Elektronik kart temizleyici

umit08

Üye
arkadaslar elimde bulunan kartları yag ve kirden arındırıcı temizleme sıvısı arıyorum onere bileceginiz marka varmıdır. agırlıkla yagdan arındırıcı ve elektrik altında kullanabilecek olursa sevinirim

Elektrik varken herhangi bir sıvı kullanılmaz.
Sıvı iletkendir.

Temizleme sıvısı önerilerim.
Asperox, İPA- izopropil alkol, sentetik tiner, selülozik tiner, kolonya...
Eski dış fırçası, kağıt havlu varsa kompresör....

Temizleme sıvısı karta dökülür, diş fırçası ile karttaki kir çıkartılır,
Kağıt havlu kartın lehim yüzüne yatırılır, fırça ile kağıdın üstünden fırçalanır.
Malzeme tarafına uzun kıllı fırça ile sentetik tinerle yıkanır.
Kompresör varsa hava tutularak kurutulur, kompresör yoksa kart kurumaya bırakılır.
Benim yöntemim böyle...

Temizleme durumu biraz riskli, Amazon'dan punta kaynak cihazı satın almıştım. Cihaz çalışıyordu. İçini merak ettim mainboardu söktüm. Baktım pcb çok kirli. Diş fırçası ve silikon contac cleaner ile güzelce temizledim. Punta kaynak cihazı birdaha hiç çalışmadı. Lipo pil full şarjlıydı. @Mr_YAMYAM hocanın söylediğine göre mosfetler statik elektrikten arızalanıyormuş. Sonra yeniden farklı bir model sipariş vermiştim. Tabi onu hiç kurcalamadım.:rolleyes:

Ekli dosyalar

• HPIM8288.JPG
    HPIM8288.JPG
    726.4 KB · Görüntüleme: 19
  • MNK2.JPG
    MNK2.JPG
    565.5 KB · Görüntüleme: 18
  • MNK4.JPG
    MNK4.JPG
    512.1 KB · Görüntüleme: 17
  • MNK8.JPG
    MNK8.JPG
    538.2 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Elektrik varken herhangi bir sıvı kullanılmaz.
Sıvı iletkendir.
Kart temizlemek neden riskli olsun?
Yukarıdaki mesajımda; neyin nasıl yapılması gerektiğini yazdım
Kurallara uyulduktan sonra hiç bir riski yoktur.
Yıllardır uyguladığım yöntem.

Pil punta devresi de; STC tssop20 entegresi sağlamsa; geri kalan arızalı malzemelerin onarımı yapılarak, devre tekrar çalıştırılır.

Temizleme durumu biraz riskli, Amazon'dan punta kaynak cihazı satın almıştım. Cihaz çalışıyordu. İçini merak ettim mainboardu söktüm. Baktım pcb çok kirli. Diş fırçası ve silikon contac cleaner ile güzelce temizledim. Punta kaynak cihazı birdaha hiç çalışmadı. Lipo pil full şarjlıydı. @Mr_YAMYAM hocanın söylediğine göre mosfetler statik elektrikten arızalanıyormuş. Sonra yeniden farklı bir model sipariş vermiştim. Tabi onu hiç kurcalamadım.:rolleyes:
HARRT... Pardon..
KART temizliği için izopropil alkol ve karbon tetra klorür idealdir.
Lastik veya plastik aksamlar için karbon tetra klorür eriticidir.

HARRT... Pardon..
KART temizliği için izopropil alkol ve karbon tetra klorür idealdir.
Lastik veya plastik aksamlar için karbon tetra klorür eriticidir.
benim sorunum aslında alkolu kullanıyorum ama kart uzerinde genelikle yag oluyor bunların temizligi için huızlı ve uçucu olması gerek kontak spreyler torttu bırakıyor yagı cözmedigi için

Saf aseton denenebilir iyi bir yağ sökücü. Ama yağ çok yoğun ise kaynar su ve yağ sökücü deterjanla temizlendikten sonra asetonla kalanı temizleyebilirsin aseton bazı plastiklere zarar verebilir dikkat etmek gerek.kompresor ile kurutmak çok önemli

Saf aseton nereden buluyorsunuz? Ben biraz aradım ama bulamadım. Plastik yapistirmakta kullanacaktım. Bir yerde buldum 20 kilo luk tenekede satiyorlardi.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri