Etiket okuma hesaplama

abdulalim

Üye
MRB DEGERLİ ARKADASLARIM
BEN BİR MOTOR ETIKETINDE KAC AMPER CEKTİGİNİ NASIL HESAPLARIM KW FAKTÖRÜ NASIL HESAPLANIR

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
53513

Örneği inceleyin. Akım. güç vs gibi motora ait bilgiler etiket üzerinden kolayca görülebilir

MRB DEGERLİ ARKADASLARIM
BEN BİR MOTOR ETIKETINDE KAC AMPER CEKTİGİNİ NASIL HESAPLARIM KW FAKTÖRÜ NASIL HESAPLANIR

Etiketinde yazar zaten eğer etiket yoksa milindeki yüke göre akım çeker yani milindeki yük tam yük değeri ise tam yük akimi daha düşük ise çektiği güçte düşük olur.

Bu etiketteki motoru üçgen bağlayıp tam yükte; motora bağlı olan üçgen kontaktör ile motor arasında ki 3 kablodan birinden pensampermetre ile ölçüm yapsak Ihat=1.732*Ifaz a göre ölçtüğümüz akım hat akımı mı olur? ve etikette yazan değer motorun 3 kablodan çekeceği toplam akım mıdır yoksa tek kablodan çekeceği akım mıdır?

üçgen kontaktöründen ölçüm alırsan bu hat akımı olmaz şekilden de anlaşılacağı gibi.Etikette yazan akım değeri her fazdan aynı anda geçecek akım değeridir.Yani her fazdan 14,8 amper akım geçecektir.

55362

Ekli dosyalar

• üçgen.jpg
    üçgen.jpg
    37.5 KB · Görüntüleme: 12
Her fazdan çekeceği akım 14.8 A ise motorun çektiği toplam akım 14.8 A + 14.8 A + 14.8 A olur mu

Her fazdan çekeceği akım 14.8 A ise motorun çektiği toplam akım 14.8 A + 14.8 A + 14.8 A olur mu

Faz akımlarının toplamının hiç bir anlamı yoktur ! Motorda 3 fazdan da eşit akım çekilir ve çekilen akım 1 fazdan çekilen akımdır ! Etiketteki akımda bu akım olup ana hat akımıdır.

Sn. Kral kobra arkadaşın anlaması açısından her fazdan 14,8 amper çekilir demek istedim yani yoksa bunun belirtiğiniz gibi anlamı yoktur.

Sn. Kral kobra arkadaşın anlaması açısından her fazdan 14,8 amper çekilir demek istedim yani yoksa bunun belirtiğiniz gibi anlamı yoktur.

Yukarıdaki cümle elektriği katleden bir cümle bu bilinsin de gerisi önemli değil. ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri