İlk CNC Router Denemesi

cyberguy

Üye
IMG_20200418_161110.jpg

Herkese Merhaba,

Bir süre önce ileride yaparım diye aldığım bazı malzemeler ile evde basit işler için bir CNC yapmayaı Corona sebebi ile "evdekal" çağrısı sonrası karar verdim. Geçen hafta başlamıştım dün bitirdim bugünde mach 3 ayarlarını yapmaya çalıştım.

Kullandığım stepperler 57BHH82 8 kablolu (1.8 derece, 3 A, 12.6 watt)
MAVİ+KIRMIZI (A+) ; SİYAH+SARI (A-)
KAHVERENGİ+BEYAZ (B+) ; TURUNCU+YEŞİL (B-)

Daha önce aldığım TB6560 entegreleri testler sırasında hasar görmüştü değiştirdim ancak kart sorunlu sanırım bende 5 eksenli bir cnc kontrol kartı ve TB6600 step sürücüleri kullandım.

MDF den imal ettim ve şimdilik test çalışması için 10mm standart rod kullandım (Daha sonra 1605 ile değiştireceğim uçlarını tornalamak önemli evdeki tornam küçük olduğu için işleyemiyorum)

Mach 3 ayarlarını yaptım. step kalibrasyonlarını, hızlanma, yavaşlama, home switch, soft limit tanımlamalarını yaptım. 3 boyutluda bastığım x y z probe sıfırmala aparatı ve otomatik sıfırlama scriptlerini girerek tüm kalibrasyonları yaptım ve ahşaba örnek bir çizimi de işledim.

IMG_20200418_161216.jpg

IMG_20200418_161140.jpg

Biraz yeni olduğum için bilen ve bendeki konfigürasyona benzer bir yapıya sahip arkadaşlar belki fikir verirler. Bazı 6600 sürücülerinde (kapalı kutu olanlar) step motor amper ayarı için dip switchler var. Bendeki sürücülerde sadece adım ayarları için dip switch bulunuyor. 3 a step motor için (sürücü kartı ve motorları çok ısıtmayacak, makul ölçüde hız ve torka sahip dip switch ayarlarının nasıl olması gerektiğini bilen varsa çok makbule geçer. Herkese sağlıklı günler dilerim

Bülent

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri