elektronik bilgim fazla diyen lütfen içeri

my_mazi

Üye
slm arkadaşlar benim elimde 2.1 ses sistemi kartı var yerleşim planıda ama bişey anlamadım yerleşim planından yardım eklendiyi lütfen bi indirip yardım edin
wolume kotrollünü felan bulamadım üzerindeki parçaları anlamadım biri bana anlatırsa sevinirim

Ekli dosyalar

• 2+1.rar
    234.5 KB · Görüntüleme: 47
  • baskısı.jpg
    baskısı.jpg
    91 KB · Görüntüleme: 87
foruma eklediğiniz resimde ,buraları ne diye yazmışsınız.2x12 yazan yer transformatör bağlantı yeri.Oraya 2x12 voltluk( gücü yazmıyor sanırım) trafonun çıkış ucunu bağlayacaksınız.Bir de sağ tarafta işaret var ama,tam nereye doğru gidiyor göremedim.Sanırım sağdaki büyük yuvarlağı soruyorsunuz.O da bir kondansatör.

ortadaki kare içine aldığın uçlar ses giriş uçları L-R ve bunların saşe uçuda gnd yazan yer diğeri ise besleme kısmı 12-0-12 çıkışlı bir trafo ile (güçü an az 150W) bağlıyacaksın devrenin üzerinde doğrultucu var ama volume kontrol kısmı yok

saolun arkadaşlar ama buna kontrol devresi ekleyebilirmiyiz arkadaşlar bide şu trafo baglıyacaz dediginiz yer varya onun ortasındaki yukardan gelen kare ne işe yarıyo o galiba trafoya baglanmaıyo

onlar sigortaymış.Ben de bilmiyordum ama,bizim bakkala sordum öyle dedi.

sarı olanlar ve üstünde 6A yazanlar 6A diyot o dik kare duranlardan baksediyosan eğer

resmin ortasındakinlerde ses girişi L ve R olarak gösterdim en üstdede çıkışlar var bunda anlamıcak bi şey yok ki başka anlamadığın varsa resim üzerinde çiz göster

Ekli dosyalar

• baskısı.jpg
    baskısı.jpg
    100.2 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Devre asimetrik beslemeli 3 anfiden oluşmakatadır.
sağ giriş sol giriş gnd ortak anfinin giriş uçlarıdır
alta görünen 2x12V uçları ise anfinin enerji besleme uçlarıdır.
devre asimetrik beslemeli oldugu için +12 0 -12 volt ile besleme yapilır.
devrede 2x12V un üstündeki kare şeklindeki elemanlar (6A) ile gösterilenler 6 amperlik diyot oldugundan yani devrede doğrultmaç ve diyot oldugundan diyotun uçlarına direk olarak 2x12V AC gerilim verebiliriz yani AC 12 0 12 volt verebiliriz trafomuz 3 uçlu 2x12 olmalı
devrede volum kontrol devresi yoktur. volum kontrol devresini anfi giriş (input) uçlarına yapılabilir elektronik volum kontrol veya 2 adet potansiyemetre ile yapılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri