Ev yapımı CNC

Şimdi yardımlar için sağolun tabiki evde yapılması imkansız ama 1000 lira çok.internnete 400 liraya olur deniliyor.
Ya siz çok pahalıya aldınız ya onlar çok ucuza aldılar...

Bu arada kendim yapmakta olduğum CNC yi Www.robutik.orG tan görebilirsiniz elimden geldiği kadar aşamalarını anlatmaya çalışıyorum. Vakit buldukça daha da detaylandıracağım.
hoşçakalın
drRobutik.

Siteniz de calismalariniz da cok guzel... Tebrik ederim.

Bu foto üstünde bazı sorularım var.
1-Şimdi tablayı 1 numaralı motor çekiyor.ancak sadece 1 tane motor o kadar yükü taşıyabilirmi?Yani tabla üstünde iş parçası olmadan ağır üstüne iş parçası koyunca iyice ağır olacak sadece 1 tane motor bu ağırlığı hiç zorlanmadan çekebilirmi?Bunun başka bir yolu varmı? yandan 2 motor koysam bu sefer 4 motor kullandığım için 4 eksenmi olur

2 numaralı parçanın adı nedir?
3 numaralı parçanın adı nedir?

sen bu işi 700 tl ye çıkarırsın

700 Lira bile çok.Hacettepeli arkadaşlar 200 dolara bitirmiş işi.Ben ahpaştan yapacağım ilk cnc mi kendim bile kesebilirim ekstra kesme parası bile vermem ama şu teorik bilgileri bir elde edeyim direk olaya giriyorum...

Bu foto üstünde bazı sorularım var.
1-Şimdi tablayı 1 numaralı motor çekiyor.ancak sadece 1 tane motor o kadar yükü taşıyabilirmi?Yani tabla üstünde iş parçası olmadan ağır üstüne iş parçası koyunca iyice ağır olacak sadece 1 tane motor bu ağırlığı hiç zorlanmadan çekebilirmi?Bunun başka bir yolu varmı? yandan 2 motor koysam bu sefer 4 motor kullandığım için 4 eksenmi olur

2 numaralı parçanın adı nedir?
3 numaralı parçanın adı nedir?

Orada ağırlığı taşıyan her iki taraftaki millerdir( 2 numara).Motor bu ağırlığı sürtünmesi mümkün olduğunca azaltılmış bu miller üzerinden cıvata vasıtası ile
ileri geri hareket ettiriyor.3 numara, mil üzerinde hareket eden sistemi tutan
bir çeşit yatak.Burada baskılı devre delme amacıyla kullanılıyor zaten.

1-Şimdi tablayı 1 numaralı motor çekiyor.ancak sadece 1 tane motor o kadar yükü taşıyabilirmi?Yani tabla üstünde iş parçası olmadan ağır üstüne iş parçası koyunca iyice ağır olacak sadece 1 tane motor bu ağırlığı hiç zorlanmadan çekebilirmi?
O motor, sadece atalet momentini ve surtunmeyi yenecegi icin sabit hizlarda fazla guc harcamaz. İvmelenmelerde (hizlanma ve yavaslamalarda) guc ister. Hızlanma/yavaslama suresini uzatarak o anlarda da fazla guc harcamadan isini halladebilirsin.

Bu tip makinelerde genelde dikey eksen motorunun guclu olmasi gerekiyor, digerleri nisbeten daha kucuk motorlar olabilir.

Peki bu şekilde değilde yandan tablayı çeken 2 motor koyarsam 4 eksenmi oluyor hangisi daha sağlıklı ?

Birde motor güçü demişsiniz bunu satın alırken nasıl anlarız ?

Mesela x eksenine yanlara iki motor koyasan 4 eksen olmalı, PC paralel porttan çıkan x eskeni pinini sürücü kartta 2 eksene aynı anada girersin.
web sitemde resimde gördüğünüz CNC x eksenindeki motor tam tamına 10-12 kg uyguluyor, dijital terazi ile ölçtüm. Sanayide başka bir deneme daha yaptım, bir makinanın ekseni sanırım 30 40 kg var 3 A step motor ile 2 mm hatveli mil ile rahatlıkla haret ettirilebiliyor. Tabi hız çok düşük.
hoşçaklaın
drRobutik

Şimdi yavaş yavaş kafamda bir model beliriyor.Size yakında solidte çizer paylaşırım ama araştırma konusunu tam halletmem gerekiyor.
Robutik bey bu x eksenini 2 motoru nasıl tek girişe takıcam yani bir nevi 4 motorla 3 eksen yapacağım ?

Forum istatistikleri

Konular
128,206
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri