Sigorta değerleri

ahmet0197

Üye
Merhabalar
Evin ana panosunda elektrik saatinin oradaki ana sigorta legrand marka B 32A trifaze sigortadır.
Evin içindeki sigorta kutusundaki 25 A kaçak akım rolesi var ve şofben için 25 a takılı
Şimdi soru şu
Banyoya şofben takacağım
Sigorta atmasın diye 32a takmam lazım
(1.si B tipi mi c tipi mi takmalıyım)
32a takınca kaçak akım rolesini 40 amper mi yapmalıyım
Kaçak akımı 40 yaparsam dışarıyı da 40 yapmam gerekecek zaten
Birde dışarıdaki b tipi mi c tipi mi olmalı trifaze
Söylemenize gerek yok biliyorum hepsinin 25 olması yanlış onları düzelteceğim
Lambaları vs.

Ekli dosyalar

• IMG_4821.jpeg
    IMG_4821.jpeg
    288.1 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_4819.jpeg
    IMG_4819.jpeg
    400 KB · Görüntüleme: 21
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar
Evin ana panosunda elektrik saatinin oradaki ana sigorta legrand marka B 32A trifaze sigortadır.
Evin içindeki sigorta kutusundaki 25 A kaçak akım rolesi var ve şofben için 25 a takılı
Şimdi soru şu
Banyoya şofben takacağım
Sigorta atmasın diye 32a takmam lazım
(1.si B tipi mi c tipi mi takmalıyım)
32a takınca kaçak akım rolesini 40 amper mi yapmalıyım
Kaçak akımı 40 yaparsam dışarıyı da 40 yapmam gerekecek zaten
Birde dışarıdaki b tipi mi c tipi mi olmalı trifaze
Söylemenize gerek yok biliyorum hepsinin 25 olması yanlış onları düzelteceğim
Lambaları vs.
Peki şofben besleme hattiniz ne olacak . Sigorta büyütmek atmamasına çözümdür ama kablo akim taşıma kapasitesini arttırmaz. 2.5 mm² kablonun akim taşıma kapasitesi 21 amperdir . 32 nereye 21 nereye .

Kaçak akım rölesinin aşırı akım koruma fonksiyonu yoktur ( olanları da var ) ama tesisatına bağlı olduğu devreyi taşıyabilecek kontak yapısı olmalıdır . Bunun için bulunduğu devre akımından büyük seçilmelidir . Evlerde C tipi sigorta kullanılması uygun değildir .

Kaçak akım rölesinin aşırı akım koruma fonksiyonu yoktur ( olanları da var ) ama tesisatına bağlı olduğu devreyi taşıyabilecek kontak yapısı olmalıdır . Bunun için bulunduğu devre akımından büyük seçilmelidir . Evlerde C tipi sigorta kullanılması uygun değildir .
Abi canımsın ben anlamadım ne demek istediğini
Şimdi ben şofben için 32 amper takacağım b tipi mi olsun
Taktıktan sonra kaçak akım rolesi ile dış trifaze yi 40a. Mi yapayım

canım abicim
Soru soruyorum
Cevap almak istiyorum
Öğrenmek istiyorum sadece

canım abicim
Soru soruyorum
Cevap almak istiyorum
Öğrenmek istiyorum sadece
teori ile pratik arasında dağlar kadar fark vardır. ustamızın/ ustalarımızın 30/40 yıllık bilgi birikimi ile size çok kolay gelecek gibi bilgiler verebilirler/veriyorlar. kusura bakmayın ama siz bir amatör olarak bu bilgileri pratikte uygulamaya kalkarsanız; hoş olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. (neden bu böyle) sorusunun cevabı bir çok kitap ve uzun yılların eğitiminden geçtiğini hesap edersek... gerisi size kalmış. kazasız belasız.

teori ile pratik arasında dağlar kadar fark vardır. ustamızın/ ustalarımızın 30/40 yıllık bilgi birikimi ile size çok kolay gelecek gibi bilgiler verebilirler/veriyorlar. kusura bakmayın ama siz bir amatör olarak bu bilgileri pratikte uygulamaya kalkarsanız; hoş olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. (neden bu böyle) sorusunun cevabı bir çok kitap ve uzun yılların eğitiminden geçtiğini hesap edersek... gerisi size kalmış. kazasız belasız.
Değerli üstadım
Ben soru sorarak öğrenmeye çalışıyorum
Uygulamada iş yapmıyorum

Öğrenmeye buradan başlayabilirsiniz.

https://www.vatan.com.tr/urunler/al...arli-bakir-iletkenli-kablolar.html#print-wrap

Kabloların bir akım taşıma kapasitesi vardır. Bu kapasite kablonun bulunduğu ortama göre değişkenlik gösterir. Sizin takacağınız sigortanın akımı kablonun taşıyabileceği akım kapasitesinden yüksekse o sigorta o hattı korumaz. Kablodan fazla akım çekilmesi kablonun ısınmasına hatta yanmasına sebep olur.​

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri