Elektrik faturaları ve sayaçları optimizasyonu hakkında

esquado

Üye
Arkadaşlar bir konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum.

Çalıştığım firmada 6 adet elektrik aboneliği var.Farklı zamanlarda fabrikaların ilavesi neticesinde yeni abonelikler açılmış.Bu aboneliklerdeki faturaların sayaç çarpanları trafoların güçlerine göre planlanarak(akım tr X gerilim tr şeklinde)proje aşamasında belirlenmiş ve uygulanmış.Şimdi bununla ilgili bir çalışma yapmak istiyorum.Sayaç çarpanları ;1 aylık endeksleri ve sözleşme güçleri şu şekilde:

SÇ ; T1 ; T2 ; T3 ; söz.gücü
1.ab ;9000 ; 1171350 ; 539730 ; 877050 ; 4300
2.ab; 6000 ; 836280 ; 384240 ; 611460 ; 3000
3.ab ;6300 ; 488187 ; 218673 ; 342216 1600
4.ab; 50 ; 20848 ; 3598 ; 75
5.ab ;4500 ; 341100 ; 151200 ; 252540 ; 2000
6.ab; 2520 ; 107906 ; 13078 ; 252 ; 750

Buradan bir optimizasyon yaparak sayaç çarpanı yüksek olan kısımdaki yüklerden (tali panolar vs.)bazılarını sayaç çarpanı düşük olan kısma aktarmamız mümkünmüdür?(Yani sayaç çarpanı düşük olan kısımdaki trafoların kapasitesi çalışma anında (%)olarak belirlenerek tam yükte çalıştırılabilecek şekilde diğer kısımdaki yüklerden bazılarını aktarsak nasıl olur.Üstteki değerlerden trafoların yük durumunu çıkarabilir miyim?
Yazılım ile otomatik şalterler kullanarak otomatik yük değiştirme işlemi yaptırabilir miyim?

Yardımcı olabilecek arakadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Eğer ki bunu faturayı düşük tutmak için yapıyorsanız, sayaç çarpanının yüksek olması sizi yanıltmasın. Kullanılan güç değişmeyeceği için, toplamda gene aynı tutarı ödeyeceksiniz.

Şöyle ki:
90kW'lık bir yük, çarpanı 9000 olan sayacın endeksinde, bir saatte 90/9000=0,01kWh yazdırır. Sayaç çarpanı ile fatura hesaplanırken bu, faturaya 0,01x9000=90kWh olarak yansır.
90kW'lık bir yük, çarpanı 6000 olan sayacın endeksinde, bir saatte 90/6000=0,015kWh yazdırır. Sayaç çarpanı ile fatura hesaplanırken bu, faturaya 0,015x6000=90kWh olarak yansır.

Olay sadece matemetiksel eşitlikten ibarettir.

Abonelerinin her birinde aylık olarak sözleşme gücünün ne kadarını kullandığınıda göz önüne almalısın.Eğer bir aboneden diğer aboneye yük transfer etmeye karar verirsen transferedeceğin abonenin demandını ve transfer edeceğin yükü iyi hesaplamazsan ve sözleşme gücünü geçersen güç aşım bedeli ödemek zorunda kalabilirsin

Bahsettiğiniz aktarmayı gündeme almayı düşünmek için yukarıda verdiğiniz endeks bilgisi yetersizdir.

Endeksi ve sayaç çarpanlarını değil, tüketim miktarını ve tüketimin sözleşme gücü ile farkını gözetmek durumundasınız.

Arkadaşlar aslında yapmak istediğim sayaç çarpanı yüksek olan trafo yüklerini düşük olan ve %40 kapasitelerde çalıştırılan trafolara aktarmak.Bu sayede hem abonelik miktarını düşürmek hem de sayaç çarpanından gelebilecek fiyat farkını ortadan kaldırmak.Eğerki trafoların güçleri birbirlerinden %30 dan az farklı olsaydı hepsini tek bara üzerinden kuplaj yaparak çalıştırmayı planlıyordum.Ancak arada farklı olan trafolarda var.Buradaki optimizasyonu yapabilmek için her trafonun anlık ve aylık mx.min.çektiği güçleri belirlemek,çalıştıkları ortam sıcaklıklarını ve birbirlerine uzaklıklarını belirlemek gerekir.Yani yatırım maliyeti ne kadar sürede amorti eder.Çok bilinmeyenli denklem.Bu bilinmeyenleri toparlıyorum.Ayrıca Genç Arkadaş senin belirttiğin konu doğru buna katılıyorum sıkıntı yok ama düşünmediğin husus şu bir işletmede ne kadar çok abonelik var ise o kadarda sözleşme gücü bildirme zorunlluğun var ve bu sözleşme gücünü kllansan da kullanmasan da faturana yansıtırlar.Benim derdim abonelikleri azaltarak fatura adetlerini düşürmek.Konuyla ilgilenen ve yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.İlgili çalışmaları tamamladımda sizlerle paylaşacağım.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri