Güç kaynağı ile tesisatın nötr ünü ortak kullanmak

erkan1525

Üye
Merhaba.
Ben evde özel bir uygulama için güç kaynağının ve tesisatın nötr ünü ortak kullanmak istiyorum. Elektrik varken bu sorun olmuyor çünkü güç kaynağı elektriği direk tesisata aktarıyor. Ama elektrik kesintisi olduğunda yani güç kaynağı çıkışı aküden beslemeye başladığında güç kaynağının her iki çıkışıda faz gibi davranıyor. Bu çıkışlar ile elektrik tesisatındaki nötrü arasında 12 voltluk bir enerji ölçtüm.
Bu durum elektrik kesilinceye kadar bir sorun çıkarmaz ama elektrik geldiğinde güç kaynağı birkaç saniye boyunca çıkışları aküden beslemeye devam eder. Bu durumda bir sorun çıkarmı?

Asıl yapmak istediğim şey şu
Elektrik tesisatı ile güç kaynağının nötr ünü ortak kullanmak. Bunu nasıl yapabilirim?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bunu yapmayın bence. çünki nötr kavramından ne anladığınızı anlamış değilim. upsin nötürü nötür değil zaten orda nötr yok iki uç arasında ki potansiyel fark 220 volt bu igbt ile yapıyoruz. aynı alternatörlerde 2 ucu faz gibi davranırbir ucunu topraklarsanız diğer ucu canlı olur. sanırım sizizn upsde izalasyon trafosu yok olsa sıkıntı olmazdı. buna 220 giriş 220 çıkış bir trafo koyun girişe ups bağlayın . çıkışıda ortak kullanın sorun olmaz . kolay gelsin . ama halen burdaki mantığı anlamış değilim 2 3 saat düşündüm neden böle bir şey yapmak ister insan anlayamadım . kablo çekmek sıkıntısımı kontakmı yok nebilim ben anlamlandıramadım kafamda

bunu yapmayın bence. çünki nötr kavramından ne anladığınızı anlamış değilim. upsin nötürü nötür değil zaten orda nötr yok iki uç arasında ki potansiyel fark 220 volt bu igbt ile yapıyoruz. aynı alternatörlerde 2 ucu faz gibi davranırbir ucunu topraklarsanız diğer ucu canlı olur. sanırım sizizn upsde izalasyon trafosu yok olsa sıkıntı olmazdı. buna 220 giriş 220 çıkış bir trafo koyun girişe ups bağlayın . çıkışıda ortak kullanın sorun olmaz . kolay gelsin . ama halen burdaki mantığı anlamış değilim 2 3 saat düşündüm neden böle bir şey yapmak ister insan anlayamadım . kablo çekmek sıkıntısımı kontakmı yok nebilim ben anlamlandıramadım kafamda

Tesisatçıya defalarca söylememe rağmen yapmamış. Nötr ü ortak almış şimdi düzelttirmek sınıntı.

güç kaynağını evde kullanıyorum nötr ortak bi sıkıntı yaşamadım benim güç kaynağı trafolu elektrik kesildiğinde direk devreye girerek tv ile ışıkları 20 dk çalışır durumda tutuyor.

güç kaynağını evde kullanıyorum nötr ortak bi sıkıntı yaşamadım benim güç kaynağı trafolu elektrik kesildiğinde direk devreye girerek tv ile ışıkları 20 dk çalışır durumda tutuyor.

Bende bu gün bir test yaptım. Nötr ü ortak kulandım gayet başarılı çalıştı hemde elektrik varken. Benimki 600 va bir güç kaynağı samsung led tv m var. Kılavuzlarında falan 100 w elektrik harcadığı yazıyordu tasarruf modunda 60 w çok komik bir yalan gibi geldi ama ölçünce hakkatten 70 w ölçtüm. ve bu tv yi 600 v güç kaynağımla tam 1 saat 10 dk kullandım. Zaten fikir burdan doğdu. Elektrik kesilirse tasarruflu ampul 26 w tv 80 w aynı anda en fazla 2 ampul yanar tv ile beraber yaklaşık 30 dk tutması lazım üzerinde biraz oynayınca bu süreyi 1 saate çıkartmakta mümkün. Tek derdim ortak nötr idi oda halloldu. Zaten problem sadece elektrik geldiği ilk anda birkaç saniye olabilirdi oda olmadı herkese teşekkürler.

yav sanki amerikayı keşfetmişte çok başarılı bişi yapmışız. nemiş nötrü ortak kullanmışız sıkıntı olmamış . arkadaşlar biz yıllrdır 1800 2200 hatta 4x2200 kva yani 10.000 kva jeneratörlerin nötrünü ortak bağlıyoruz . bişi olmuyor . herkeste böyle yapıyıor. mesele bunun olması değilki. mesele bunun ne kadar doğru olduğu. ?

yav sanki amerikayı keşfetmişte çok başarılı bişi yapmışız. nemiş nötrü ortak kullanmışız sıkıntı olmamış . arkadaşlar biz yıllrdır 1800 2200 hatta 4x2200 kva yani 10.000 kva jeneratörlerin nötrünü ortak bağlıyoruz . bişi olmuyor . herkeste böyle yapıyıor. mesele bunun olması değilki. mesele bunun ne kadar doğru olduğu. ?

Haberiniz varmı bilmiyorum ama bu işin birde teknik boyutu var. Jeneratörde nötr ve faz var bu yüzden ortak kullanmakta kesinlikle bir problem olmaz. (Elektrik varken bile. Tabi tedaş kabloları onarırken nötr ve faz ın yerini değişmezse) Fakat güç kaynağında nötr yoktur. Olmayan nötr ü nasıl ortak kullanırsınız merak ediyorum. İnsan yazılanları cevapları bi okur dimi. Okumazsan işte böyle zor duruma düşürürsün kendini :D

Bi kitapta yada yabancı bi forumda okumuştum sanırım. UPS ile şebekenin nötürünü birleştirmek UPS girişindeki EMI filtrelerinin devre dışı kalmasına yol açacaktır diyordu. Ne kadar doğru bilemem.

Haberiniz varmı bilmiyorum ama bu işin birde teknik boyutu var. Jeneratörde nötr ve faz var bu yüzden ortak kullanmakta kesinlikle bir problem olmaz. (Elektrik varken bile. Tabi tedaş kabloları onarırken nötr ve faz ın yerini değişmezse) Fakat güç kaynağında nötr yoktur. Olmayan nötr ü nasıl ortak kullanırsınız merak ediyorum. İnsan yazılanları cevapları bi okur dimi. Okumazsan işte böyle zor duruma düşürürsün kendini :D

jeneratör ve nötr ?

tedaş bağlantı yaparken asla kablo renklerini karıştırmaz.. ancak elektrikçi böyle bir hata yapabilir..

Saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri