CNC router Limit Swicth , Home , Z eksenine Probe

Dostlarım merhaba, Cnc routerıma Home pozisyon için Limit swicth takacağım ve bununla beraber soft limits ayarlarını yapmak istiyorum.
Bunun yanında Z ekseni için Probe ile Malzeme sıfırlamayı otomatik yapmak istiyorum.Youtube de neredeyse bütün videoları hatim ettim diyebilirim şuan kafam çorba olmuş durumda ve yabancı dilde olduğu için bişey anlamadım :D
Eminim ki burada bilgi sahibi abilerim var ve bana yardımcı olacaklar.Bende videosunu çekerek türkçe anlatımla benden sonrakilere yardımcı olacağım.

1- Kontrol kartı üzerinde limit için kablo çıkışları mevcut ama kafama bişey takıldı kart üzerindeki vcc yi kullanarak swicth e basıldığında sisteme (+) artı kutupta elektriği vererek kartı uyarıyor doğrumuyum ?
Bu resim benim kontrol kartıma ait olanı .Onun altındakileri nette buldum mantık açısından.
QvYVR3.png

Homeswitches.jpg

2- Soft limits i nasıl ayarlayabilirim, Birisi türkçe mach programın da çekip videoya whatsapp tan atarsa öyle büyük bir sevaba girerki :rolleyes:
**** numaram Ömer ELDEN

3-Auto Tool Zero diye bir olay var ve süper hoşuma gitti.Bu konuda bilgisi olan var mı yada uygulayan ?
Kullanılan malzeme örneğin 5mm kalınlığında olucak uç buna değince sıfır görecek ama 5mm lik bu malzemenin sadece sıfırlada kullanılan bir metal olduğunu anlayıp malzeme sıfırlamada bu parçayı yok sayarak 5mm aşşağı inerek asıl malzemeyi sıfırlanmasını istiyorum. Txt dosyası olarak netteki videolarda bilgiler var ama bir türlü bulamadım nasıl yapabiliriz bilgi sahibi dostlarım yardım lütfen

1- Limit/home switch ya elektriği keserek çalışır yada senin anlattığın gibi elektriği keserek çalışır.

2- Limit switch koyuyorsan soft limite gerek var mı ki ? Tedbiren olsun dersen yapması basit. Port&Pins sekmesinde homing sayfasına gireceksin. Orada 3 eksen için maksimum minimum değerleri gireceğin yerler var. Oralara değerler gireceksin. Benim bildiğim kadarıyla tam eş değerler yazmalısın. Yani X ekseni maksimum 500mm çalışıyor diyelim. -250 +250 gibi. Sonra ana ekranda soft limite bakacaksın aktif olacak.

3- Auto tool zero zaten bahsettiğin gibi sıfırlama parçasının kalınlığını hesaba dahil ederek sıfırlıyor. Şuan istanbuldayım o yüzden macroyu ekleyemem ama akşama dönünce eklerim inşallah.

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi Forumu mobile app

1- Limit/home switch ya elektriği keserek çalışır yada senin anlattığın gibi elektriği keserek çalışır.

2- Limit switch koyuyorsan soft limite gerek var mı ki ? Tedbiren olsun dersen yapması basit. Port&Pins sekmesinde homing sayfasına gireceksin. Orada 3 eksen için maksimum minimum değerleri gireceğin yerler var. Oralara değerler gireceksin. Benim bildiğim kadarıyla tam eş değerler yazmalısın. Yani X ekseni maksimum 500mm çalışıyor diyelim. -250 +250 gibi. Sonra ana ekranda soft limite bakacaksın aktif olacak.

3- Auto tool zero zaten bahsettiğin gibi sıfırlama parçasının kalınlığını hesaba dahil ederek sıfırlıyor. Şuan istanbuldayım o yüzden macroyu ekleyemem ama akşama dönünce eklerim inşallah.

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Çookkk çokk sevirim vallahi :D:D

Forumu karıştırırsan makro var forumda.sıfırlama için altına koyacağın parça kalınlığını makrodan sen değiştirebilirsin

slmlar saygılar arkadaşlar sizlerden bir ricam olacak z eksen sıffırlama probe aldım ancak bağlantısını malesef bulamadım kontrol kartı üzerinde limit swich bağlantı yerlerinden bir tanesine probun bir kablosunu bağlıyorum fakat diğer kabloyu nereye bağlayacağım bulamıyorum control panoma zarar vermek riskini göze alamıyorum lütfen yardımlarınızı esirgemeyin araştırmadığım yer kalmadı herkez bir vido çekmiş ancak detaylı bağlantı vermemiş ve hepsi yabancı devlet videoları TÜRKİYE' de malesef bir kaynak bulamadım net olarak bilgilendiren kontrol kartımı 24 v 3 amper ile besliyorum, bir kablo 5 volt girişe bir kabloda limit swiche bağlanıyormuş ben limit swiche bağladım ama kontrol panomda 5 v çıkış veren yer neresi olacak bulamıyorum lütfen yardım edin şimdiden teşekkür ederim... kontrol kart resmini yüklüyorum :)
Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı.PNG
limit swich bağlantılarımın olduğu detaylı resim ve sıfırlama probe bağlantımın şeması iki yolu varmış gibi görünüyor bağlantısının lütfen sorunu çözmemde değerli tecrübelerinizi bekliyorum:)
Cnc-Z-Eksen-Router-Mill-Dokunmatik-Plaka-Mach3-Arac-Ayar-Probe-Freze-Diy-Cnc-Oyma-Makinesi.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Normalde bir limit switchin 2 kablosunun hangi yerlere bağlandığını anlatıyordur kartın kurulum pdf inde falan. Aynı şekilde yaptığınızda olmalı

Normalde bir limit switchin 2 kablosunun hangi yerlere bağlandığını anlatıyordur kartın kurulum pdf inde falan. Aynı şekilde yaptığınızda olmalı

ilginiz için teşekkürler merhaba kimse cevap vermez uzun zaman diye düşünmüştüm :) ben prrobu limitswich pinlerinden birine bağlıyorum ancak krokodil uçlu olan kabloyu 5 volt veren bir yere bağlamam gerekiyormuş kontrol kartı üzerinde 5 volt veren yer neresi ve farzedinki 5 volt veren çıkışı buldum bu herhangi bir yer olurmu ondan emin olamıyorum :( bu arada kayseride askerlik yaptım hava indirme kayseri süper bir yer :)

kimse cevap vermez uzun zaman diye düşünmüştüm
Öyle düşünmeyin. Herkes zamanı yettiğince yazıyor çiziyor foruma. Pazar günü oruç kafayla millet demleniyordur şimdi :)

Kontrol kartına ait bir pdf falan yok mu ? 5v çıkışlarından herhangi birisi olur. 5v olmak zorunda da değil kart 12V ile çalışıyorsa ?

Öyle düşünmeyin. Herkes zamanı yettiğince yazıyor çiziyor foruma. Pazar günü oruç kafayla millet demleniyordur şimdi :)

Kontrol kartına ait bir pdf falan yok mu ? 5v çıkışlarından herhangi birisi olur. 5v olmak zorunda da değil kart 12V ile çalışıyorsa ?
hocam bu mübarek gün seni bana ALLAH gönderdi çok teşekkür ederim o zaman power suply var omron ray tipi kartı ve driverları onunla besliyorum 24 v 10 amper direk powerdan 24 volt çıkışına bağlauyayım diğr kabloyu :)forumda daha yeniyim oyüzen yaptığım bir toyluk varsa affınıza sığınıyorum gerçekten çok teşekkür ederim kartımın pdfsi :)

Ekli dosyalar

• Manual for Breakout Board(2).pdf
    1 MB · Görüntüleme: 23
hocam bu mübarek gün seni bana ALLAH gönderdi çok teşekkür ederim o zaman power suolyy var pmron kartı onunla besliyorum 24 v 10 amper direk powerdan 24 volt çıkışına bağlauyayım diğr kabloyu :9forumda daha yeniyim oyüzen yaptığım bir toyluk varsa affınıza sığınıyorum gerçekten çok teşekkür ederim
ezberden hemen 24 v verme yahu bi sakin ol dediğimi duymuyorsun ki :)

Kontrol kartının kurulumunu ayarlarını falan anlatan bir döküman yokmu elinde

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,908
Son üye
EFZA

Yeni konular

Geri