Faz sırası nasıl bulunur?

Fabrikadaki ustam fabrika ana panosuna yeni bir sigorta takarken bana faz sırası nasıl bulunur araştır gel dedi bir çok araştırma yaptım ama tam net bir bilgi bulamadım indikatör lambayla yapan var optokuplör ile yapan var bana anlatabilir misiniz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ölçü aletiyle 2 farklı sıra varsa faz faza ölçüp 0 voltu görerek çakıştırırsın, doğru sıra referi bi kavram oldu hep birini doğru kabul ettik.

Üç fazlı elektrikte sinüs şeklindeki fazlar arası 120 derece fark vardır.Yani sinüs şeklindeki bir faz yükselmeye başladıgı zaman diger faz birinciden 120 derece sonra( 1/50Hz /3 ==>20ms/3=6.66ms);üçüncü faz ise birinciden 240 derece sonra(13.32ms) yükselmeye başlar.Bu işlem Şebeke frekansı olan 50 hz de saniyede 50 kere tekrarlanır.Dogru sırayı bulmak için herhangibirini referans alırsın;yani sıfır kabul edersin;daha sonra digerlerinin yükselmeye basladıgı süreleri ölçerek 6.66ms sonra yükseleni bulursun.bu sayede ikinci fazıda bulmus olursun.Böylece RST sıralamasını tespit etmiş olursun.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri