Bir Endüstriyel Elektronik Teknikeri Ne Kadar Eder ?

Herkese Selamun aleyküm öncelikle sorudaki konu başlığını açıklayayım ki yanlış anlaşılmasın...

Ne kadar eder demekte ki amacım aslında bilgi beceri ve düşünce yapısı olarak bir sayı doğrultusu üzerinde düşünecek olursak sayı doğrultusunun 0 ından başlasak Bir endüstriyel elektronik teknikeri o sayı doğrultusunda minimum nerede olmalıdır ?

Aslında şu şekilde de düşünülebilir Bir end eln teknikerinden bir işletmede yetki bilgi ve konum olarak neler beklenmeli ve bu beklentilerin ne kadarına en azından cevap verebilmelidir ?

Şimdi herkes diyecek ki bu teknikerinden teknikerine çok fark eder işletmeden işletmeye de çok fark eder yani artvinli aslında senin söylediğin şey görecelidir kişi ve işletmelere göre değişir Evet haklısınız değişir amaaa

Bunun yasallaştığı bir durum mutlaka olması gerektiğini düşünüyorum...

Bir sürü iş yeri ile görüştüm Adam diyor ki ben seni işe alırım burda içeride elemanlarla birlikte çalışırsın elektrik arızası olması durumunda arızalara bakarsın sigortan ve yemeğin var servisin var kıl tüy...

Ulen zaten sigorta yapmadan işçi çalıştıramıyorsun yasak yemek ve servis dediğin sadece bana özgü bişiy değil....

İşin garip tarafı adam hiç utanmadan sıkılmadan yüzü kızarmadan dönüp diyor ki " ilk iki ay deneme süremiz var bu zaman zarfında sen bizi dene biz seni deneyelim sonra oturur konuşuruz" Tamam diyorum öyle olsun ama bana bu ilk iki ayda ne vereceksiniz ? Yine hiç utanıp sıkılıp yüzü kızarmadan ASKARİ ücret veririz diyor

ULAN UYANIK DAHA DOĞRUSU KENDİNİ UYANIK SANAN GERİ ZEKALI BEN SALAK MIYIM Kİ SENİN O İKİ AYDAN SONRA "USTACIM EN FAZLA 900 LİRA DİYECEĞİNİ İŞİME GELMESSE İŞİ BIRAKABİLECEĞİMİ" söyleyeceğini düşünemiyim AMACI ORDA BİR İNSANI İKİ AY KULLANMAK..

Şimdi konunun özü bu mesleğin hiç mi şanı şerefi ederi yok bu mesleğin hiç mi bir yerlerde sahibi yok hiç mi hakkını arayanı yok ?

Bir de en kızdığım olaydır bizim insanlarımız kendini kullandırmaya bayılıyorlar :D

Aman patron duymasın aman mühendis duymasın amir geliyo çabuk wc ye gidecek aman abi gidebilirmiyim ULAN SALAAAAK SEN OLMASSAN ORDA MAKİNA ARIZA YAPTI MI O ADAMLAR NE YAPACAK ELLERi AYAKLARI SANA MAHKÜM AMA SEN KALK KENDİNİ ONLARA KÖLE ET.... İşin bir tarafı böyle iken diğer bir tarafı ise işletme sahibi diyor ki İŞİNE GELİYOSA BU ŞARTLARDA ÇALIŞIRSIN İŞİNE GELMİYORSA BEN ÇALIŞANI BULURUM...

Adam haklı Kendisini kullandıran piyasanın anasını ağlatan işi bilen de bilmeyen de ama karakteri düzeni bu şekilde bozan bir çok insan ve teknik elemanım diye geçinen kişi var...Aman abi iş olsun da ben her b.ku yerim abi diyen karaktersizlerle dolu ortalık

Bu kişilerin de çalışma ortamlarına girdiğiniz zaman zaten Bir kene bir bit yada asalaktan hiç bir farkları olmadığını çalıştıkları yerde görürsünüz arıza çıkar yapamazlar gider yaparsın koştura koştura gider aman abi gittim yaptım diye yalakalık ederler...

Ben demiyorum ki elektrik yada elektronik yada teknik insanlar ali kıran baş koparan olsun külhan beyi olsun bir işletmede huzur içinde çalışılsın kardeşim neden işletme sahibi senin üstünde bir demir balyoz olsun da wc ye bile giderken kıvranasın ki neden bir elektrikçi bir işletme için bulunmaz hint kumaşı olsun ki

Ya onca zaman okuyacaksın onca zaman dirsek çürütüp mürekkep yalayacaksın onca zaman çıraklık edip alemin kahrını çekeceksin bişiyler öğreneceksin en önemlisi RIZKININ PEŞİNE ÇİL ÇOCUĞUNUN RIZIKLARININ PEŞİNE EMEK HARCAYACAKSIN bu para sana hediye yada hibe gelmeyecek çalışacaksın alın teri dökeceksin bilgini konuşturacaksın ustalığını tecrübeni konuşturacaksın ULAN DAHA NEDEN YALAKALIK YAPASIN DEYYUS

Hadi Adamın bilgisi yok beceriği yok ustalığı zayıf buna saygı duyarım elimden geldiği kadar da yardım ederim zoruma gitmez ama yalaka ise b.ku yedin :D

Ya patronlar ya amirler ULAN ŞEREFSİZLER İŞİNİ YAPAN ADAMLA YALAKAYI NEDEN BOĞAZ BOĞAZA GETİRİYORSUNUZ BU YALAKALARIN ÖNÜNÜ AÇAN SİZ VE PATRONLARSINIZ NE FAYDALARI VAR BUNLARIN SİZE Kİ EMEĞİ İLE ALIN TERİ İLE ÇALIŞAN ADAMI BU İTE KÖPEĞE EZDİRİYORSUNUZ

İnanırmısınız Bir motorun hız kontrol cihazı ile kontrol edilmesinde düşük frekans ile çalışırken daha az mı daha fazla mı akım çekmesi gerektiğini ohm kanunu ile açıklamaya çalışan adamlar var ya :D

Adamın birisi ile tanıştım adam 7 sene aynı iş yerinde ustalık yapmış Bildiği şeyler : Hangi makinanın sigortası nerede
Hangi makina nerden çalıştırılıp nerden durduruluyor ?
Mühürleme
Birde ordan burdan kopya çekerek motor hız kontrolleri ile uğraşıyorlar ama bilgi yok

Adam 1100 lira maaş alıyor sözüm meclisten dışarı it gibi de koşturuyorlar ağızlarına gelen lafı da söylüyorlar E ben bu adama acımam ki beter olsun pezevenk :D

Söylemek istediğim bu piyasada yeri gelir yağmurun altında yağmurluğu giyip direk tepelerinde çalışırız yeri gelir güneşin alnında direk tepesindeyiz yerine göre eksi bilmem kaç derecede fabrikada titreye titreye motor bağlarız yeri gelir fırının içinde rezistans tamir ederiz işletme sahibinin bakmaya bile cesaret edemediği yerlerde çalışırız...

Amele gibi duvar kırar tesisat döşeriz arıza arar bulur gideririz ( düşünsenize hasta doktora gider doktor bey buram ağırıyor der yada kaza yapmış her yeri kırık gider doktor bakınca anlar derdi ne ise ) ya hangi makina arıza yaptığında benim şuramda kablom kopuk buramda vidam gevşek şu rezistansım patlak da ben bu yüzden çalışmıyorum diyor ki

Teknik personelsin işin bunu yapmak diyor adamlar geçiyor tepene hadi usta hadi usta hadi usta diye kafa ütülüyorlar ama saygıya paraya gelince elleri titriyor pezevenklerin iş bulmak zaten olmuş başlı başına bir bela 6 aydır işsizim sigara parası bile bulamaz olmuşum ne sinir kalmış ne stres...

Bu işin bir uygulatıcı kuralı bir sahibi yok mu ya bu işin ederi ne ustalarım :D

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri