Güneş paneli akulerin yetmemesi

ufukes

Üye
Merhabalar,
Dağ evimde güneş paneli sistemi ile enerji kullanıyorum.

5 adet güçlerini tam bilmediğim ama boyutları 2 metreye yakın güneş panelleri
3 adet 100 amper jel akü
pwm şarj kontrol ünitesi

ile 12 volt 75 watt bir buzdolabı kullanmak istiyorum ama aküler 3. gün bitmiş oluyor.

Bunun için sistemi 24 veya 36 volt değiştirip buzdolabının çektiği akımı düşürmek istiyorum.

Sistem gerilimini 24 veya 36 olarak değiştirğm için dolapta 12 V olduğu için gerilimi düşürmem gerekiyor ve bunun için de en uygun Dc Dc converter olarak konjektor kullanmayı düşündüm.

Güneş yukarıda iken dc pensampermetre ile şarj kontrol cihazına panellerden gelen akımı 25, 30 ampere kadar görebiliyorum.

Dolap 12 volt ile tüm gün full çalışırsa şu an 144 A akım çekiyor.

24 volt ile 3,1 A x 24 = 74,4 A
36 volt ile 2,08 A x 24 = 49,9 A

Aklıma takılan soru: devreye bağlayacağım konjektor, (gerilim yükselirse sistemden çekilen akım düşer) teorsi ile çalışır mı?

Aynı sorunu buraya da yazdım, cünkü konjektör çalışma prensibi biraz farklı gibi

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/konjektör-kullanımı-hakkında.30017/page-4#post-960213

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
@serkan_48 in de söylediği gibi sizin konjektörle bir çözümünüz olmaz.
12Volt kullandığınız için sisteminiz ona göre kurulmuş.
Artık bundan sonra voltaj değiştirmek, evde kullandığınız gereçleri değiştirmekle çözülür.

Burada yapılması gerekenler:

1.12 V kullandığınız için bu voltajı taşıyan bütün kabloların yeteri kadar kalın (hatta biraz daha kalın!) olması ve ek yerlerinin kablo pabucu kullanarak somun+pul+vida ile yapılması, klemenslerin büyük ve kaliteli olması gerekir.

2. Akü miktarınızın, kullandığınız güce göre yeterrli olup olmadığını aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.
https://powercalculator.ibc-solar.com/

3. Buraya lokasyon, çatı ölçüleri ve yönünüzü girerek sisteminizi değerlendirebilirsiniz.

4. Sonuç olarak Akünüz yetrli değilse akü ilavesi yapabilirsiniz.

Kolay gelsin

Öncelikle buzdolabının etiketini veya marka modelini paylaşın ki kaç watt olduğunu anlayalım. Hesabı yaparken akım (amper) üzerinden değil, güç (watt) üzerinden yapınız. Benim çift kapılı nofrost (ki no frostlar buz yapmamak için içerideki buzu/suyu ısıtarak ortamdan uzaklaştırırlar) normal günlerde 24 saatte 1 kw güç tüketiyor.
Toplam 300Ah akü grubunun gücü 300x12=3600 watt (teorik). Jel aküler için bunun yüzde 80'ini alsak 2880 watt eder ki en büyük buzdolabını bile rahat çalıştırır. Buzdolaplarında üzerindeki güç değerleri ideal şartlar gözönünde bulundurularak hesaplanır. Çok sıcak bir ortamdaysa ve çok sık açılıyorsa bu değerler yanıltıcı olacaktır, çok daha fazla tüketimi olacaktır.

Panellerin 2 metreye yakın boyutlarının olması 24 volt'luk sistemde oldukları anlamına gelir (çünkü 205 watt 12 volt sistemdeki paneller 150cm civarıdır). Eğer öyle ise bu sistemde sorun var demektir. Siz 12 volt hedefiyle yola çıkmışsanız (benim de öyle, ışıklandırma ve kamera kayıt cihazı için) 12 volt'luk (18-21 volt) panelleri paralel bağlamanız gerekir. Panellerin arkalarındaki etiket bilgilerini paylaşırsanız daha isabetli yorum yapabiliriz. Paneller gölge alıyorlarsa verimleri düşecektir!

Ayrıca bahsettiğiniz DC-DC çevirici ile 12 volt'un yukarısına çıkmak bu aşamada size sadece çevirmeden dolayı verim kaybı olarak yansır. Önce ihtiyaç duyduğunuz güç sonra da panellerin toplam gücü önemli.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri