Güneş Enerji Sistemi - PANEL+ŞARZ KONTROL CİHAZI+AKÜ+ İNVERTER ( Tam Sinüs -Modifiye )

Mrb;
Güneş Paneli Scheinlicht 275 W 24V Poly (2 Adet 1000TL )
Şarj Kontrol Cihazı SS 20A - 12/24V ( 55 TL )
Mervesan/600 Watt 12 Vdc/220 Vac İnvertör/Msı-60012 ( 150 TL ) modifiye
SPRINTER XP 12V875 12V 40A JEL AKÜ ( 200 TL ) Ölçtürdüm iyi dediler.

Üstte yazmış olduğum ürünleri bahçemde kullanmak için almıştım.

Yalnız bu ürünler indirimleri takip ederek aldığım için tam teknik detaya sahip olmadan almışım.
Elektrik ayrı bir dağ imiş. Aldığım ürünleri kullanmak için akü almaya çalıştığımda gün yüzüne çıktı. :)
( Bahçem de aydınlatma, mini buzdolabı,ses sistemi yada küçük televizyon ve uydu sistemi kullanmak istiyorum.)

1: Panellerim 24 V 275 Watt 2 adet tir, 12 Volt Akü kullanabilirmiyim?
2: 2 adet 12 Volt akü alıp, seri bağlayarak 24 V çıkartırsın ama akülerin waat değeri aynı olmalı dediler doğru mu ?
3: 24 V aküyü doldurdum diyelim, 600 Watt 12 Vdc/220 Vac İnvertör ile kullanabiirmiyim?
4: 24 Volt x 80 amper: 1920 watt ise cihazları farklı zamanda yada aynı zamanda ortalama kaç saat kullanabilirim?
4: Yada ne yapmamı tavsiye edersiniz.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
2 tane büyük birbirinin aynısı akuyu seri bağlayabilirsin. Zaten o akü çok küçük. 100Ah 2 akü anca kurtarır o panelleri. Jel akü tavsiye etmem.

Kullanabilirsiniz ama invertörünüz 12V
2: 2 adet 12 Volt akü alıp, seri bağlayarak 24 V çıkartırsın ama akülerin waat değeri aynı olmalı dediler doğru mu ?
Aynı kapasitede olsa daha iyi olur.
3: 24 V aküyü doldurdum diyelim, 600 Watt 12 Vdc/220 Vac İnvertör ile kullanabiirmiyim?
İnvertörünüz 24V olmalı yada sistemi 12V üzerinden kurmalısınız.Ayrıca 600V invertörünüz kullanacağınız elk.li cihazlar için baya küçük.2000W 24V tipinde alırsanız sorun yaşamazsınız.
4: 24 Volt x 80 amper: 1920 watt ise cihazları farklı zamanda yada aynı zamanda ortalama kaç saat kullanabilirim?
Yüklerinizi gücünü çalışacak saat ile çarpıp toplamını alıp sistem Voltajı bölerek akü kapasitenin belirleyebilirsiniz.
5: Yada ne yapmamı tavsiye edersiniz.
Yukarıda bahsettiğim gibi sistemini 24V üzerine kurun.İnvertörünüz min.2000W 24V olarak kullanın.Akü güç hesabınızı madde 4 açıkladığım şekilde yapın.

400w yükünüz olduğunu kabul edelim ve bunun 5 saat çalışmasını istediğinizi farzedelim. Hesaba başlarken ilk olarak bunun net belirlemelisiniz.
400x5=2000wh
24v akü sistemi kurulacağı için 2000/24=83,33Ah akü kapasitesi çıkar akü kaybı göz önüne alındığında Sn @silvestir 'ın dediği gibi en az 100Ah 2 adet aküye ihtiyacınız var !
Aküyü de belirledik şimdi bakalım paneller aküleri kaç saatte dolduracak ?
275w/24v panel verim %80 kabul edelim iki panel toplam gücü 440w yapar. 5 saat güneşlilik durumu kabulüyle 2200w yapar. Akülerimiz 24vx100A=2400vA Aküler bu panellerle 1 saatte dolacaktır. Gördüğünüz üzere panel gücü fazladır, yada akü gücü azdır. Bunu belirleyecek olan yükünüzün gücü ve kullanacağınız süredir.

paskomya

Cevabın için çok teşekkür ederim.

silvestir

Cevabın için çok teşekkür ederim.

Jel akü yerine ne tavsiye edersin.Tavsiye ettiğin akü tipini daha önce kullandınız mı ?

synnadali

Cevapların için çok teşekkürler.

1-2: Sağolasın.
3: 2000W 24V tipi araştıracağım.
4: Sistem kapasitesini; cihazları üzerinden teknik detaya göre hesaplayacağım.
5: Akü ve İnverter için tavsiyeniz varsa, yazabilirmisiniz?
Peki 24 v panellere göre akü kurmak mı? Ya da mevcut aküleri satıp 12v sistem revize etmemimi önerirsiniz?

kral kobra

Cevapların için çok teşekkürler.

Alacağım cihazların teknik çalışma yüklerine göre hesaplar, üstü olacak şekilde ihtiyacımı belirlerim.

24v 100Ah 2 adet akü üstünde araştırırım.

( 275w/24v panel verim %80 kabul edelim iki panel toplam gücü 440w yapar. 5 saat güneşlilik durumu kabulüyle 2200w yapar. Akülerimiz 24vx100A=2400vA Aküler bu panellerle 1 saatte dolacaktır. )
Üstteki hesaba göre akü dolunca şarz kontrol cihazı dolum bittikten sonra şarzı kesip, kısır döngüde olucak. Akü yükseltmek en mantıklısı gözüküyor.
Peki 24 v panellere göre akü kurmak mı? Ya da mevcut panelleri satıp 12v sistem revize etmemimi önerirsiniz?

Son düzenleme:
Mrb;
Güneş Paneli Scheinlicht 275 W 24V Poly (2 Adet 1000TL )
Şarj Kontrol Cihazı SS 20A - 12/24V ( 55 TL )
Mervesan/600 Watt 12 Vdc/220 Vac İnvertör/Msı-60012 ( 150 TL ) modifiye
SPRINTER XP 12V875 12V 40A JEL AKÜ ( 200 TL ) Ölçtürdüm iyi dediler.

Üstte yazmış olduğum ürünleri bahçemde kullanmak için almıştım.

Yalnız bu ürünler indirimleri takip ederek aldığım için tam teknik detaya sahip olmadan almışım.
Elektrik ayrı bir dağ imiş. Aldığım ürünleri kullanmak için akü almaya çalıştığımda gün yüzüne çıktı. :)
( Bahçem de aydınlatma, mini buzdolabı,ses sistemi yada küçük televizyon ve uydu sistemi kullanmak istiyorum.)

4: Yada ne yapmamı tavsiye edersiniz.

Şimdiden çok teşekkür ederim.
bak kardeşim öncelikle bulunduğun yer günlük ortalama kaç saat güneş alıyor bunu öğrenmelisin sonra panellerin ortalama 11 amper akım veriyor saatte 2 panel 22 amper diyelim 6 saat güneş alıyorsun eder 132 amper yani akülerinin toplam değeri 120 amper olmalı çünkü akü değeri biraz düşük olsun gelelim invertere kullanacağın cihazların toplam gücünü bul ve bir kademe büyüğünü al burda önemli olan aynı anda kullanacağın cihazların toplam gücüdür akülerinide seri bağlayarak 24 v yapabilirsin kuru tip akü kullanırsan daha uzun ömürlü olur sulu aküler uzun süreli şarj deşarj olduğunda plakaları deforme oluyor ve kullanılmıyor onlar araçlarda sadece start stop için uygundur aklına takılan başka bişey varsa sorabilirsin birde şu videoya göz at biraz fikir sahibi olursun

400w yükünüz olduğunu kabul edelim ve bunun 5 saat çalışmasını istediğinizi farzedelim. Hesaba başlarken ilk olarak bunun net belirlemelisiniz.
400x5=2000wh
24v akü sistemi kurulacağı için 2000/24=83,33Ah akü kapasitesi çıkar akü kaybı göz önüne alındığında Sn @silvestir 'ın dediği gibi en az 100Ah 2 adet aküye ihtiyacınız var !
Aküyü de belirledik şimdi bakalım paneller aküleri kaç saatte dolduracak ?
275w/24v panel verim %80 kabul edelim iki panel toplam gücü 440w yapar. 5 saat güneşlilik durumu kabulüyle 2200w yapar. Akülerimiz 24vx100A=2400vA Aküler bu panellerle 1 saatte dolacaktır. Gördüğünüz üzere panel gücü fazladır, yada akü gücü azdır. Bunu belirleyecek olan yükünüzün gücü ve kullanacağınız süredir.
Konu geçmiş olsa da, ustat mevcut panel gücü ile akülerin bir saatte dolacağını varsaymış. Belirtmediği için daha sonra bu konuyu okuyacak olanların anlaması yönünde eklemek isterim ki, genel kabul aküler mevcut kapasitelerinin onda bir oranında sağlıklı şekilde şarj edilebilirer. Yani 100A akü 10A akımla sınırlandırılarak şarj edilmeli. Burada şarj kontrol cihazının önemi ortaya çıkıyor! Sıradan bir şarj kontrol cihazı yerine akım sınırlandırmalı bir cihaz tercihi akülerin ömürlerini daha sağlıklı ve etkili sürdürmelerini sağlayacaktır. Panel, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde gereğinden fazla enerji sağlayacak, eğik geldiği saatlerde de yetersiz enerji sağlayacaktır. Yani 100A lık bir akü sisteminde iki adet panelin ürettiği 18-20 amper akımın 10 amper'i depolanabilecek, 3-5 amper ürettiği saatlerde de yetersiz şarj akımı oluşacaktır. Bu olayın akılda tutulması gereken böyle de bir handikapı vardır. Bu işin çözümü olarak panellerin çan eğrisi şeklindeki enerji üretiminin, güneş takip sistemi ile daha düzgün hale getirilmesinin mümkün olabileceğini düşünüyorum. Böylece güneşin öğle saatlerindeki dik pozisyonunda fazla enerji israf olmayacak, diğer saatlerde de yetersiz şarj olmayacak ve daha küçük güçteki panel ile ihtiyaç karşılanabilecektir.

Daha önce yurt dışında şöyle bir enerji depolama yöntemi okumuştum. Büyük bir orman içinde gündüz güneş panellerinden elde edilen enerji, bir motor pompa vasıtası ile düşük irtifadaki bir havuzdan su daha yüksek irtifadaki bir havuza basılıyordu. Gece ise yüksekteki potansiyel enerjiye sahip bu su aşağıdaki havuza akıtılarak enerjisi kinetik enerjiye ve çevirdiği türbin vasıtasıyla da elektrik enerjisine çevirilmekteydi. Bu halde panellerin ürettiği enerji bir kısıtlama olmaksızın çevrim verim kayıpları ile birlikte tamamen kullanılabilir durumdadır.;)

Son düzenleme:
Panel verimleri konusunda verilere ihtiyacım var. Aynı güç değerinde (diyelim 100 Wh) ve yaklaşık aynı ebatlarda (kristal yapılarından ve verimlerinden dolayı ebatlar aynı olmayacaktır), biri mono kristal diğeri poli kristal iki adet güneş panelini, güneşli bir günde sabah 9:00'da paneller tam güneşe dik durumda ölçülen açık devre voltajı ve üretilen akım ayrı ayrı ölçülerek bir kağıda; saat, mono kristal panel ve poli kristal panel şeklindeki üç sutünün ilgili yerine yazılarak, bu ölçüm, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00 (yaz aylarında sabah ve akşam ikişer saat daha uzatılabilir) saatlerde tekrarlanarak oluşacak tablodaki verileri merak ediyorum. Maalesef bahsettiğim veya benzer özelliklerde deneyleyebileceğim iki adet panele sahip değilim. Böyle bir imkanı olan bu ölçümleri yapabilir mi? Burada her iki teknolojiye sahip iki tür panelin de güç üretim eğrisi ne şekil almaktadır, bu konuda veriye sahip olanlar varsa paylaşırsa memnun olurum.:)

Evet gerçekten böyle bir tablo sonucunu bende çok merak ediyorum ama :)
İnşallah nasip olur.
Monokristal panelim yok iki adet 100 watt polikristal panelim var.
Paneller paralel bağlı.
Gerekirse polikristal kısmını ben yapabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri