evlerde kullanılan aletlerdeki dirençlerin büyüklüğü

cruelsah

Üye
Öncelikle sitenize yeni kaydolan bir lise öğrencisiyim, şu sıralar elektrik konusunda kafama takılan birkaç soru var ve çevremden düzgün yanıtlar alamadım,forumda da bulamadım konuyu ben açmak istedim, umarım doğru alanda açmışımdır. Neyse konuya dönersek;Evlerde kullanılan ve çok enerji tüketen örneğin su ısıtıcısı gibi aletlerin dirençlerinin mantık olarak yüksek olması gerekiyor ki ısınabilsin fakat, güç ve ısı kaybı formülü akımın karesi.direnç olduğuna göre burada akım daha öne çıkıyor yani daha çok ısı üretebilmek için akımın yüksek olması gerekir fakat ohm yasasına göre bunlar ters orantılı;özetlersek evde enerji kullanan aletlerin dirençleri yüksek mi olmalıdır düşük mü basitçe açıklarsanız sevinirim

Akım öne çıkıyor da tesisatının taşıyabileceği akım sınırlı. 50 amper çekerim gibi bir lüksün yok zaten sigortaların 16 amper filandır. Dolayısıyla 220 x 10 =2200w hadi bilemedin 2500w çekersin. Fazlasını çekmeye kalkarsan tesisat taşımaz. 4000w istiyorum diyorsan 380 volta geçmen gerekir.

ZAqnBURqmK2qLkCamYEg6o1hI5xlDjsaJzB6Y0WCqz7z-Swngw.png
:) bu şekili bılmen gerekır orta okuldan başlıyorlar oğretmeye:)

Anladigim kadariyla kafana takilan husus su;

Isı ve guc formulu P=I[SUP]2[/SUP]​.R ise formule gore R nin artmasi gucun artmasi demek. Fakat artmiyor azaliyor diyorsun. Cevabi ohm kanununda direnc ile akim birbirine gobekten bagli ikisinden birini tek tek arttirip azaltamazsin terazinin bir tarafinda yapacagin degisiklik diyer tarafta etkisini gosterir.

Direnç öz formülünde, iletken kalınlığı arttıkça direnç değeri düşer. Yüksek güçlerde direnç değerinin değil, iletken kesitinin büyük olması gerekir. Tek fazlı sistemde, Güç=Gerilimin Karesi/Direnç tir. Dolayısıyla direnç değeri azaldıkça güç değeri de artacaktır.

Prizden aldığın gerlim 220V sabit olduğuna göre senin (volt=akım*direnç) formülünde sonucu etkileyen 2 elemanın var direnç ve akım.Örnek 220V=10A*22ohm veya 220V=1A*220ohm burdada gördüğün gibi direnci ne kadar küçük seçersen o kadar çok akım çekersin. güç=akımın karesi*direnç formlünde gücü belirlemekte en etkili olan değer akımdır çünkü onun karesi alınmıştır. ayrıca
güç=akım*gerilim ve güç=gerilimin karesi/direnç formüllerinide kullanarak aynı sonuca ulaşırısın.

öncelikle tüm cevaplar için teşekkür ediyorum, bir elektronik cihazın kullandığı gücün; akıma dirençe göre daha çok bağlı olduğunu çıkardım çünkü P=I[SUP]2[/SUP]​.R formülünden geliyor.Fakat kafamda hala sorular kaldı yani bir su ısıtıcının üzerinden geçen akım fazla olmalı yani direnci düşük müdür? eğer direnci düşükse kabloların da direnci oldukça düşük direk kabloların en fazla ısınması gerekmiyor mu sonuçta hiç ısıtıcıya gerek kalmaz direk kabloların bir elektrikli ısıtıcı gibi ısıtması gerekmezmiydi ?

öncelikle tüm cevaplar için teşekkür ediyorum, bir elektronik cihazın kullandığı gücün; akıma dirençe göre daha çok bağlı olduğunu çıkardım çünkü P=I[SUP]2[/SUP]​.R formülünden geliyor.Fakat kafamda hala sorular kaldı yani bir su ısıtıcının üzerinden geçen akım fazla olmalı yani direnci düşük müdür? eğer direnci düşükse kabloların da direnci oldukça düşük direk kabloların en fazla ısınması gerekmiyor mu sonuçta hiç ısıtıcıya gerek kalmaz direk kabloların bir elektrikli ısıtıcı gibi ısıtması gerekmezmiydi ?

merhaba bir isiticinin gucu sohbanler mesela 2000 3000 7000 wattlik civarindadır 300 watta 3000/230 volttan 13.04 amper akim cekmektedir bunun direnci ise 230 volt / I akım = 17.63 ohm dur.

Forum istatistikleri

Konular
128,468
Kullanıcılar
450,408
Son üye
omerbehlulka

Yeni konular

Geri