Makelsan onlıne 3kva ups yi ınverter olarak kullanma

01mete33

Üye
merhabalar oncelıkle
elimde makelsan 3kva poverpack serisi 72 voltluk onlıne ups var
ben bu upsnin akulerine paralel olacak sekılde 24 amperlık yada 40 amperlık 6 lı seri akü grubu baglasam
bunları sarj etmek ıcınde 3 adet 24 voltluk sarj konrol cıhazı koysam gunes panelıne
ınverter olarak kullanabılırmıyım sistem 72 volt akü grubu ya 30 amper olucak yada 45 amper
500 watt gunes panelı sarj edıcek bolge olarak mersındeyımm oldukca gunes olur kısın da
calısıcak olan esyalar
buzdolabı nofrost gunluk tuketimi 1050 watt
derin dondurucu gunluk tuketım 700 watt onumuz kıs tuketım daha asagı ınebılır
bunları gece 9 ıle sabah 7 arasında calıstırmayı dusunmuyorum
3-4 tanede 5-10 wattlık lamba calısıcak 7-12 arası calıssa 5 saat calıscak
birde tv var 100 watlık o da 4-5 saat caısır aksamları
ups uzun surelı calısırmı süreklı kullanmayı dusunuyorum bosta ıken kaç watt harcar
ups de 2 tane fan var ılavede edebılrım tam yukte kullanmayı dusunmuyorum belkı camasır makınesı calısırken 2000 watt a yaksalır o da gunduz panellerden desteklenır

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba. UPS'deki iç soğutma fanları, ağır yükte de bu soğutmayı sağlayacak şeklide (muhtemelen termal sensör ve anahtarlı) dizayn edilip konulmuş olmalıdır, tam yüke yakın değerlerde normal oda sıcaklığında normal ısındığını görmüşseniz içindeki mevcut fanlar konusunda herhangi bir sıkıntınız da yoktur. Ama line-interaktif tip UPS'ler olsaydı eğer, bunlar sadece kesintide kısıntılı sürede (15-25 dakika gibi) çok ısınmadan çalışacağından ekstra fan/fanları ilave etmeniz o tipteki UPS'ler için önemli (bir şart) olacaktı.

Evinizdeki tüm cihazların watt etiketlerini (sadece watt yazanları saatlik tüketimdir) yıl bazında belirtilmişse saate ve sonra güne çevirip günlük watt tüketiminin hepsi için genel watt toplamını belirlemeniz, ondan sonra PV, akü-amper-saat, reg. kapasitesi, vb. seçimini bu toplam watt değerine göre en doğru olan seçimle yapabilmeniz gereklidir. Kolay gelsin.,

hızlı yanıtınız için teşekkur ederim onlıne ups nın sureklı calısıp calısamadıgını bır kaç yere sormak istedim
yazdıgım tuketımler yıllık bazdaki fabrıka verilerinin günlüğe cevrilmiş halidir
güneş panellerine ek olarak rüzgar türbini ve su turbını yapıcam elımde malzemeler bolca mevcut öncedende cıftlık evınde calısmalarım olmustu
tek sorunum ups idir süreklilikte bır sorun olup olmadıgıydı

330 watt mono kristal panel pratikte 250 watt gerçek güç sağlar,elbette güneşin en yoğun olduğu saatlerde.Süre yaz ayları için tahmini 5 saat olsa 5x250=1250 watt güç elde edersiniz
Voltaj çıkışı max 36-40 arasıdır. 250/36=6.94 amper
2 panel kullanırsanız günlük tüketime ek olarak aküleride doldurabilirsiniz.
Maliyeti azaltmak hemde yerden tasarruf için,bendeki online upsin içine 600 watt akım sınırlamalı step up inverter kartı koydum. 24-40 arasını 81 volta çıkarıyor.
81 nerden çıktı derseniz,upsin ekranında tam dolu aküler için okuduğum voltaj değeri.
Geri gönüş olmasın veya kart arızalanırsa akülere yüklenmesin diye çıkışa 35 amper diyot bağladım.
Kart 36 volt dc girişle,çıkışta 4 ampere kadar çökmeden 81 voltu verebildi.
Güneş panelinden gelecek güce göre yeterli görünüyor.
İnverter kartından ısınma sorununu azaltmak için 2 adet kullandım, diyotların çıkışı paralel bağlı akülere gidiyor.
Ayrıca girişine 50 amper köprü diyot ve 100 volt 2200 mf kondansatör taktım.
30 volta kadar ac kaynak kullanımında yine şarj sağlıyor.
Hatta aküleri aradan çıkarsam da ups step up kartla çalışmaya devam ediyor.
Kendi projenize yararlı birşeyler çıkarabilmeniz dileğiyle hayırlı cumalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,836
Son üye
oguzhankonak

Yeni konular

Geri