Elektrik arada sırada gidip geliyor

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ustalarım hayırlı geceler..Abimlerin evi 2 kat ve altta bir dükkan var.Binaya trifaz geliyor...3 gün önce elektrik kendi kendine gidip 20-25 dk sonra tekrar gelmiş..Bir de bugün bu olay tekrarlanmış..Sadece kendi binalarında olmuş mahallenin diğer evlerinde bir sorun yok..Sigorta atması felan değil...

Acaba binaya gelen hattın nötüründe az da olsa oksitlenme mi var?

Gece beni çağırdılar gittim bakmaya..Fakat gittiğimde elektrik gelmişti...

Bence binanın trifaze sigortası atmıştır veya dükkan sahibi yada binadan birileri sigortayı kaldırmış ve kimseye söylememiştir.Sürekli yaşanıyormu bu arıza bina sakinleri ile görüşüp sigorta panosuna karışan varmı diye araştırmak lazım.

Bence binanın trifaze sigortası atmıştır veya dükkan sahibi yada binadan birileri sigortayı kaldırmış ve kimseye söylememiştir.Sürekli yaşanıyormu bu arıza bina sakinleri ile görüşüp sigorta panosuna karışan varmı diye araştırmak lazım.

Slm Veysel Ustam..1. katta oturan yaşlı bir teyze..O sigortaya ellememiş. Benim abim de sigortaya ellememiş.Binada kompakt şalter veya trifaz sigortası yok. Trifaz bina önüne gelip bir faz dükkana bir faz 1. kata 1 faz da 2. kata gidiyor..Ayrıca dükkan boş...Ben de sizin gibi düşündüm hatta kimse sigortayı kaldırdı mı dedim? Hayır dediler... 2-3 gün önce yaşanmış bir de dün gece..Beni çağırdılar binaya adım attım elektrik kendi kendine geldi....

Slm Veysel Ustam..1. katta oturan yaşlı bir teyze..O sigortaya ellememiş. Benim abim de sigortaya ellememiş.Binada kompakt şalter veya trifaz sigortası yok. Trifaz bina önüne gelip bir faz dükkana bir faz 1. kata 1 faz da 2. kata gidiyor..Ayrıca dükkan boş...Ben de sizin gibi düşündüm hatta kimse sigortayı kaldırdı mı dedim? Hayır dediler... 2-3 gün önce yaşanmış bir de dün gece..Beni çağırdılar binaya adım attım elektrik kendi kendine geldi....

Hocam o zaman siz ordan çıkmayın elektrik de kesilmesin :) şaka bir yana bence öncelikle elektrik dağıtım şirketine arıza bildirimi yapmanızda fayda var. Önce onlar kendi taraflarını bir kontrol etsinler. Bakarsınız lokal bir çalışma yapmışlardır o evin elektriğini kesmeleri gerekmiştir sebep budur. Sonrasında da bu işlerden anlayan bir kişi (siz ya da başkası) kablo takibi yaparak evlerden geriye doğru arızayı izlesin. Kopukluk söz konusu olur mu kesin bir şey söylemek güç ancak ihtimaller arasında bana sorarsanız.
Bir de derim ki bu izleme sırasında kaçak elektrik alma durumu söz konusu olmuş mu onu izlemek görmek lazım. Belki sizin sigortalara girmeden önce birisi bir hat çekmiştir. Onun kısa devre ettirmesi ya da aşırı akım çekmesiyle de sizden önceki sigorta açıcı kesici vs. açmıştı bu size de yansımıştır. Ki eğer öyle bir durum farkedilirse benden de o şahsa çok çok selam(!) söyleyin olur mu?

Hocam bir çok defa şahit olduğum olayı anlatayım ;bizim mahallede tedaşa ait dağıtım panosundaki kesiciler açtığında mahalleli yada genç cocuklar panonun asma kilidini kırıp kesiciyi kaldırıyorlar:( tedaş ne kadar panoyu kilitlesede yinede yolunu bulup kırıyorlar.Hatta şuanda pano açık durumda elektrik oradan kesilirse biri gidip açıyor.Güney doğuda yaşayanlar bu durumlara yabancı değiller benim gibi.

Şimdi bina bir fazlı mı üç fazlı mı?

Sayın Alpernbugra dükkanı da hesap ederek trifaz dedim...

Sayın Jengese o sokak panosundan bir hat almışlar..Hemen yanında yeni bir bina yapılmış.Kazı çalışmaları felan yapılmış..

Sayın Veysel28 bu olay akşam 9 gibi oldu..Sanırım o saatte kimse sokak panosuna ellemez.Bir de olay olduktan sonra sokak panosuna doğru gittim kilitliydi..Ayrıca sadece bu binada elektrik gidiyor..Diğer evlerde bir sorun yok..

Son düzenleme:
Hocam [MENTION=290934]Öğretmen27[/MENTION] şeklinde kullanıcı adımızın başına @işareti koyarsanız cevabınızı daha rahat fark edebiliriz. O zaman dediğim gibi bence bunun dağıtıcı firmaya haber verilmesi ve bir arıza kaydı oluşturulması gerekiyor gibi. sonuçta sizin binanıza girene kadar sorumluluk onlarda. Siz de binadan kimsenin böyle bir şey yapmadığını belirtmişsiniz.

Teşekkürler arkadaşlar...Takip edicem arızayı...Tekrar bilgi veririm..

Hocam çok ilginç bir arızaymış sonucunu merakla bekliyoruz. Allah kolaylık versin. Elektrik böyle birşey işte, ara ki şeytan bunun neresinde, inşaallah bulursun.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri