faz sırası rölesi

denz52

Üye
Saygılar

faz sırası rölesi çalışma mantığı nasıldır?
bir yerde 2 türden bahsediyor. R ve C devreli,diğeride 3 adet bobinli röleler.

örneğn entes faz sıra rölesi R-S-T fazlarını nasıl biliyor?
Yada biz röleyi ilk bağlarken o şekilde mi kabul ediyor?Eğer kabul eiyorsa faz yönleri değişince nasıl anlıyor?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
aynısını ben
faz koruma
faz sırası ve gerilim roleleri için soracaktım
iç yapı şeması veya isis devresi laazım

selam arkadaşlar far sırası roleler fezlar arasındaki açılaradan fazların sırasını algılarlar ilk bağladığın zamanla alakası yok.

Faz sırasından kasıt fazların dönüş yönüdür. Faz sırası rölesini küçük bir 3 fazlı motora benzetebiliriz. Nasıl çalışır ? Önce işletmemizdeki faz sırasının doğru olduğundan emin oluruz . Röleyi devreye bağlarız. Kontakları çıkış veriyorsa iki ucun yerini değiştirip çıkış vermemesini sağlarız. Hepsi bukadar.

Not : Bahsettiğim eski tip mekanik röleler için geçerlidir. Konu daha iyi anlaşılsın diye yazdım. Yeni dijital rölrlerde kablaja müdahale etmedende dönüş yönü set etmek mümkün.

Kolay gelsin.........

Konu günceldir. Tam olarak açıklayabilecek arkadaş olursa seviniriz. Mesela faz sırası rölesi takılı olmayan bir sistemde fazlar arasındaki açı değiştiğinde motor dönüş yönünün değişmesi gerekir. Şebekede fazlar arasındaki açı değişme ihtimali var mıdır? Bu sistemde faz sırası rölesi kullanmış olsaydım motor yönünün değişmesini engelleyebilir miydim?

Şebekedeki,bir arıza nedeniyle çalışma sonrasında veya bina girişinde bir çalışma sonucunda,faz sırası değişme olasılığı vardır.Bunun farkedilmemesi halinde,asansör,3 fazlı motorlar ters döner.Eğer,devrede faz sırası rölesi olsa idi,bu hatayı algılayarak,motorların çalışmasını enfelleyecek ve tehlikeli durum oluşmasına engel olacaktı.

faz kontrol rölesi normal şartlarda r s t fazlarını kontrol eder faz açılarında degişiklik yok ise kumanda uçları vardır komanda çıkışından normal olarak çıkış verir. fazlarda bir sıra degişimi olduğu taktirde röle çıkışı vermez ve ters kontağa çıkış verir sistem çalışmaz. O kontağada bir ikaz lambası bağlanır faz sırasında hata oldugu anlaşılır. Yeni çıkan rölelerde faz sırası,voltaj yükselmesi,voltaj düşmesi,faz eksikliğini kontrol edebiliyor.

Konu günceldir. Tam olarak açıklayabilecek arkadaş olursa seviniriz. Mesela faz sırası rölesi takılı olmayan bir sistemde fazlar arasındaki açı değiştiğinde motor dönüş yönünün değişmesi gerekir. Şebekede fazlar arasındaki açı değişme ihtimali var mıdır? Bu sistemde faz sırası rölesi kullanmış olsaydım motor yönünün değişmesini engelleyebilir miydim?

Faz sırası rölesi fazların açılarını kontrol ederk çalışrlar.Her faz diğer faza göre 120 derecelik bir açıya sahiptir.Yani R fazını sıfır kabul edersek S fazı R fazına göre 120 derece ileridedir.T fazıda S fazına göre 120 derecededir.
Röle bu açıyı kontrol ederek çalışır.
Faz sırası röleleri büyük motorların olduğu yerde genellikle yanlış çalışır(bazı markalar hariç).Sebebi ise fazın birinin gitmesi durumunda motorun sargılarında oluşan manyetik alanın röleyi yanıltmasıdır.
Şebekede faz yönünün değişme riski vardır.Özellikle jeneratör transfer panosu yaptırdıktan sonra faz sırasının mutlaka kontrol edilmesi gerekir.
Şebekede faz sırasının değişme ihtimali zayıftır.Girişten sonra yapılan müdahalelerden sonra mutlaka faz sırası kontrolü yapılması gerekir.
Sistemde faz sırası rölesi kullanılır ise motorun yanlış dönmesi engellenir.

aynısını ben
faz koruma
faz sırası ve gerilim roleleri için soracaktım
iç yapı şeması veya isis devresi laazım
Şemaya gerek yok bence.Ayrıca hiç bir üretici sizin bu talebinizi karşılamaz.
Piyasan alıp nasıl çalışıyor diye bakmanız gerekli.

Faz sırası rölesi fazların açılarını kontrol ederk çalışrlar.Her faz diğer faza göre 120 derecelik bir açıya sahiptir.Yani R fazını sıfır kabul edersek S fazı R fazına göre 120 derece ileridedir.T fazıda S fazına göre 120 derecededir.
Röle bu açıyı kontrol ederek çalışır.
Faz sırası röleleri büyük motorların olduğu yerde genellikle yanlış çalışır(bazı markalar hariç).Sebebi ise fazın birinin gitmesi durumunda motorun sargılarında oluşan manyetik alanın röleyi yanıltmasıdır.
Şebekede faz yönünün değişme riski vardır.Özellikle jeneratör transfer panosu yaptırdıktan sonra faz sırasının mutlaka kontrol edilmesi gerekir.
Şebekede faz sırasının değişme ihtimali zayıftır.Girişten sonra yapılan müdahalelerden sonra mutlaka faz sırası kontrolü yapılması gerekir.
Sistemde faz sırası rölesi kullanılır ise motorun yanlış dönmesi engellenir.

Detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Geri