Fabrikanın idari biriminde otomasyon teknikeri maaşı

ben bu işe 14 yaşımda meslek lisesini sınavla kazanarak başladım. okuldaki öğretmenlerin palavralarıyla 17 yaşımda tamamladım. okul bittiğinde hiç bir bilgisi olmayan birisi olarak myo'na gittim. bu arada yıl 1997 ben üniversite sınavına hazırlanıyordum ki 28 şubat milletin kalbine saplandı. ve benim herhangi bir bölüme tercih etme imkanım kalmadı.

acil servis doktorları 4 gün çalışıp 3 gün yatıyorlar. bence bunların hakkıdır. insanca çalışma böyledir. acil servis çok streslidir. ama arızacılık da çok streslidir. bir CNC makinasında + ile - ters bağladın mı kendini kapı önünde bulma şansın çok yüksektir. ve bunu gece 03:30 da yapma şansın da çok yüksektir. hatta 1300 lira maaş alıp evini nasıl geçindireceğini düşünürken saat 03:30 da bunu yapma şansın çok daha yüksektir.

kendin iş kazası geçirip hayatını kaybetme olasılığın varken bir başkasına iş kazası geçirtip sanki sadece tek suçlu senmiş gibi günah keçisi ilan edilip hayatının kararma ihtimali de vardır.

şimdi ben buradan hiç zevk alamıyorum.

hangi işletmeye gidersem gideyim 3 aşağı 5 yukarı hepsi ama hepsi aynı. aralarında sanki bir sözleşme var.

ben de yurt dışı imkanları zorluyorum.... kısmet....

İş kanununa göre haftalık çalışma saati 45 dir. 45 saatin üstü fazla mesai olup %50 zamlı ödenir. Fabrikalar bu yasaya uymak zorundadır. Bir fabrika bizim çalışma kurallarımız haftada 54 saat diyemez. Çalışan kişi bu işyerinden ayrıldıktan sonra iş mahkemesine müracaat ettiğinde yaptığı fazla mesailerin gerektirdiği parayı alır. Genelde iş mahkemeleri çalışanı haklı bulur.

Son olarak işveren çok sayıda başvurunun olduğunu hiçbirinin işine yaramadığını belirtmiş. Unuttuğu ise kendi verdiği ücretin de bir işe yaramadığı.

Maaşın artacak olduğu ise klasik eski bir yöntemdir. Bir elemanın teknik bilgisi, işe hakimiyeti, tecrübesi, yabancı dili vs yazdığı özgeçmişinde zaten var. İş müracaatı sırasında yapılan mülakatlarda, teknik birkaç soru ve detaylı görüşme çalışanın bilgi birikimi hakkında bilgi verecektir. Bu nedenle çalışanın kendini işe başladıktan sona göstermesi gibi bir durumun asıl nedeni çalışanı düşük bir ücretle işe alabilmektir. Ama bir olasılıkla da çalışan beklentilerin çok uzağında ise, iş akdini feshedersin.

Düşük maaşla işe başlayan bir çalışan eğer maddi olarak çok sıkışık durumda değil ise ve halen bir işte de çalışıyorsa düşük ücreti kabul etmemelidir. Böylece hem kendisi hem de o işe müracaat edecek diğerleri için iyilik yapacak ve piyasayı düşürmeyecektir.

İş kanununa göre haftalık çalışma saati 45 dir. 45 saatin üstü fazla mesai olup %50 zamlı ödenir. Fabrikalar bu yasaya uymak zorundadır. Bir fabrika bizim çalışma kurallarımız haftada 54 saat diyemez. Çalışan kişi bu işyerinden ayrıldıktan sonra iş mahkemesine müracaat ettiğinde yaptığı fazla mesailerin gerektirdiği parayı alır. Genelde iş mahkemeleri çalışanı haklı bulur.

Son olarak işveren çok sayıda başvurunun olduğunu hiçbirinin işine yaramadığını belirtmiş. Unuttuğu ise kendi verdiği ücretin de bir işe yaramadığı.

Maaşın artacak olduğu ise klasik eski bir yöntemdir. Bir elemanın teknik bilgisi, işe hakimiyeti, tecrübesi, yabancı dili vs yazdığı özgeçmişinde zaten var. İş müracaatı sırasında yapılan mülakatlarda, teknik birkaç soru ve detaylı görüşme çalışanın bilgi birikimi hakkında bilgi verecektir. Bu nedenle çalışanın kendini işe başladıktan sona göstermesi gibi bir durumun asıl nedeni çalışanı düşük bir ücretle işe alabilmektir. Ama bir olasılıkla da çalışan beklentilerin çok uzağında ise, iş akdini feshedersin.

Düşük maaşla işe başlayan bir çalışan eğer maddi olarak çok sıkışık durumda değil ise ve halen bir işte de çalışıyorsa düşük ücreti kabul etmemelidir. Böylece hem kendisi hem de o işe müracaat edecek diğerleri için iyilik yapacak ve piyasayı düşürmeyecektir.

Gerçekten yazınızı çok beğendim

İşletmelerde idari personel / beyaz yaka çalışanlar 45 saat kanununun dışına çıkarılıyorlar. İşi kabul etmedim zaten işverenler beni denemek istiyor benimde herzaman cevabım "bende işletmenin çalışmasını denemek istiyorum" şeklinde oluyor,"beğenmezseniz işten çıkarırsınız" diyorum, geneldede hoşlarına gidiyor öz güvenli olmak.

28 subat mağdurlarından biride benim, sınavda %1 lik derece yaptım normal lise okusaydım hem meslek hem kültür dersleri yerine sadece kültür dersleri okusaydım binde birlik derece yapardım ama bunların hepsi hayal olup geride kaldı.
Bizim bölümün açık öğretim fakültesi olsa bölümü defalarca bitiririm ama çalışmayıp okula gitmek fakir ailelerde çok zor oluyor. Bakıyorum haberlerde 34 yaşında seyyar satıcı mühendisliği kazanmış düşünüyorum nasıl gidecek birsürü giderleri var.

Bu meslek hobi olarak yapılır, yüksek gelir isteyenler insan sömürmenin yöntemlerini öğrensin. ABD ve İngiltere acımadan sömürmenin yollarını buluyor ve çok kazanıyorlar.

Bu meslek hobi olarak yapılır, yüksek gelir isteyenler insan sömürmenin yöntemlerini öğrensin. ABD ve İngiltere acımadan sömürmenin yollarını buluyor ve çok kazanıyorlar.

Aynen öyle üstadım. sistem oralarda da aynı. fakat bir teknisyen/tekniker 2004 model C segmenti arabasıyla hafta sonu ailesi ile tatile pikniğe gidebiliyorsa yani fabrika bekçiliği yapmıyorsa, makina operatörü işi bırakınca yenisi gelene kadar makinaya parça bağlamıyorsa sorun yok demektir. elbette biri amir biri çalışan olacak. dünyanın düzeni böyle. Fakat cin olmadan adam çarpmaya kalkanlar ki kendilerine mühendis sananlar, insan gütmeyi amirlik/mühendislik sananlar önce gidip oralarda işler nasıl dönüyor önce onu öğrensinler diyorum.

İş kanununa göre haftalık çalışma saati 45 dir. 45 saatin üstü fazla mesai olup %50 zamlı ödenir. Fabrikalar bu yasaya uymak zorundadır. Bir fabrika bizim çalışma kurallarımız haftada 54 saat diyemez.
Burada şuna dikkat edin:
İster doktor ister mühendis ister çaycı olsun, devletin belirlediği bir ASGARİ ÜCRET vardır ve bunun altında bir ücretle işçi çalıştıramaz. Herkes bunun üstünde veya en azından bu rakama çalışır.
Ancak iş sözleşmenizde "Fazla mesailer maaşa dahildir" gibi bir ibare olabilir. O zaman kanunen bakılacak olan şudur:
Normal çalışma haftada 45 saattir. Siz 54 saat çalıştığınıza göre 9 saat fazla mesainiz vardır. Bu da %50 zam ile birlikte %30 bir fazlalık demektir. Eğer maaşınız asgari ücret x 1,3 den yüksek ise, "fazla mesai ücretimi vermedi" deme şansınız olmaz. Olsa olsa benzer bir posizyon için düşük bir maaşla çalıştırıldığınızı iddia edeceksiniz ki bir sonuca varmak zor.
Bu yüzden eğer sözleşmenizde "fazla mesai ücrete dahildir" ibaresi yer alıyorsa ya bunun üstünü çizin ya da fazla mesai ücreti beklentiniz olmasın.

BeN bir fabrikada çalışıyorum arızalar vs.sorumlu oldugumn alanda herşeye bakıyorum.ve 24 saat aktif bir fabrika bu gibi yerlerde vardiyaya dayalı bir sistem olması şart özelliklede işin içinde plc varsa ve sürekli üretim yapan bir fabrika ise yani demem o ki söylediğiniz miktarla keşke dedirtiyor ama neye göre ?

Çok iyi üçretmiş yurt dışında anca o kdar veriyorlar ama meslek tehlikeli onun göz onünde tutulup 5000 den asağıya olmamalı :)

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri