Elektrik arada sırada gidip geliyor

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım hayırlı geceler..Abimlerin evi 2 kat ve altta bir dükkan var.Binaya trifaz geliyor...3 gün önce elektrik kendi kendine gidip 20-25 dk sonra tekrar gelmiş..Bir de bugün bu olay tekrarlanmış..Sadece kendi binalarında olmuş mahallenin diğer evlerinde bir sorun yok..Sigorta atması felan değil...

Acaba binaya gelen hattın nötüründe az da olsa oksitlenme mi var?

Gece beni çağırdılar gittim bakmaya..Fakat gittiğimde elektrik gelmişti...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Faz veya nötr de gevşeklik olsa özellikle normal ampullerde bir titreme olur diye düşünüyorum. Böyle bir titreme farkedilmişmi?

Faz veya nötr de gevşeklik olsa özellikle normal ampullerde bir titreme olur diye düşünüyorum. Böyle bir titreme farkedilmişmi?
Hayır ustam..Ben de yıllardan beri elektrik arızasıyla uğraşan bir kişiyim...Bu arıza bana ilginç geldi..

Bağlantılardaki gevşeklikten şüpheleniyorsa. İyice incelendikten sonra hala arıza bulunamıyorsa. Evdeki yüklerin büyük bölümü devreye alınsa gevşek olan yer tespit edilebilir gibi geldi

Bağlantılardaki gevşeklikten şüpheleniyorsa. İyice incelendikten sonra hala arıza bulunamıyorsa. Evdeki yüklerin büyük bölümü devreye alınsa gevşek olan yer tespit edilebilir gibi geldi

Siz gevşeklikten mi şüpheleniyorsunuz ustam? Gevşeklikten dolayı elektrik tamamiyle gidip 20-25 dk sonra kendi kendine gelebilir mi?

Böyle bir durumla bir kez karşılaşmıştım elektrik gidip bir süre sonra tekrar geliyordu. Ama titreme olduğundan ek yerlerinde gevşeklik olduğu anlaşılıyordu. Biraz bu duruma benzettim

Böyle bir durumla bir kez karşılaşmıştım elektrik gidip bir süre sonra tekrar geliyordu. Ama titreme olduğundan ek yerlerinde gevşeklik olduğu anlaşılıyordu. Biraz bu duruma benzettim
Değerli bilgilerin için teşekkürler ustam...

merhaba ıyı geceler bir senaryoda biz yazalim:)toprak altında arkadaşin dedığı gıbı kablo ekinde gevşeklik varsa buradada islaklık varsa yüksek akim çekıldığınde islaklığı kurutup elektrıkler kesılebılır 15-20 dk veya raskele bır zaman içinde elektrik kesık olduğu için gevşek olan kablo ekı etrafına su veya nem oluşacaktır buda kabloda ıletkenlığı sağlıyor olabılır bir ata sözümüz var :)karamanın koyunu sonra çıkar oyunu derler siz yınede arızayı takip edın hocam

Ustalarım hayırlı geceler..Abimlerin evi 2 kat ve altta bir dükkan var.Binaya trifaz geliyor...3 gün önce elektrik kendi kendine gidip 20-25 dk sonra tekrar gelmiş..Bir de bugün bu olay tekrarlanmış..Sadece kendi binalarında olmuş mahallenin diğer evlerinde bir sorun yok..Sigorta atması felan değil...

Acaba binaya gelen hattın nötüründe az da olsa oksitlenme mi var?

Gece beni çağırdılar gittim bakmaya..Fakat gittiğimde elektrik gelmişti...

Gevşeklik olsa ya fazlardan biri gider ya da nötr gider, yanında sizin televizyonu buzdolabınıda götürür.:D Demekki nötr kopması değil.

Tüm bina elektriksiz kaldığına göre 3 Fazın hepsi kesiliyor. Gevşeklik durumunda böyle bir durum olması çok zor, hatta imkansız.

Bazı yerleşim bölgelerinde binalara elektrik değişik şekilde dağıtılıyor, sizin ev elektriksiz kalırken bakıyorsunuz karşı binalarda elektrik var bence durum bu bir yanılma söz konusu.

Tabi çılgın bir elektrikçi tekrar kapamalı tip kaçak akım röleside takmış olabilir.;)

Saygılar...

Gevşeklik olsa ya fazlardan biri gider ya da nötr gider, yanında sizin televizyonu buzdolabınıda götürür.:D Demekki nötr kopması değil.

Tüm bina elektriksiz kaldığına göre 3 Fazın hepsi kesiliyor. Gevşeklik durumunda böyle bir durum olması çok zor, hatta imkansız.

Bazı yerleşim bölgelerinde binalara elektrik değişik şekilde dağıtılıyor, sizin ev elektriksiz kalırken bakıyorsunuz karşı binalarda elektrik var bence durum bu bir yanılma söz konusu.

Tabi çılgın bir elektrikçi tekrar kapamalı tip kaçak akım röleside takmış olabilir.;)

Saygılar...

Bu arızayı takip edicem bakalım ne çıkacak..Ayrıca binada kaçak akım rolesi bulunmuyor..Bina eski bir bina..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri