Ev yapımı CNC

giraygiray

Üye
İyi akşamlar;
Ben ev yapımı basit bir cnc freze yapmak istiyorum.İnternette araştırma yaptım birçok mini cnc var ama tam olarak tek tek yapım aşamalarını anlatan bir site bulamadım.Biliyorum benim gibi mini cnc yapmak isteyen ama yardımcı kaynak bulamadığı için başlayamayan arkadaşlarımız vardır.Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımı bu konuda bizlere yardım etmesi için bekliyorum.Eğer böyle bir yardım sever çıkarsa buradan sorularıma başlıyacağım...
Saygılarımla.........

Malzeme ne kullanmayı düşünüyorsunuz.Cıvata mı yoksa bilyalı hareket mili mi?

O zaman cıvata ile yapacaksınız demektir yada çekmece rayı.
8 lik paslanmaz cıvata > 3 lira
rulman > 2 lira
:)

Parası aslında çok önemli değil bana nasıl yapılacağını anlatan biri çıkarsa işe girmek istiyorum.Tabi kaba taslak değilde detaylı bir şekilde

Başka detaylı kaynak varmı acaba ?
------------------
Birde bir sorum var ev yapımı cnc diye geçiyor ancak bu malzemelerin hiçbirini evde işleyemeyiz.İlla sanayide birine kestirmek,deldirmek gerekiyor

Son düzenleme:
Köpük Kesme Aleti - Melih Karakelle'nin Kişisel Web Sitesi
Bunların haricinde bilyalı yatak kullanırsanız ve hazır alırsanız bayağı tuzluya malolur.
Mekanik aksam için ortalama 1.5 milyar tutabilir.
En iyisi piyasada tij yada saplama diye geçen cıvatalardır.
Tamamen evde yapma zordur yada mümkün değildir.
Örneğin m10 bir cıvatayı büyük mengene olsa bile kesmenin zor olduğunu
kesmeye başlarsanız anlarsınız,zaten düzgün olmaz.
Cıvata alacaksanız( bunlar 1 mt dir)birden fazla alın ve bunları örneğin
25 cm tornacıda kestirin.usta 5 milyon falan alır.
en düzgünlerini seçin.bunlarda hafif yalpalama olabilir.onun için kalın cıvata seçin.
m8,m10,m12 gibi.
rulmanları cıvataya somun ile tutturabilirsiniz.m8 için iç çapı 9mm olan rulman alırsanız hafif boşluk kalır,bunun arasına lastik makoron geçirilebilir.ev yapımı olunca böyle iptidai
çözümler çıkıyor gördüğünüz gibi.tornacıda rulmanları taktırmanız en iyisi.verdiğim linkte olduğu gibi.
planlamayı iyi yapmak ve tornacıya bir iki sefer uğramaktır en iyisi.
bu malzemelerle bile olaya adım atmak 50-100 milyonu cepten götürür.
basit step sürücü ve motorları hazır tutmak
tek eksen mekaniği denemek için yararlı olur.

Selam,
Ben geçen sene bir ev Yapımı CNC işine girdim ,
Ama ev imkanları ile tamamen yapmak oldukça zor.
Ben MDF ile başladım, maliyeti yaklaşık 1000TL arası olcak gibi görünüyor. Bunu için alet edavat yatırımlarını saymıyorum. Mesela kablosuz matkap, dikey sütunlu matkap bu matkap olmadan kesinlikle bu işe girimeyin derim, bunların yanında matkap ucu takımları derken fatura büyüyor. Bu arada kendim yapmakta olduğum CNC yi Www.robutik.orG tan görebilirsiniz elimden geldiği kadar aşamalarını anlatmaya çalışıyorum. Vakit buldukça daha da detaylandıracağım.
hoşçakalın
drRobutik.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri