EVDE AKÜ ŞARJI KONUSUNDA YARDIM...

Tayfun55

Üye
Evde oto amfisi kullanıyorum ve bilgisayar power supply'i ile besliyorum fakat amperi düşük olduğu için akü aldım elimdeki power supply ile şarj edebilirmiyim? Power supply 350 Watt ve Akü Varta B33 12v 45ah kuru akü.

Power supply 13,5 volt gibi bir gerilime ayarlanırsa şarj olur.12 volt gerilim aküyü tam şarj edemez.En uygunu 5-6 amper otomatik bir şarjör yapmanız veya temin etmenizdir.kolay gelsin.
.

elinizdeki power supply yüke girdikce voltaj yükseltiyorsa olabilir 5v veya 12v çıkışına 10ohm 10w taş direnç bağlarsınız veya araç ampüllerinden olabilir 12v 10w lık ama power supply dediğim kendi yükseltme özelliği varsa .! olmayadabilir.

kolay gelsin

Power supply 13,5 volt gibi bir gerilime ayarlanırsa şarj olur.12 volt gerilim aküyü tam şarj edemez.En uygunu 5-6 amper otomatik bir şarjör yapmanız veya temin etmenizdir.kolay gelsin.
.

Power supply ayarlı değil sanırım cevap için teşekkürler.

elinizdeki power supply yüke girdikce voltaj yükseltiyorsa olabilir 5v veya 12v çıkışına 10ohm 10w taş direnç bağlarsınız veya araç ampüllerinden olabilir 12v 10w lık ama power supply dediğim kendi yükseltme özelliği varsa .! olmayadabilir.

kolay gelsin

Tam anlayamadım ama şöyle birşey yapsam işe yararmı ; 5v ile 12v çıkışlarını seri bağlayıp ucunada yük bağlayıp ''çorbadatuz'' hocamızın dediği gibi 13,5v'a indirebilirmiyiz elimdeki imkanlarla masrafsız bir şekilde işin içinden çıkmayı düşünüyorum yardım için teşekkürler kolay gelsin.

Tam anlayamadım ama şöyle birşey yapsam işe yararmı ; 5v ile 12v çıkışlarını seri bağlayıp ucunada yük bağlayıp ''çorbadatuz'' hocamızın dediği gibi 13,5v'a indirebilirmiyiz elimdeki imkanlarla masrafsız bir şekilde işin içinden çıkmayı düşünüyorum yardım için teşekkürler kolay gelsin.

Dediğiniz şekilde bir seri bağlantı yapılamaz,çünkü siyah( - ,şasi, 0 ) kablo hattı, hem kırmızı (+5 volt) hem de sarı (+12 volt) kablo için ortaktır.Ayni yere ortak olan iki farjlı voltaj değeri,bu nedenle seri bağlı olarak birleştirilip çoğaltılamaz.Ancak 2 adet 350 watt. güç çıkışı olan(Veya birbirine güç değerleri yakın olan), 2 adet psu'nuz varsa bu yapılabilir. 10-17-24 volt dc. gibi farklı değerler bu yolla elde edilebilir.

seri-baglanti-ile-guc-kaynagi-voltajini-yukseltme.jpg

Seri Bağlantı İle Güç Kaynağı Voltajını Yükseltme | Elektronik Devreler Projeler 320 Volt

2 adet psu'nuz yoksa mutlaka 3-4.5 amper 15 volt dc. çıkışlı ac-dc adaptör bulup aküleri o şekilde şarj etmek en iyisidir.Aslında bir SMPS türü olan psu'ların da çıkış voltajı +12 volttan +15 volt'a kadar yükseltilebilir.Ancak çok ince hesap ve uğraşıyı gerektirmektedir,uğraşmanızı da pek tavsiye etmem.320volt.com sitesinde yazarımız yalnızca basit yapıdaki SMPS adaptörleri ile geri besleme devresine müdahele ederek bu işlemi yapabilmiş ve bu sayede de voltaj yükseltmede başarılı olabilmiştir.Ancak pc psu'larında daha karmaşık bir geri besleme sistemi olduğu için bu daha basit ve sabit çıkış voltajlı yapıdaki SMPS adaptörünü bu nedenle tercih ettiğini de açıkça belirtmiştir.

Smps Voltajını Yükseltmek | Elektronik Devreler Projeler 320 Volt

Yukarıdaki basit tipteki laptop adaptörü tipindeki SMPS adaptörünün voltajı ince hesaplamalarla (Geri besleme kısmına müdahele ile) voltaj yükseltilmesi işleminde başarılı olmuştur.Kolay gelsin.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim bir süresir siteye gelemiyordum sorunu hallettim akü şarj cihazı ile tekrar teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,161
Son üye
Nonjekal

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri