Eski sigortayı nasıl değiştirmeliyim? [ÇÖZÜLDÜ]

alphablind

Üye
Merhabalar, yeni taşınacağım evde çok eski bir sigorta var. Fotoğrafı ektedir. Sigorta malzemesi alıp işçiliği dışarıdan almak istiyorum. Aynı amper değerlerinde mi almalıyım? Banyodaki çamaşır makinesi mutfağa taşınacak, banyoya da termosifon takılacak. Dolayısıyla mutfağa giden sigortanın amperini yükseltmeli miyim? Ana sigorta kaç amper olmalı? Hangi tip sigortayı almalıyım? B tipi mi? Bazıları C tipi almalısın diyor. Önerebileceğiniz ucuz sigorta var mıdır? Bir de kaçak akım rolesi taktırmak istiyorum. O konuda da yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı? Teşekkür ederim.

Yapmayı düşündüklerim:

Banyo - 20 A (Termosifon takılacak, eski sigortadaki gibi 20A bırakacağım)
Y. odası - 10 A
Mutfak - 20 A (Çamaşır makinesi de buraya gelecek, 16A'dan 20'ye yükselteceğim)
Salon - 16 A
Ana - 25 A (İnternette 32 A takın demişler ama bilemedim, 25 A takılır diyen de var)

Düşüncem doğru mudur? Bunların yanına nasıl bir kaçak akım rolesi takmalıyım?

Ekli dosyalar

• sigorta.jpeg
    sigorta.jpeg
    111.6 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar, yeni taşınacağım evde çok eski bir sigorta var. Fotoğrafı ektedir. Sigorta malzemesi alıp işçiliği dışarıdan almak istiyorum. Aynı amper değerlerinde mi almalıyım? Banyodaki çamaşır makinesi mutfağa taşınacak, banyoya da termosifon takılacak. Dolayısıyla mutfağa giden sigortanın amperini yükseltmeli miyim? Ana sigorta kaç amper olmalı? Hangi tip sigortayı almalıyım? B tipi mi? Bazıları C tipi almalısın diyor. Önerebileceğiniz ucuz sigorta var mıdır? Bir de kaçak akım rolesi taktırmak istiyorum. O konuda da yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı? Teşekkür ederim.

Yapmayı düşündüklerim:

Banyo - 20 A (Termosifon takılacak, eski sigortadaki gibi 20A bırakacağım)
Y. odası - 10 A
Mutfak - 20 A (Çamaşır makinesi de buraya gelecek, 16A'dan 20'ye yükselteceğim)
Salon - 16 A
Ana - 25 A (İnternette 32 A takın demişler ama bilemedim, 25 A takılır diyen de var)

Düşüncem doğru mudur? Bunların yanına nasıl bir kaçak akım rolesi takmalıyım?
Kendi mesleğinizi icra etmenizi, elektrik gibi ihtisas bilgisi isteyen işlemlere ait devre elemanı seçimlerini de evi inceleyecek profesyonel destek alacağınız elektrikçilere bırakmanızı öneririm.
Konu hakkında en azından duymuşluğunuz olması adına:
Sigorta: B tipi....
Ucuz sigorta = Ucuz, kalitesiz güvenlik,
Kaçak akım rolesi & sigorta amperajları seçimi: Profesyonel ekibe bırakınız.

... tesisattaki kablo kesitleride önemli. Uygunsuz kesit kullanılmış olabilir.. onun için şu cihaz için şu değerde sigorta takın demek doğru olmaz. Seçim sırası şöyle oluyor;
cihaz gücü>kablo kesiti>sigorta
değeri.
Kaçak akım konusu;
evde topraklama olması gerekir.. tesisat kabloları yalıtılmış olmalı.. çok eski evlerde nötr çıplak olabiliyor..
Bu evde tadilat yapılacaksa(sıva boya vs..) elektrik tesisatının yenilenmesi en iyisi..

Merhaba
Sigorta foto dan çözümleme oda oda sigorta sistemi olabilir aydınlatma ve priz aynı sigorta devresinde düşüncem
Bu durumda arkadaşların bahsettiği gibi çıplak tel kablo olma olasılığı ve o zamanki kullanılan kablo incelik ve kalınlık yani kesiti bu kablo ozeligi sigorta ve kablo ilişkisi
Yüksek sigorta olursa kablo yanar yangın tehlikesi
Kablolar da artık yaşlanma olmuştur
Kararma
Hesap + proje ve kaliteli malz +para
Düşünceniz sigortaları degisiklik iyi ama kablolar da degismesi yararlıdir
Eskiden elektrikli cihazlar daha az vardı o zamanki sisteme uygun diyelim
Şimdi zor .
Kolay gelsin Prof yardım alın yerinde çözüm
Buradan yardım belki yapılabilir fakat tam bilgi gereklidir ve en önemlisi iş tehlikesi güvenliği kimse bu tehlikeye tarif ile girmek işe düşüncesindeyim
Ben bazen yardımcı olmak için tarif yapıyorum aklım sizlerde kalıyor
Her konuya cevap vermeyi birakacağını gibi
Sağlıcakla kalın

Kendi mesleğinizi icra etmenizi, elektrik gibi ihtisas bilgisi isteyen işlemlere ait devre elemanı seçimlerini de evi inceleyecek profesyonel destek alacağınız elektrikçilere bırakmanızı öneririm.
Konu hakkında en azından duymuşluğunuz olması adına:
Sigorta: B tipi....
Ucuz sigorta = Ucuz, kalitesiz güvenlik,
Kaçak akım rolesi & sigorta amperajları seçimi: Profesyonel ekibe bırakınız.
Teşekkür ederim. Bugün anlaştım bir elektrikçiyle.
... tesisattaki kablo kesitleride önemli. Uygunsuz kesit kullanılmış olabilir.. onun için şu cihaz için şu değerde sigorta takın demek doğru olmaz. Seçim sırası şöyle oluyor;
cihaz gücü>kablo kesiti>sigorta
değeri.
Kaçak akım konusu;
evde topraklama olması gerekir.. tesisat kabloları yalıtılmış olmalı.. çok eski evlerde nötr çıplak olabiliyor..
Bu evde tadilat yapılacaksa(sıva boya vs..) elektrik tesisatının yenilenmesi en iyisi..
Teşekkür ederim görüşleriniz için.
Merhaba
Sigorta foto dan çözümleme oda oda sigorta sistemi olabilir aydınlatma ve priz aynı sigorta devresinde düşüncem
Bu durumda arkadaşların bahsettiği gibi çıplak tel kablo olma olasılığı ve o zamanki kullanılan kablo incelik ve kalınlık yani kesiti bu kablo ozeligi sigorta ve kablo ilişkisi
Yüksek sigorta olursa kablo yanar yangın tehlikesi
Kablolar da artık yaşlanma olmuştur
Kararma
Hesap + proje ve kaliteli malz +para
Düşünceniz sigortaları degisiklik iyi ama kablolar da degismesi yararlıdir
Eskiden elektrikli cihazlar daha az vardı o zamanki sisteme uygun diyelim
Şimdi zor .
Kolay gelsin Prof yardım alın yerinde çözüm
Buradan yardım belki yapılabilir fakat tam bilgi gereklidir ve en önemlisi iş tehlikesi güvenliği kimse bu tehlikeye tarif ile girmek işe düşüncesindeyim
Ben bazen yardımcı olmak için tarif yapıyorum aklım sizlerde kalıyor
Her konuya cevap vermeyi birakacağını gibi
Sağlıcakla kalın
Teşekkür ederim geri dönüşünüz için. Sağlıcakla kalın.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri