Ev için sigorta seçimleri doğru mu?

Bizim memlekette herkes futbol ve siyaset yorumcusu , herkes elektrikçidir baba.
Elektrikçi olmayana "mektupla eğitim" verecekler nerdeyse... 😄

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hepsini tek tek kontrol ettim,

soldan 1.ci sigorta
Mutfak giriş prizi (Buzdolabı Sürekli çalışıyor, Mikrodalga arada, kahve makinesi)
Salon giriş prizi : neredeyse hiç kullanılmıyor
Koridor orta prizi : arada bir elek. süpürge
Oturma odası prizleri: Tv, modem, sürekli çalışıyor
Klima prizi : sadece yazın 1 ay kadar çalışıyor
çocuk odası prizleri: çok nadir
arka oda 3lü priz(bunu çocuk odasından ben çektim) : çok nadir havya vs.

soldan 2.sigorta
Salon mutfak tarafı priz: neredeyse hiç kullanılmıyor
mutfak tezgah üstü prizleri: blender vs. arada
bulaşık makinesi : lazım oldukça
çamaşır makinesi : lazım oldukça
kombi (önünde b2 sigorta var)

soldan 3.sigorta
arka oda kapı yanı priz : neredeyse hiç kullanılmıyor
koridor banyo yanı : neredeyse hiç kullanılmıyor
yatak odası prizleri : neredeyse hiç kullanılmıyor

4- ve 5. zaten aydınlatma,

bu doğrultuda ;

1.ve2.sigortayı B20A
3.sigortayı B16A

4ve5 aydınlatma B10A olarak değiştirsem nasıl olur.

Elektrikçi değilseniz,iyi bir elektrikçiden yardım alın
ustası değilim biraz anlarım ve, evet zaten yardım almak için yazıyorum.

Bu tür formlarda yazmak, tartışmak bana her zaman daha sağlıklı gelmiştir.

Geçen ay kardeşim aradı başka şehirde sürekli kaçak akım rölesi atıyormuş, telefonla yardım ederek mutfağa kadar daralttık, daha sonra elektrikçi çağır mutfağı kontrol ettir, sakın röleyi söktürme dedim.

evet elektrikçi gelip röleyi söküp gitmiş, başka türlü olmaz diyerek.

Şimdi bu formda bu tür bir arıza için kim k.a rölesini sök der.

Bunu forumda daha önce çok konuştuk. Elektrikçi bulamadı ben buldum , zaten ustaların derdi para , iş bilmiyorlar, bileni çok para istiyor türü meslek sahiplerine ayar verici cümleleri kullanmanın yeri burası değil. Derdiniz varsa anlatıp, yapılacak yardımı alır teşekkür edersiniz . Başkalarını bilmem ama benim sinirlerim zıplıyor.

Bunu forumda daha önce çok konuştuk. Elektrikçi bulamadı ben buldum , zaten ustaların derdi para , iş bilmiyorlar, bileni çok para istiyor türü meslek sahiplerine ayar verici cümleleri kullanmanın yeri burası değil. Derdiniz varsa anlatıp, yapılacak yardımı alır teşekkür edersiniz . Başkalarını bilmem ama benim sinirlerim zıplıyor.

ben nerede usta yapamadı bilmiyorlar vs. yazdım acaba?

Formda tartışmak daha sağlıklı dedim gereksiz alınganlık yapmayın.

İstiyorsanız elektrikçisinden sucusuna pvc'cisine kadar memnun kalmadığım, baştaki anlaşmamız gibi iş yapmayan usta örneklerini sayfalarca yazabilirim.

Ama yeri değil ve benim derdim de bu değil.

Siz işinizi düzgün yapıp el emeğinizi talep ediyorsanız buna kimse bir şey demiyor zaten.

Bu sigortayı koyanlarda usta.. Şimdi aynı ustaya sorsan ne diyeceğini zannediyorsun,

Valla kusura bakmayın da, teknik çizimle kiler dolabı çizip mobilyacıyla anlaşıp ona göre de parasını verip bambaşka bir şey gelince benim de sinirlerim zıplıyor.

sucuyu çağırıp petek 1 metre ileri alınacak ne kadara yaparsın (geçmiş zaman), 50- max 60tl deyip iş bitince 200 istiyorsa benim de sinirlerim zıplıyor. (nipel kullanmış 2 tane, 10kuruştu tanesi o zaman)

Sanki ustaların hepsi düzgün gibi yazmayın benimde sinirlerim zıplıyor aklıma geldikçe.

bir tek parke ustasından memnun kaldım, 100tl ye anlaşmıştık iş bitti, ben 150tl verdim.

Uzatmayayım, yeri değil, amacım da değil. müşteriden kaynaklı da bir sürü örnek yazılabilir.

ben doğruluğundan emin olmak ve kendim yapmak istiyorum bu kadar.

Konuyu farklı yerlere çekmeyin kötü ve ahlaksız usta çok var, kötü ve ahlaksız müşteri de çok var.

ben nerede usta yapamadı bilmiyorlar vs. yazdım acaba?

Formda tartışmak daha sağlıklı dedim gereksiz alınganlık yapmayın.

İstiyorsanız elektrikçisinden sucusuna pvc'cisine kadar memnun kalmadığım, baştaki anlaşmamız gibi iş yapmayan usta örneklerini sayfalarca yazabilirim.

Ama yeri değil ve benim derdim de bu değil.

Siz işinizi düzgün yapıp el emeğinizi talep ediyorsanız buna kimse bir şey demiyor zaten.

Bu sigortayı koyanlarda usta.. Şimdi aynı ustaya sorsan ne diyeceğini zannediyorsun,

Valla kusura bakmayın da, teknik çizimle kiler dolabı çizip mobilyacıyla anlaşıp ona göre de parasını verip bambaşka bir şey gelince benim de sinirlerim zıplıyor.

sucuyu çağırıp petek 1 metre ileri alınacak ne kadara yaparsın (geçmiş zaman), 50- max 60tl deyip iş bitince 200 istiyorsa benim de sinirlerim zıplıyor. (nipel kullanmış 2 tane, 10kuruştu tanesi o zaman)

Sanki ustaların hepsi düzgün gibi yazmayın benimde sinirlerim zıplıyor aklıma geldikçe.

bir tek parke ustasından memnun kaldım, 100tl ye anlaşmıştık iş bitti, ben 150tl verdim.

Uzatmayayım, yeri değil, amacım da değil. müşteriden kaynaklı da bir sürü örnek yazılabilir.

ben doğruluğundan emin olmak ve kendim yapmak istiyorum bu kadar.

Konuyu farklı yerlere çekmeyin kötü ve ahlaksız usta çok var, kötü ve ahlaksız müşteri de çok var.
Hayırlı işler güzel kardeşim. Selametle ....

En nefret ettiğim tesisat tipi.
Minicik sigorta kutusu, en adisinden şalt ürünleri, sigorta atlamaları 2,5 mm^2 ile yapılmış (Hatta 1,5 luk), Nötr ve toprak atlama yapılarak çekilmiş. Toprağı izole etmeden sigorta girişlerinin oraya sıkıştırmış.

Böyle bir tesisatta KAKR çalışmasına hayret edip işi zirvede bırakmış galiba arkadaşlar.

En nefret ettiğim tesisat tipi.
Minicik sigorta kutusu, en adisinden şalt ürünleri, sigorta atlamaları 2,5 mm^2 ile yapılmış (Hatta 1,5 luk), Nötr ve toprak atlama yapılarak çekilmiş. Toprağı izole etmeden sigorta girişlerinin oraya sıkıştırmış.

Böyle bir tesisatta KAKR çalışmasına hayret edip işi zirvede bırakmış galiba arkadaşlar.

sigortaları legrand ile değiştiriyorum, 2tane b20 (o.odası ve mutfak), 1tane b16, lambalar için ise 2tane b10,
12binlik klimanın önüne de çıkan flash c16 takacağım.
başka bir öneriniz var mı? ne yapılabilir.

İşin ustası değilim ama 4+1 ev için bana uygun gelmedi. sigortanın birini kapatınca salonun bir kısmı mutfağın bir kısmı oturma odası ve çocuk odası gidiyor. Ana şalter gibi mübarek.

saçma bir dağılım yapılmış yakın yerler beraber bağlanmış, bence çekilecek yüke göre paylaşımlı dağıtılsa ya da ayrı ayrı olsa daha iyi olurdu kanımca.

Forum istatistikleri

Konular
128,303
Kullanıcılar
450,142
Son üye
efe_2.0s

Yeni konular

Geri