Elektrik-Elektronik Mühendisliği mi? Yoksa Makine Mühendisliği mi?

yani bi şey var kafamda aslında .. yani fabrikalarda ..vs iş imkanları konusunda kendimizi geliştirmemiz suretinde 2 meslektede aynı konumlarda çalışabilirmiyiz.ya da iş sıkıntısı çekme ihtimali nedir 2 mesleği kıyaslarsak.bide aldıkları maaşlar ortalama olarak birbirine yakın seviyedemi bunlar var şu an aklımda...teşekkürler...

iyide sadece okumak önemli degil.. önemli olan dogru durust okumak.. kendını gelıstırerek..

bence hangı bolümü tam anlamıyla okumak iyi olur...
makine mi elektrık mı?

Hatta Elektrik de değil....

Elektronik müh. en iyisi gibi geliyor...

herkez farlkı bırsey soyluyor yha :) dogruyu secmek ımkansız... bu bolümde robot flan yapabılıyormuyuz :) o mekanıke mı gırıyor yoksa :)

kardeşim sen en iysi bi makine mühendisi bul konuş bir tane de elektrik-elektronik ya da herhangi birisini bul konuş..hangisi sana neler sunuyo,bunu göz önünde bulundur ve tercihini yap derim..keşke diyeceğin bişey yapmazsın umarım.alan olarak elekktronik alanı daha kapsamlı..şunu da kabul etmek gerekir türkiyede makine mühendisi sayısı neden daha fazla ve neden puanları elektriğe nazaran daha düşük..bunlar senin için avantaj mı dezavantaj mı bunları ölç tart biç kararını verç
başarılar..hayırlısı olsun...

Zaten bulup konuşuyor burada. Sitemiz alanında iyi mühendislerden fazlasıyla içermekte. Ben kendi mesleğim oluduğu için Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden bahsedeceğim. Genel olarak ülkemiz artık otomasyona hızla yönelmekte. Bununla birlikte makinelerimizde daha çok elektronik kontrol malzemeleri kullanılmaktadır. Ve artık işletmeler Mekanik-Elektrik bölümlerini birleştirerek Bakım şeflerini bu meslekten seçmeye başladı. Tabi buda bu mühendisliğin sadece bir ilgi ve çalışma alanı, ben bu alanı seçtim. Çünkü müthiş bir gelişim gösterme fırsatı oluyor. Elektrik makinaları derslerini alan dersi olarak zaten veriyorlar. Hidrolik ve pnomatik konularında kendinide yetiştirirsen çok iyi bir şekilde makinelerden anlayabilirsin. Buda birçok sektörde çalışmanı sağlayabilir. Yani genel olarak şu kanı var, Makine Mühendisi makineyi iyi biliyor, elektrik dersleride alıyor ama elektronik ve otomasyon işi onlara yabancı kalıyor bu yüzden otomasyonun daha fazla kullanıldığı işletmelerde bu konuda yetersiz kaldıklarından dolayı tercih edilmiyorlar. Tabi işletme sadece makinelerden ibaret değil bunların elektrik bağlantıları, hatlar, trafo kısımlarıda olunca bu mühendislik dalı bu işletmelerde bu pozisyon için Makine Mühendislerine göre artık daha ağır basıyor.

Elektrik-Elektronik Mühendisliğinde işletme istemiyorsanda seçimin yine çok. Çünkü kamu, proje, taahhüt, belediye, özel şirketler vs. diye uzun bir liste var.

Seçim senin ama özellikle sana tavsiyem daha lokal olarak bu meslekleri araştır(derslerinde neler var gibi) ve en önemlisi hangisinde daha mutlu olursun buna karar ver. Para kısmına gelince bence bizim mesleğimizin daha fazla getirisi ve geleceği var diye düşünüyorum.

ya derslerıne baktım ben aslında tam bana göre..
hmm cok sagolun.. yha bıde calısma alanları neler onlar hakkında bılgı verırısenız... yanı ne ıs yaparlar...

Ben Makina Mühendisiyim.
Herkesin düşüncene saygı duymakla beraber .
Benim nacizane fikrim.
Mühendis olma ..
İllaki olacaksanda, elektrik elektronik daha güzel...

Ben Makina Mühendisiyim.
Herkesin düşüncene saygı duymakla beraber .
Benim nacizane fikrim.
Mühendis olma ..
İllaki olacaksanda, elektrik elektronik daha güzel...

peki bu kanıya neden vardınız.yani sebebini söylerseniz daha güzel olur.teşekkürler...

-Elektrik enerjisinin; hidrolik, nükleer ve diğer kaynaklara dayalı üretimini yapar,
-Üretim noktasından tüketim noktasına kadar iletim hattının plan, proje ve uygulamasını yapar,
-Elektrik enerjisi üreten ve tüketen tesislerin proje, montaj ve işletmesini yapar,
-Haberleşme, endüstriyel, kontrol ve tıbbi elektronik cihaz ve ekipmanların tasarım, imalat, işletme ve bakımını yapar,
-Sayısal (mikroişlemci tabanlı) ve bilgisayar tabanlı sistemlerin tasarım, imalat, işletme ve bakımını yapar,
-Elektronik teçhizat sistemleri için bakım, işletme standartları, bültenler, teknik talimatlar, resimli şemalar hazırlar,
-Bu işler için gerekli işgücü ve maliyeti hesaplar,
-Danışmanlık eğitim-öğretim, yönetim ve teknik satış işlemleri yapar.

y.t.ü.'den alıntıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,388
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri