Güneş paneli ile dalgıç pompa çalıştırma

bununla 1.5 hp dalgıç motor var onu calıstırıyorum ewde televızyon lambalar buuzdolabı var hepsını calıstırıyorum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Aslında bu tür ihtiyaçlar için solar pompa denilen pompalar vardır. Bunlar akü gerektirmeden doğrudan güneş paneline bağlı olarak çalışan (güneş olduğu zaman çalışan, güneş azaldığında yavaşlayan, güneş hiç yokken duran) bir pompa türüdür. Bu pompalar pahalıdır ancak en başta böyle bir sistem kurulsaydı daha mantıklı olurdu. Bizim sattığımız solar pompalar Lorentz marka gayet kaliteli ürünler (tabi pahalı da ne yazık ki).
Solar Pompalar

Daha önce Adana'da kurduğumuz bu tür bir sistemin resmi:
b_solar_pompa_1.jpg

Arkadaş ellerine sağlık konuyla ilgili dolaşırken rastladım.kolay gelsin

bızım su sıkıntısı oldugu ıcın sondajtan cekıp 800 tonluk bı sulama havuzum var oraya aktarıyorum oradan damla yardımı ıle bellı zamanlarda bahceyı suluyorum.ayrıca basta dediğim gibi dağ evi oldugu ıcın ewdekı ıhtıyaclarımı da karsılıyorum lorentzlerı arastırdım hatta bu sene solar fuarına kadar gıttım ıstanbulda aklıma en cok bu sıstem yattıgı ıcın bunu sectım önerın için teşekkürler...

kötü hava kosulları yuzunden sıstemı devreye alamamıstım bu gune nasipmiş :) bugün suyun aktıgını gördum ya gam yemem buda videosu

[video=youtube_share;Lud0UUolrXU]

Delifişekali;

İlgi alanım konuyu forum sitesinde görünce yazılanları bir okuyayım dedim. Eline emeğine sağlık, iyi bir çalışma olmuş.
Aynı bağ evi, elektriksizlik sorunu maalesef bende de var, Köye ev yaptık, köy dediysem mahalle oldu, imara, iskana belediye karışır, ev dört dörtlük olmadan iskan vermiyorlar, iskan alamayınca da elektrik alamıyorsun, yılın 8 ayı orada kalıyorum, ev çatı dublex 140 m2

SDC15382.jpg

IMG_0164.jpg

Elektrik tüketimi standart alıcılar, buzdolabı, aydınlatma, TV uydu, çevre aydınlatma vs...
Dedim ya, sayfaları incelerken videonu gördüm. İlk ekran görüntüsünde kırmızı-siyah rulo yapılmış kabloyu görünce "eyvahhh...!" dedim, ilgimi çekti. Neden eyvah dedim, üzerinden enerji geçen rulo halindeki kablolar sakıncalı oldukları için dikkatimi çekmişti.
Rulo halindeki kablo bir trafo gibi davranıp manyetik alan oluşturuyor, gerilim düşümü yaratıyor. Sen bir de metal makaraya sarmışsın. eyvah ki, ne eyvah... :(
Bir gün 35 mt.lik seyyar ara kablosunu açmaya üşendim, rulo halindeki kabloyla bir spiral taş motoruyla çalışırken taş motoru bayılıp duruyordu, ara kablosu da neredeyse yandı yanacak. Çok ısınmıştı.
Tavsiyem yangına neden olmamak için mümkün olduğunca yeterli uzunlukta kablo kullanın, kesinlikle fazlalığını rulo halinde kullanmayın.
Kolay gelsin.

I Kablo top halındeydı ben kullanacagımı kullandım gerı kalanını dagılmasın dıye demır ruloya sardım :))) o deneyım bende var daha onceden gıne de sagol uyardıgın ıcın bı kaynak mak. yakmıslıgım var

arkadaşlar ben yerli bir rüzgar türbini şirketinde çalışıyorum, rüzgar türbini kontrol sistemleri, panoları, plc yazılımları konularında ihtiyacınız olduğunda yardımcı olabilirim....

Anlayan arkadaşlar cevablarsa sevinirim benzer bir projede benim var yakında yapmayı düşünüyorum ac pompaları aküsüz panelden dc akımı inverter ile ac yaparak direk pompayı çalıştıra bilirmiyiz
panellerden gelen akımı inverter ile ac ye çevirerek dalgıca versem olurmu

AKU OLMADAM CALIŞAN DC DALGIC POMPALAR VAR ZATEN eezgu arkadasımızla temasa gecebılırsın ıstersen ..

delifisekali arkadaşım cevabın için teşekür ederim ama dc pompalar hem pahalı hemde performans yönünden ileride arıza tamir yönünden solar firmalarıda önermiyor
ben şöyle düşünüyorum siz projenizi faliyete geçirdiğiniz için artık uzman olmuşunuzdur
1600 watt lık panel alım diyorum
2000-3000 watt arası tam sinuis inverter
2 hp bir dalgıç pompa
30 kuyum hemen yanındaki havuza akacak sadece gündüzleri çalışacak
sayın delifisekali böyle bir sistem çalışırmı çalışırsa saatde ne kadar su alabilirim

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri