek.

Bu pompanın güneş olmadığı sürede ne kadar çalışacağı bilgisi ile akü kapasitesi hesaplanacak.

Akü kapasitesinden sonra bu akü parkının ne kadar sürede şarj olacağı ve bu bilgi ile de şarj regülatörü kapasitesi ile panel gücü bulunacaktır.

NOT : Önemli bilgi bahsettiğiniz konuda konu sahibi arkadaşımızın kullandığı sistemde şarj regülatörü kullanılmaktadır. Bu regülatör bir smps voltaj çeviricidir. Orjinal bir şarj regülatörü olmadığı için gece olduğunda akü parkından regülatöre geri akım akmaktaydı. Bu durumda aküler hiç kullanılmasa da geri akan akım yüzünden hızlı boşalmaktadır. Bu nedenle gece olduğunda akımın geri akmaması için araya hızlı diyot konularak soruna çözüm önerdim. Bu şekilde devreye ek olarak hızlı diyot eklenmiştir. Sadece diyot kullanarak şarj işlemi gerçekleştiremeyiz.

Kolay gelsin.

Tekrar merhabalar,

Yaklaşık pompa bilgisi ile önce pompa seçimi yapmalısınız.

Bu pompa seçildikten sonra pompanın elektriksel gücü üzerinden inverter kapasitesi tesbit edilecek.

Bu pompanın güneş olmadığı sürede ne kadar çalışacağı bilgisi ile akü kapasitesi hesaplanacak.

Akü kapasitesinden sonra bu akü parkının ne kadar sürede şarj olacağı ve bu bilgi ile de şarj regülatörü kapasitesi ile panel gücü bulunacaktır.

NOT : Önemli bilgi bahsettiğiniz konuda konu sahibi arkadaşımızın kullandığı sistemde şarj regülatörü kullanılmaktadır. Bu regülatör bir smps voltaj çeviricidir. Orjinal bir şarj regülatörü olmadığı için gece olduğunda akü parkından regülatöre geri akım akmaktaydı. Bu durumda aküler hiç kullanılmasa da geri akan akım yüzünden hızlı boşalmaktadır. Bu nedenle gece olduğunda akımın geri akmaması için araya hızlı diyot konularak soruna çözüm önerdim. Bu şekilde devreye ek olarak hızlı diyot eklenmiştir. Sadece diyot kullanarak şarj işlemi gerçekleştiremeyiz.

Kolay gelsin.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz yöntemle ilerleyerek kendi şemamızı oluşturmuştuk zaten. Pompayı belirledikten sonra diğer parçaları belirleyeceğiz ancak bizim kafamızdaki sorun şuydu; araştırdığımız dalgıç su pompalarını inverter'dan AC akımla çalıştırdığımızda sorun yaşar mıyız. Çünkü daha önce elektrik-elektronik konusunda çalışmadığımız için yanlış seçim yapıp kısıtlı olan paramızı heba etmek istemiyoruz. Dolayısıyla bu konuda yanlış anlamadıysak seçimimizi yapıp işleri hızlandırabiliriz.

Dalgıç su pompalarının kVA gücü eğer inverterin anma gücü (kVA) ile eşit ve daha azı değilse,emniyet payı da gözetilip daha büyük değerlileri seçilmiş ise sorun yaşamazsınız,aksi halde sorun yaşarsınız.Monofaze dalgıç asenkron motorlar ilk çalışma anında tam yol almadan önce aşırı akım çekebilir,inverterin aşırı akım koruma sistemi varsa eğer,inverter çıkıştaki ac akımını bu durumda da kesebilir,yalnızca bu sorun olabilir.Kolay gelsin.

Daha önce bu şekilde güneş enerjisi projesi kurmadım. Forumumuzda bunu yapan arkadaşımız var.

Mutlaka araştırmış görmüşsünüzdür ancak ben yinede ekleyeyim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/gÜneŞ-panelİ-İle-dalgiÇ-pompa-caliŞtirma.78462/

konusundan görebilirsiniz.

Bir diğer tecrübem ise alacağınız inverter konusu hakkındadır. Piyasadaki inverterler bir çok çeşitli teknolojileri kullanarak üretilmiştir. Bir motor çalıştıracak olan inverter mümkünse saf sinüs çıkışlı yada modifiye sinüs çıkışlı olmalıdır. Ayrıca seçilecek inverter motorun kalkış akımını karşılayacak güçte olmalıdır. Yada sistemi demaraj akımından korumak için frekans sürücülü bir sistem seçilebilir.

Tam sinüs yada modifiye sinüs olmayan inverterlerde elektrikli motor kullanıldığında motor sıcaklığı yüksek kalıyor aşırı akım çekiyor ve sesli çalışma durumları meydana gelebiliyor. Bunun nedeni inverterin üretmiş olduğu dalga formunun motorda oluşturduğu etkidir.

Yukarıdaki mesajımla aklınızı karıştırmak istemiyorum araştırırken bir yanda bu bilgi dursun belki sizde soruşturursunuz.

Dalgıç su pompalarının kVA gücü eğer inverterin anma gücü (kVA) ile eşit ve daha azı değilse,emniyet payı da gözetilip daha büyük değerlileri seçilmiş ise sorun yaşamazsınız,aksi halde sorun yaşarsınız.Monofaze dalgıç asenkron motorlar ilk çalışma anında tam yol almadan önce aşırı akım çekebilir,inverterin aşırı akım koruma sistemi varsa eğer,inverter çıkıştaki ac akımını bu durumda da kesebilir,yalnızca bu sorun olabilir.Kolay gelsin.
Bahsettiğiniz bilgiyi göz önünde bulunduracağız. Daha önce bu konuda bilgimiz yoktu sayenizde bilgi sahibi olmuş olduk. Teşekkür ederim.

Daha önce bu şekilde güneş enerjisi projesi kurmadım. Forumumuzda bunu yapan arkadaşımız var.

Mutlaka araştırmış görmüşsünüzdür ancak ben yinede ekleyeyim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/gÜneŞ-panelİ-İle-dalgiÇ-pompa-caliŞtirma.78462/

konusundan görebilirsiniz.

Bir diğer tecrübem ise alacağınız inverter konusu hakkındadır. Piyasadaki inverterler bir çok çeşitli teknolojileri kullanarak üretilmiştir. Bir motor çalıştıracak olan inverter mümkünse saf sinüs çıkışlı yada modifiye sinüs çıkışlı olmalıdır. Ayrıca seçilecek inverter motorun kalkış akımını karşılayacak güçte olmalıdır. Yada sistemi demaraj akımından korumak için frekans sürücülü bir sistem seçilebilir.

Tam sinüs yada modifiye sinüs olmayan inverterlerde elektrikli motor kullanıldığında motor sıcaklığı yüksek kalıyor aşırı akım çekiyor ve sesli çalışma durumları meydana gelebiliyor. Bunun nedeni inverterin üretmiş olduğu dalga formunun motorda oluşturduğu etkidir.

Yukarıdaki mesajımla aklınızı karıştırmak istemiyorum araştırırken bir yanda bu bilgi dursun belki sizde soruşturursunuz.

Evet forumda o konuyu incelemiştim. Tekrar hatırlatmanız için teşekkür ederim. İnverter konusunda da tam sinüs araştırmaya başladık verdiğiniz bilgi doğrultusunda. Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim tekrar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri