excel tablosunu autocade lisp yaparak aktarma

ephesus83

Üye
arkadaslar elektrik projelerinde excel tablolarını gerilim dusumu tablo yukleme cetveli vs tabloları autocade lisp yaparak aktarmak istiyorum fakat su lispi tam olarak cozemedim yardımlarınızı bekliyorum şimdiden tesekurler

excell tablosunu autocad'e aktaran bir kaç lisp denedim, maalesef tam olarak başarılı olduklarını göremedim. fakat bu işlemi lisp olmadan yapmakta mümkündür. bunun bildiğim bir kaç yöntemi var. scorpions arkadaşımızın dediği gibi copy paste yaparak yapabiliriz. fakat bu şekilde yaptığımızda düzeltmek biraz sorun oluyor. düzelteceğimiz hesabın veya tablonun üzerine tıkladığımızda sayfa açılmamazlık yapabiliyor ya da düzelttikten sonra ölçeği değişebiliyor. ayrıca çıktılarda iz olarak kendini belli edebiliyor.

en sağlam yollardan biri; excell de hazırladığımız sayfayı kaydettikten sonra copy yaparak, "autocad'de edit>paste spacial>bağlantı yapıştır>autocad entities" komutları ile projeye aktarmaktır. tablolarda düzeltme yapabilir, hücrelerin eni ve boylarıyla da oynayabilirsiniz.

bir başka yöntem ise; www.cadig.com sitesinden programınıza uygun olan yamayı indirip kurmak. tam sürümü biraz tuzlu geldiği için tam sürümünü kullanmadım ama demo sürümü de oldukça başarılıdır. programı kurduğunuzda autocad menülerinde autotable menüsü açılır. create sekmesine tıklanıldığında excell sayfası açılır ve dosyanızı seçtikten sonra yine excell üzerinde çıkan autotable menüsünden finish diyerek işlem sonlandırılır. bence en garantisi bu yöntem ama ah bir de demo olmasa...

evet çok tesekurler ne zamandır kafamı kurcalıyordu

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri