Güneş paneli Bağlantısı

Mcmlca1

Üye
Katılım
26 Ağu 2021
Mesajlar
28
Puanları
1
Yaş
15
Merhaba arkadaşlar bir güneş paneli sistemi kuruyorumda elimdeki ürünlerle bazı konuda yardımınıza ihtiyacım var. Elimde 24 volt 560 amper (8 adet 140 amper) akü grubu var. inveterim 24 volt olduğu için 24 volt olarak bağladım. 3 adet de 340 Watt güneş panelim var. Tam verim alabilmek için bu panelleri serimi bağlamam lazım paralel mi birde kaçlık mppt kullanmam gerekiyor.
 
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ne kadar yüksek volt'ta gruplayabilirseniz o kadar verimli olur. Fakat şarj kontrol cihazı ve inverter de bu gerilimde olmalı. Panelleri de aynı şekilde sistemin volt'una uygun gruplamalısınız.
 
Ne kadar yüksek volt'ta gruplayabilirseniz o kadar verimli olur. Fakat şarj kontrol cihazı ve inverter de bu gerilimde olmalı. Panelleri de aynı şekilde sistemin volt'una uygun gruplamalısınız.
Mesela panel çıkış voltajı 35 volt yazıyor. 3 adet paneli seri bağlarsam 105 volt elde etmiş olacağım. Panelin bir tanesi 340 Watt 35 volt seri bağlayınca volt artıyorya 3x35=105 volt 340 Watt panelim olmuş oluyor grup olarak bakınca. Watt/volt denkleminden de hesaplayınca 340/105=3.23 amper çekeceğim güneş panelinden.
Bu durumda ben 3.23 amperlik bi mppt’mi almam gerekiyor. Yukarı yuvarlarsak 5 amper yada 10 amperlik bir mppt mi almam gerekiyor.
İkinci sorumda şu herkes seri bağlayın diye açıklama yapıyorda amperin yüksek olması aküye daha yüksek amper girmesi anlamına gelmiyormu, aküye ne kadar çok amperlik şarj gelirse o kadar çabuk dolmazmı?
 
35 volt olarak hesaplamayın. 205 watt'a kadar olan paneller (daha büyüğü üretildi mi bilmiyorum) 12 volt yukarısı 24 volt'luktur. Ve 3 panelin gücü nasıl bağlarsanız bağlayın toplamları kadardır. Bir de inverter hesaplana volt'ta olmalı, hesaplanan akımdan (amper) yüksek olmalı.
 
  1. Güneş Panelinizin Toplam Gücü: 3 adet 340W güneş paneliniz var. Toplam gücü: 3 x 340W = 1020W
  2. Güneş Paneli Akım ve Gerilim Değerleri: Panelinizin Vmp (Maksimum güç noktasındaki gerilim) ve Imp (Maksimum güç noktasındaki akım) değerlerini bilmiyorsunuz. Ancak genel bir tahminle 340W bir panel için:
Vmp ≈ 30-36V (Tipik bir değer, ürün özelliklerinden kesin değeri kontrol edin.) Imp ≈ 8-10A (340W'ı yukarıda tahmin edilen Vmp değerine bölersek bu aralıkta bir akım değeri beklenir.)

  1. Güneş Panellerinin Bağlantı Şekli:
  • Seri Bağlantı: Gerilim artar, akım aynı kalır.
  • Paralel Bağlantı: Akım artar, gerilim aynı kalır.
Sisteminiz 24V olduğu için panelleri seri bağlarsanız (eğer panel başına gerilim yaklaşık 30V ise) gerilimi yüksek olabilir. Ancak panel başına gerilim 30V'un biraz altında ise 2'sini seri, sonra bu iki gruptan oluşan seriyi paralel bağlarsınız.

  1. MPPT Kontrol Cihazı Seçimi: MPPT şarj kontrolörünün seçiminde maksimum akım ve gerilim değerlerine dikkat etmelisiniz.
Eğer tüm panelleri paralel bağlarsanız toplam akım: 3 x Imp (Örneğin Imp = 9A olsun) = 27A

Eğer 2'sini seri, sonra paralel bağlarsanız: Seri için toplam gerilim: 2 x Vmp (Örneğin Vmp = 30V olsun) = 60V Paralel için toplam akım: Imp (Örneğin Imp = 9A olsun)

Bu durumda bir MPPT şarj kontrolörü seçerken giriş geriliminin en az 60V (biraz daha yüksek olması daha iyidir) ve en az 30A kapasiteli olmasına dikkat etmelisiniz.

Ancak bu hesaplamaların tam doğru olması için güneş panelinizin teknik özelliklerini kontrol etmeniz gerekiyor. MPPT seçimi için de panelinizin ve akülerinizin teknik özelliklerini dikkate almalısınız. Ayrıca, güneşlenme süresi, konumunuz gibi faktörler de sisteminizin genel performansını etkileyebilir.
 

Forum istatistikleri

Konular
126,664
Mesajlar
904,484
Kullanıcılar
447,452
Son üye
Mahmut Güntay

Yeni konular

Geri
Üst