Güneş enerjisi ve sulama.

abuzerefendi

Katılımcı Üye
Arkadaşlar bir abimin yeni aldığı tarlasına yakın gölet var. Bu göletten sulama yapmayı düşünüyor. tarla biraz eğimli ve üst tarafına bir havuz yapmayı düşünüyor. elektrik motoru kullanması için 1 km elektrik çekmesi gerekiyor kablosu vs si 15 bin tl masraf çıkıyor. Şu anda pancar motoru kullanıyor fakat elektriğe geçmek istiyor. Şimdi istenilen şey şu ;

Güneş panalleri ile kurulu bir sistem yapmak ve sistem sadece güneş var iken yukarıya kurulacak olan havuza su basacak, yaklaşık 40 metre yukarıya su basacak. Su oradan damlama ile ağaçları suluyacak. bu işlem için

Dc su motoru varmı? inverter çok pahalı tutuyor direk dc çalışan su motoru kullanılsa? Bu şekilde mağliyeti yarı yarıya düşürmüş olurmuyuz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bu bahsettiğin yer iyi rüzgar alıyorsa sn:ŞEF ustamız bu konuda yardımcı olur 40 mt gibi yere su çıkarmanız için baya büyük motor kullanmanız gerekir haliyle güneş panelleride baya masrafı tetikler. neyse şef ustamıza mesaj atsan iyi olur

işte rüzgar konusunda kısır bir bölge. rüzgar yok. rüzgar olsa. tek şans güneş kalıyor.

40 metre çıkarmak için 7 kw lık bir elektrik motoru kullanan bir arkadaşı var. adam memnun ondan. 7 kw lık güneş paneli de kablo parasının yanında hiç kalıyor. tabi iş orada bitebilir ise

inverter veya regületör kullanmadan direk dc motor ile su çekilebiliyor ise tabi...

bence ufak pompa kullansan derim gölet yakın diyorsun 40 metre değildir eğimi açıyla gidiyordur yatayda pek fazla sorun yaratmıyor pompa ufak olduğu içn çıkış uçunu direk damlama girişine bağlaya bilirsin tabiki saatte kaç ton gereksinimi varsa pompa tipini iyi seçmen gerekiyor
bende ceviz ekecektim vaz geçtim ama linkteki motorlar çok hoşuma gitmişti sen göleten çekeceksen susuz kalması ve motor emişinin tıkanma olasılığını iyi düşün birde profosyenel firmadan destek al çünkü işn olursa onlarda mal satacak sana her türlü desteği verirler ve aklında bir kaç fikir olur sağlam adımlarla gidersin

Gölet yakın ama dikeyde aşağıda kalıyor. birde bu sitedeki pillerin fiyatları mı çok yüksek bana mı öyle gibi geldi.

bence alpek tek damar kablo al derim nötörü tarla kenarından alırsın bir topraklama kuyusu levha extra çubuk ile nötör olur monofaze motor ise kullanacağın motor pekala işini görür

merhaba arkadasım benımde tarlada bır kuyu var 6 metre derinlikten 60 metre eğimle basıyorumm havuzda topluyorum .kot parkı 6 metre falan bunun ıcın 500 wattlık santrifüj pompa aldım gayett 2 yıldır işiimi görüyor.

1 kwatt solar panel 9 mt kare 100 watt panel 300 tl artı kdv hebını siz yapın :)

tekin 126 arkadasım kuyu yetmedı zaten sondaj vurdum 120 metreye tabı elektrık yok :) dediğiinz gibi 9 mt kare panel tuttu yaklasık 130 watt *6 150 watt *2 adet panle kullandım .yenı konu olarak acacagım .

Başka bir yerde görmüştüm. araç marş motoru 12 V civarında çalışıyor diye. 2 3 tane güneş panelini paralel bağlayarak arada hiçbir cihaz kullanmadan ( Regülatör , Akü Vs ) Güneş panelinden gelen elektriği direk marş motoruna veriyorlarmış. o da 8 volt gelirse az dönüyor 14 15 volt geliyorsa ona göre dönüyormuş. direk böyle bir sistem kurmuşlar. böyle bir sistem olabilir mi? olursa mağliyet çok düşer. sadece güneş paneli ve çıkma bir marş motoru

Forum istatistikleri

Konular
128,317
Kullanıcılar
450,151
Son üye
YunusTuncel

Yeni konular

Geri