Eski su motoru

ercan517

Üye
merhaba elimde Türk Eletrik End. A.ş nin

model no: 5KC97A100-41

0.7kw
220v ac
A 6.7
devir/dk 2870
cos 0,79
1f

verilerine sahip bir motor bulunmakta ilk sorum

bu motor 6 amper çekiyor 220 volt nasıl oluryorda 0.75 wat güce sahip oluyor 6x220 =1320wat olması gerekmezmi bunun sebebi nedir?

bu motorun devirini 1/2 oranında düşürmem gerekiyor gücün düşmesi önemli değil bana yaklaşık 300wat bir güç yetiyor amperi 3 e düşürsem hızı yarı yarıya düşermi ayrıca güç kaybı ne kadar olur güçtemi 1/2 düşer?
ve bunun motora bir zararı olurmu?

basit bir şema paylaşırsanız sevinirim.ayrıca bu motor 24 saat çlışıcak buna uygun olarak nasıl elemanlar kullanmalıyım yada değişiklik yapmalıyım.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
iki fazlı motorlarda güç=[u.ı.(cosℓ)]/[(3ün karekökü)] ne eşittir. formüldeki (3ün karekökü) hesaplarsan 1.732 ye eşittir. senin bulduğun gerçek gücü yani 1320 yi bu değere bölersen 762w = 0,762 kw bulursun. yaklaşık olarak cosℓ 0,9 dersen ve bu değer ile gücü çarptığında sonuç 0,685 Kw olur. etiket değeri yaklaşık olarakta bu olur.

elektrik motorlarında güç elektriğin efektif olarak yapabileceği güce eşittir.

efektif güç faz-faz arasında (3 fazlı sistemlerde) farklı; faz - nötr arasında(220 Şebeke) farklı değerdedir.

3 fazlı sistemlerde gücü hesaplarken yıldız veya üçgen bağlı olmasına göre formül yine değişiklik gösterir

bu çok uzun bir konu okullarda bir sene boyunca elektrik makinaları 1 ve 2 dersinde anlatılıyor. burada iki satıra sığdırmam imkansız geliyor.

sen bu formülü doğru kabul edip hesaplarını buna göre yaparsan kafanı fazla bulandırmadan sonuca rahatlıkla gidebilirsin.

sizin elinizdeki eski santrifüj motoru bu tip motorlar 3000 devir/dak. dir motorun gücünü düşürmeden kasnakla devrini düşürürseniz daha iyi olur sargıda degişiklik yapmanız motorun verimini düşürerek kısa zamanda yanmasına neden olur çünkü tel kesiti sipir sayısı statördeki silisyumlu saclara göre yapılıyor.

sizin elinizdeki eski santrifüj motoru bu tip motorlar 3000 devir/dak. dir motorun gücünü düşürmeden kasnakla devrini düşürürseniz daha iyi olur sargıda degişiklik yapmanız motorun verimini düşürerek kısa zamanda yanmasına neden olur çünkü tel kesiti sipir sayısı statördeki silisyumlu saclara göre yapılıyor.

Evet yarıya düşürünce 1/5 oranındada kasnak kullanacağım

Acaba sargıları ellemeden elektronik bir devre ile ne olursa dimmer yada mikro işlemci ile devri düşürmek mümkün değilmi?

Neden o motor yerine 1500 d/d motor takmıyorsunuz? Çok pahalı bir çözüm değil. Hem eski dediğiniz motor da yenilenmiş olur :)

Diğer sorunuza gelince, etiket değeri olan 0.75 kW mekanik güçtür. Bu güçteki motorların verimi 0.6 civarındadır. Yani elektrik gücünün (sarfedeceği elektriğin) 1.3 kW olması gayet doğal.

Evet yarıya düşürünce 1/5 oranındada kasnak kullanacağım

Acaba sargıları ellemeden elektronik bir devre ile ne olursa dimmer yada mikro işlemci ile devri düşürmek mümkün değilmi?
elektronik devreden olmaz kardeşim düşük voltajda motor yanar mikro işlemciyle ne derece çalışır hiç fikrim yok

Motorun devrini düşürmek için, dimmer zaten olmaz, mikro işlemci vs. kullanmak (hız kontrol cıhazıımı demek istedinizki) astarı yüzünden pahalıya gelır. Bırde o, su pompası, akuple edildiği motor devrıne göre (sızde, galıba 3000 d/dk.) kapasıtesını verecek şekılde dızayn edılmişdir. Devrı yarıya düşürdüğünüzde, hemsu miktarında, hemde basma yüksekliğinde ciddi mıktarda değişiklik olacak ve emeklerınız boşa gidecektir. Bırde , 1/5 oranında kasnak takacam demişsiniz, o zamanda bu motordan aktaracağınız devır, 600 devir dkk dır. Buda hiç işinizi görmez..

Neden o motor yerine 1500 d/d motor takmıyorsunuz? Çok pahalı bir çözüm değil. Hem eski dediğiniz motor da yenilenmiş olur :)

Motoru kendi uygulamalarımda kullanacağım o yüzden değiştirmek istemiyorum bana ekstra maliyeti olucak.:(

Ayrıca nerde kullanacağımı söylemeyi unuttum bu motoru su pompalamada kullanmayacağım bu motorla bir merdaneyi döndürmeyi düşünüyorum merdanenin yaklaşık 250-300devir/dk da dönmesi gerekiyor.

Bir sorum daha olucak ben kasnak sistemini kurdum bir şekilde motora küçük merdaneye büyük şeklince 2 li bir sistem kurdum motor daha mı çok zorlanır?
Ayrıca kasnak sisteminden dolayı motor daha mı çok enerji harcak yada dahamı az enerji harcar? yada bir değişim olmazmı?

Bahsettiğiniz gibi;
ufak kasnak motorda, büyük kasnak merdanede olursa bir sorun yok.Kullanabılırsınız. Enerjı bakımından sorun yokdur,

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri