Ev için sigorta seçimleri doğru mu?

Şehirden ekmek alıp akşam dönülen köyse biz almayalım. Köy neresi , şehir neresi , köylü kim , şehirli kim . Hepsi artık kitaplarda kalmış edebi kavramlar sanki .
Av yaptığım için adı eskilerde köy olup yenilerde mahalle olan her yeri görme şansım oluyor. Artık köyde yaşayanlar da yumurtayı marketten alıp yağı margarin olarak kullanıyorlar. Ekmek zaten fabrikasyon türü.. Aklimizdaki köy kavramı/hayali bitmiş durumda maalesef.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Gelişmeleri yazayım dedim,

Bugün belediyeye gidip binanın elektrik projesini aldım. 280tl verdik almak için neyse artık.

projeden bir iki resim koyuyorum anlamam için bana yardımcı olun lütfen.

prj1.JPG

Kolon hattı bölümünde sigortalar bu şekilde gösteriliyor, bunlar dairelerdeki sigortalardır değil mi?,
Burada 7 sigorta 1 KAR var, ama evde 5 sigorta 1 KAR var, amper değerleri de uymuyor zaten.

prj23.JPG

renkli olmadığı için pek anlayamadım mutfağa kaç hat gidiyor, gözü alışkın biri daha iyi anlayabilir.
Sigorta kutusu da mavi işaretlediğim yer de ama sanki o işaretin karşısında görünüyor projede.

Resmi bakma açınız göre oturma odası batısında priz görünüyor ama kuzey ve (batı)kapı girişinde, salon da aynı şekilde, ben mi hatalı yorumluyorum.

@harungundogdu

Gelişmeleri yazayım dedim,

Bugün belediyeye gidip binanın elektrik projesini aldım. 280tl verdik almak için neyse artık.

projeden bir iki resim koyuyorum anlamam için bana yardımcı olun lütfen.

Ekli dosyayı görüntüle 100634

Kolon hattı bölümünde sigortalar bu şekilde gösteriliyor, bunlar dairelerdeki sigortalardır değil mi?,
Burada 7 sigorta 1 KAR var, ama evde 5 sigorta 1 KAR var, amper değerleri de uymuyor zaten.

Ekli dosyayı görüntüle 100635

renkli olmadığı için pek anlayamadım mutfağa kaç hat gidiyor, gözü alışkın biri daha iyi anlayabilir.
Sigorta kutusu da mavi işaretlediğim yer de ama sanki o işaretin karşısında görünüyor projede.

Resmi bakma açınız göre oturma odası batısında priz görünüyor ama kuzey ve (batı)kapı girişinde, salon da aynı şekilde, ben mi hatalı yorumluyorum.

@harungundogdu
Çizimde 5 linye görünüyor. 3 linye priz, 2 linye aydınlatma, toplam 5 sigorta oluyor.

Bir tanesi mutfaktaki 3 prize gidiyor.

Diğer linye salon, mutfak, oturma odası, çocuk odası toplam 7 priz.

3.sü yatak odası ve banyoya gidiyor 2 priz.
Yani mutfağa 2 linye gitmiş oluyor ama tezgah tarafına sadece biri geliyor.

Benim gördüğüm bu şekilde.

Son düzenleme:
Baştan aşşağı yanlış aydınlatmaları 10 luk sigortaya prizleri 16 lık (B) tipi sgirotaya bapla ve A tipi 32 A sigorta tak( 25A ) olabilir.

Döküman derken ne demek istediğini anlamadım ama klasik 30ma 40A Type A yazan kaçak akımlar var ya onu kast ettim.
Konu sahibinin hakkını yemeyelim . Elektrikçi olmamasına rağmen sizden daha fazla literatüre hakim . Kavramları karıştırmamak lazım.

Baştan aşşağı yanlış aydınlatmaları 10 luk sigortaya prizleri 16 lık (B) tipi sgirotaya bapla ve A tipi 32 A sigorta tak( 25A ) olabilir.

aydınlatmaları B10, prizleri B16 aldım legrand marka, KARölesini Legrand 25A 30mA, Tip A olarak aldım,(AC diye almıştım ama A tip gelmiş, daha iyi oldu ),

Klavuz susta da alım, eğer nötr hattının birleştiği yeri bulamazsam (Bulmak kolay da yeni duvar kağıdı yapıldı o sıkıntı) bu şekilde yapacağım, nötr hattını bulup nötr kablosunu 6mm2 ile değiştirebilirsem sigorta kutusuna kadar, siemens 40A 30mA Tip A Kar daha alıp, bunu prizlere 25A olan KARı aydınlatmaya bağlayıp sistemi ayıracağım.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri