Enversör pako hakkında...

canj23

Üye
arkadaşlar enversör şalter ile pako şalter arasında ne fark var ben bir türlü anlayamadım yardımcı olurmusunuz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
enversör şalter iki yönlü,pako şalterse tek yönlüdür..

enversör şalter iki yönlüdür yani saga ve sola gıbı pakolar ıse tek yonlu şartellerdır ac kapa tarzında.

Enversor salter uc bolumden olusur
ust bolume sebekeden gelen R S T fazlari baglanir
Orta kisma kulanilacak panoya R S T fazlari gider.
Alt kisma jenarator den gelen R S T fazlari baglanir
salterin ust kismi kapaninca ;ebeke devrededir
salterin alt kismi kapaninca jenarator devrededir.

simdi bu salter yerine enversor kontaktor kulaniliyor.
iki kontaktor yan yana montaj edilir aralarina mekanik kilit konur kontaktorun biri calisinca ikincisi calismaz ikincisi calisinca birincisi calismaz. ayrica elektriksel olarakta kilitleme yapilir

Önce terımlerde bir anlaşsakmı,
a) enversör şalter : Yön değiştirme veya Şebeke/generatör gerilimlerini aktarmada kullanılan
şalter terımıdır, İki adet kontaktörle yaplabildiği gibi, eskı yandan kollu şalterler, pako tipi elle cevrilen şalterler gibi..

b) pako şalter : elle kumanda edılen mekanık olarak cevrılen şalter tipidir. On-off, kutup değiştiric, yön değiştirici.. vs. tıpleri vardır.

hepinize çok tşk. ediyorum verdiginiz bilgiler için fakat sormak istediğim pako şalterlerde (0-1 0-2 konumlu olanları yokmu sadece enversör şalterlerdemi 0-1 0-2 vardır eger pako şalterinde 0-1 0-2 konumlu olan tipler var ise enversör şalterin yaptığı bahsettiginiz gibi generatör/şebeke veya faz sırası değişimi gibi işlemlerin hepsini pako şalter ile yapabilecegimizi düşünüyorum...

pako şalter değilde bu tip şalterlerin hepsine paket şalter denir sadece sınıf olarak ayrılırlar
1-Envesör 1 fazlı 3 fazlı olarak iç kontak yapısı itibariyle sağ sol ileri geri amaçlı kullanılır yani faz sırasını paket şalterin iç kontak yapısı değiştirir
2- Kutup değiştirici ise ortak çıkış özelliği mevcuttur şebeke jeneratör arasında kullanmak için idealdir tabi küçük güçlü jeneratörlerde
3- aç kapa ise bildiğimiz anahtar-şalter görevi yapan 3 faz tek faz aç kapa amaçlı
4- kademeli tipler
5- yoldız üçgen vs

ahnur bey enversör kontaktör nasıl oluyor ben bir elk.malzemeleri satan toptancıya sordumbolyle bir kontaktör varmı diye fakat boyle bir kontaktör olmadığını söyledi mesela hangi marka bu soylediginiz enversör kontaktör şeması vs. varmı elinizde mekanik kilitleme nasıl yapılıyor kontaktörlere bilgi verirsiniz cok sevinicem tşk ediyorum...

ahnur bey enversör kontaktör nasıl oluyor ben bir elk.malzemeleri satan toptancıya sordumbolyle bir kontaktör varmı diye fakat boyle bir kontaktör olmadığını söyledi mesela hangi marka bu soylediginiz enversör kontaktör şeması vs. varmı elinizde mekanik kilitleme nasıl yapılıyor kontaktörlere bilgi verirsiniz cok sevinicem tşk ediyorum...

schneider-electric.com.tr
burada var...

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri