Güneş Paneli sistemi

anilbalci

Üye
Merhabalar..
Babamın köydeki evine güneş paneli ile elektrik üretecek bir sistem kurdurduk
140w 3 adet panel
200 amperlik jel akü
1000 w invektör bunlar takıldı..

kullanacakları ürünler
mini buzdolabı 0.35 kwh/24 saat yazıyor
22 inch led tv + uyfu
6 adet 7 w lamba

Siz değerli üyelere sorum
yukarıdaki özellikler ile aküyü doldursak ve diger gün güneş olmasa asağıdaki ürünler kaç saat( gün) çalışabilir
(buzdolabı 24 saat çalışacak
led tv 8 saat desek
lambalarda ikisi 10 saat diğerleri 1 saat günlük desek )

Sıkıntı surada aksam olunca 6 saatte buzdolabını çalıştırmıyor. akü seviyesi azaldığını belirtiyor ve dolabı kapatıyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
12x200=2.4 kw eder.
akünüz bu güçte.
buzdolabı her ne kadar 0.3 kw yazsa da motor çalıştığında kapanana kadar o 0.3 ün katını çalışırken yer.
o bahsedilen değer hiç kapatmadan içinde hiçbir şey yokken tammen soğutulduktan sonra elde edilen değer. bu nedenle buzdolabı çalışırken çektiği demeraj aküyü yorar.
ki 1000 watt inverter diyorsunuz. bu verimi ise bir %25 30 arasını da yani b300 watta ykaın kısmını da inverter yer.
inverter tam yükse iken 2.6 kw yer demektir bu.
bu nedenle aküyü hızlı zayıflatacaktır. tavsiyem mümkünse aynısından bir akü daha alıp paralel baağlayın.

ilginiz için tşk ederim yolgezer74

bu sistemi kurdurmadan önce bir yerden bilgi aldım. hepsi 1-1.5 gün rahatlıkla sorunsuz çalışır dediler.
çalıştıracagı malz söyledim.
280 w panel
130 amper jel akü
inverter hatırlamıyorum.
bende söylediklerinn yaklasık yüzde50 fazlasını aldım ama istediğim verimi alamadım..
bunun hesaplama yöntemini söyleyebilirmisiniz..?

rakamları toplarsın olur ama uygulamada olmaz çünkü verim ve kayıplar var.
kabaca panelerin ve akünün yarısı nı kabul et. ona göre hesap yap.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri