YTU Elektrik Mühendisliği mi? Osmangazi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mi?

tersunda

Üye
Merhaba arkadaslarim , abilerim.
Ben dgs' e girip bu 2 universite ve bolumden birini secmeye karar verdim.

Sizin deneyimleriniz ve gorusleriniz benim uzerimde gercekten cok yardimci olacaktir.
Ben myo elektrik cikisliyim.Liseyi meslek lisesinde degil anadolu lisesinde okudum.
Onun icin elektrik bilgim myo da gordugum kadardir.
Myo daki hocalarimiz da bunu bilerek bize ozellikle muhendisliklerde ise yarayacak temele dayali teorik bilgiler verdiler.Pratik bilgim bir meslek liseliyle karsilastirilamaz bile :)

Onun icin sizden baslikta da belirttigim gibi soruma cevap istiyorum :)

YTU Elektrik mi ? ESOGU Elektrik-Elektronik muh mu?

NOT: ESOGU %100 ingilizce egitim veriyor.

Eskişehir osmangazide ziraat mühendisliği okuyan bir arkadaşım var, onu ziyaret amacıyla 1 hafta eskişehire gitmiştim, İstanbulda da 8 sene okudum, yaşam koşulları bakımından; hayat pahalılığı bence iki şehirdede aynı, eskişehir daha soğuk, zaten eskişehir hernekadar öğrenci şehri olsada İstanbulla kıyaslanamaz yazacak birçokşey var ama öğrenci iken kendinizi geliştirmek için İstanbul çok daha avantajlı, çalışkan birisinin İstanbulda başarılı olamaması çok zor, sosyallik bakımındanda İstanbul daha öncelikli neyse yaşam koşullarına bakarsak İstanbulu seçerim. YTÜ ve osmangazi seçiminde çok net bilgi veremem fakat YTÜ ismi heryerde karşıma çıkıyor, sanırım çoğu firmada alım için öncelik sebebi bile oluyor, direk elektrik mühendisliği olmasıda kullanabilirseniz bir avantaja dönüşür, derslerinizin ingilizce bir üniversiteye geçmede sayılmama ihtimaline karşı osmangaziye geçiş yapıp yapamayacığınızıda kontrol etmeniz faydanıza olur, ayrıca ingilizce eğitim bence iyi birşey değil, yüzde otuz ingilizce çok daha faydalıdır, dil eğitimi ise ayrıca alınır ve şahsenn geliştirilirse çok daha faydalı olur, bir mühendisin artık yabancı dil (özellikle ingilizce) bilmiyor olmasıda artık kabul edilemez olmuştur. Yani ben tercih yapıyor olsam bu ve benzer birçok nedenlerden ötürü YTÜ yü seçerdim.

YTÜ tercih et. İki üniversiteden tanıdığım elektrik mühendis arkadaşlar var. Kendini yetiştirmekte kalıyor.

Merhaba arkadaslarim , abilerim.
Ben dgs' e girip bu 2 universite ve bolumden birini secmeye karar verdim.

Sizin deneyimleriniz ve gorusleriniz benim uzerimde gercekten cok yardimci olacaktir.
Ben myo elektrik cikisliyim.Liseyi meslek lisesinde degil anadolu lisesinde okudum.
Onun icin elektrik bilgim myo da gordugum kadardir.
Myo daki hocalarimiz da bunu bilerek bize ozellikle muhendisliklerde ise yarayacak temele dayali teorik bilgiler verdiler.Pratik bilgim bir meslek liseliyle karsilastirilamaz bile :)

Onun icin sizden baslikta da belirttigim gibi soruma cevap istiyorum :)

YTU Elektrik mi ? ESOGU Elektrik-Elektronik muh mu?

NOT: ESOGU %100 ingilizce egitim veriyor.

Elektrik Mühendisliğinin devlette çalışmak istiyorsan belirli avantajları var. Kadrolar '' Elektrik Mühendisi '' şeklinde açılırsa rakibin çok az olacağından atanman kolay olur. Özel sektörde de ikisininde avantaj ve dezavantajları oluyor.
Bunun dışında Elektrik-Elektronik mühendisliğinin çalışma alanı daha geniştir. Ama tercih senindir. Şimdiden hayırlı olsun.

Tesekkurler cevaplar icin.
Daha kafamda belirleyemedim tam olarak nereye gidecegimi.
Bazilari eem oku imza olayini da ayriyetten 3 ders alarak halledersin diyor.
YTU muhendislik kampusu dagin basindaymis. Köy gibi bir yer diyor arkadas :)

Elektrik Mühendisliğinin devlette çalışmak istiyorsan belirli avantajları var. Kadrolar '' Elektrik Mühendisi '' şeklinde açılırsa rakibin çok az olacağından atanman kolay olur. Özel sektörde de ikisininde avantaj ve dezavantajları oluyor.
Bunun dışında Elektrik-Elektronik mühendisliğinin çalışma alanı daha geniştir. Ama tercih senindir. Şimdiden hayırlı olsun.
artık devlette durum dediğiniz gibi değil eski elektrik mühendisi kodu olan 4610 ile eem kodu 4611 birleşti yani eemler artık elektrik müh. kadrolarını da tercih edebiliyor yani arık tam trsine eemlerin şansı daha yüksektir.Emonun sitesindeki duyurulara ara sıra da bakmanızaa öneririm.Ama özelde daha çok aranan ytü elektrik olacaktır.yer konusuna bu kadar kafanı takma gezmeye değil lisans eğitimi almaya gidiyorsun

YTÜ elektrik yani, neyle neyi kıyaslıorsunuz pes!!!

Kamu düşünüyorsan ikiside pek farketmez hatta eem şansı daha yüksektir çünkü eemler hem emlerin hemde elektronikcilerin kadrosundan faydalanır ama ikisinide sonu KPSS olacağı için pek bir farkı yok
Özel düşünüyorsan;öncelikle daha iyi düşünmeni öneririm ama bu durumda da sonuçta kendini ne kadar geliştireceğine bağlıdır sen ytü de okursan ama sadece okursan da özelde iş oldukça zor ama eskişehirde hem okur hem de kendini geliştirirsen belki ilk başta zorlanırsın bir ytülü ye göre ama sonra tercih edilen sen olursun.
Başarılar

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri